MojAndroid

Aplikácia pre videohovory Zoom mala vďaka minuloročnej pandémii koronavírusu obrovský nárast používateľov. Kvôli obmedzeniam pohybu musela totiž väčšina z nich pracovať alebo študovať z domu. Spoločnosť Zoom si chce teraz svoju pozíciu na trhu posilniť svojou zatiaľ najväčšou akvizíciou. Podľa portálu CNBC kupuje cloudovú spoločnosť Five9 za 14,7 miliárd dolárov.

Zoom sa vďaka akvizícii dostane k firemným zákazníkom iných spoločnosti

Zoom sa stal minulý rok veľmi známou spoločnosťou, pretože podniky a školy začali hojne využívať jeho služby na organizovanie virtuálneho vyučovania, kancelárskych schôdzok a spoločenských akcií. Podľa spoločnosti Gartner dokonca globálne výdavky za cloudové konferencie v tomto roku stúpnu na 5,41 miliardy dolárov z vlaňajších 5,02 miliardy dolárov. Podľa analytikov sú na tomto trhu lídrami firmy Cisco a práve spomínaný Zoom.

Eric Yuan, CEO spoločnosti Zoom | Foto: cnbc.com

Pretože väčší hráči na trhu, ako je Facebook a Google, posilňujú svoje produkty, rozhodla sa spoločnosť pred časom pre mohutné investície a akvizície. Zoom uviedol, že nová akvizícia podporí jeho pozíciu u firemných zákazníkov a je veľkou príležitosťou pre jeho ďalší rast, pretože sa tak dostane na trh s telefonickými zákazníckymi centrami.

Spoločnosť Five9, ktorá je na trhu už 20 rokov, sa totiž stane súčasťou spoločnosti Zoom spolu s jej softvérom pre poskytovanie call-centrových služieb a cloudových telefónnych služieb. Medzi aktuálnych klientov Five9 sa radí napríklad aj americká korporácia Citrix, lululemon, Athletica, Olympus a Under Armor. Ročne cez jej služby prebehne 7 miliárd minút hovorov.

Akvizícia sa má uskutočniť formou výmeny akcií

Akvizícia sa uskutoční formou výmeny akcií. Podľa dohody akcionári Five9 získajú za každú svoju akciu 0,5533 akcie firmy Zoom. Na základe záverečnej cien akcií z 16. júla by to malo odpovedať 200,28 dolárom za jednu akciu Five9, čo predstavuje zisk takmer 13 percent. Dohodu už schválili správnej rady oboch firiem. Akvizícia nadobudne platnosť v prvej polovici budúceho roka.

Akcie Zoom a Five9 v roku 2020 | Foto: cnbc.com

Firma Zoom vstúpila na akciový trh už v roku 2019. Za posledný rok akcie firmy posilnili o 45 %, pretože jej konferenčné platformy zaznamenali prudký rast využívania v reakcii na pandémiu, ktorá vyvolala prudký posun k práci, výučby a spoločenským kontaktom cez internet. Trhová kapitalizácia firmy je teraz približne 106 miliárd dolárov.

Náš tip
Samsung Galaxy Z Flip dostáva na Slovensku novú aktualizáciu
22.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+