MojAndroid

Keďže Rusko je známe svojou neochotou pri spolupráci s ostatnými, hlavne západnými krajinami, ich najnovší krok naozaj nikoho neprekvapuje. Po novom v krajine začal platiť úplný zákaz využívania zahraničných sociálnych sietí a aplikácií na posielanie správ. Zoznam zakázaných aplikácií je dlhší než by sa čakalo, zároveň ale na ňom nie sú niektoré očakávané služby. Informuje o tom portál BleepingComputer.

Dôvody za zákazom vraj nie sú také jednoznačné

Je dôležité spomenúť, že zákaz neplatí pre obyčajných obyvateľov, ale hlavne pre vládnych zamestnancov. Taktiež zákaz nebol ustanovený, aby zabránil formovaniu názorov podľa západnej verejnosti, ale má ísť skôr o prevenciu pred únikom informácií.

VPN
VPN | Zdroj: Pixabay

Na obchádzanie podobných zákazov sa používajú služby ako VPN. To si ale Rusko jednoznačne uvedomuje, keďže počas posledných dvoch rokov zakázali mnoho z najpoužívanejších VPN služieb v krajine. Minulý mesiac dokonca parlament navrhol vytvorenie národnej VPN, ktorá by bola pod ich kontrolou a tak by mohli zabrániť obchádzaniu nových pravidiel.

Zoznam zakázaných aplikácií

Na zozname zakázaných aplikácií sa nachádza Discord (využívaný hlavne hráčmi), Microsoft Teams (používaný hlavne korporátmi a spoločnosťami), do rovnakej kategórie patrí aj Skype, taktiež medzi mladými obľúbený Snapchat. Medzi ďalšie patria Telegram, Threema, Viber, WhatsApp a WeChat. Prekvapivo napr. taký Zoom, ktorý je známy bezpečnostnými únikmi, sa na zozname nenachádza.

Náš tip
Trávia vaše deti veľa času na TikToku? Sociálna sieť prichádza s riešením

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+