MojAndroid

Facebook výrazne posilní boj proti šíreniu dezinformácií na svojej sociálnej sieti. Po novom už zasiahne aj proti jednotlivcom, ktorí opakovane zdieľajú dezinformácie a zavádzajúci obsah.

To, čo firma donedávna vykonávala pri príspevkoch stránok a skupín teraz začne robiť aj pri osobných účtoch – obmedzí im dosah. Téme sa venoval portál Bloomberg.

Prišlo aj na jednotlivcov

Zjednodušene povedané, nový systém potrestá aj osobné účty, ktoré pravidelne zdieľajú problematický obsah. V praxi má dôjsť k obmedzeniu dosahu všetkého, čo takéto účty na sociálnej sieti zverejnia. Nepôjde teda len o obmedzenie konkrétneho príspevku.

Zatiaľ nie je celkom jasné ako presne bude nový systém fungovať. Spomína sa zníženie dosahu, takže príspevky by stále mali byť viditeľné, no len pre značne znížený okruh používateľov. Aká veľká bude penalizácia, a či prípadne dôjde aj k úplnému zablokovaniu problematických príspevkov je nateraz otázne.

Rovnako tak je nie je známe, či bude systém plne automatický alebo bude vyžadovať zásah zo strany zamestnancov Facebooku. Ďalšou otázkou je aj to, či bude dosah používateľských účtov znížený natrvalo alebo len dočasne. Jasné je len, to, že boj bude intenzívnejší.

Facebook vyráža do boja | Foto: Facebook

Viacero možností

Všeobecný predpoklad je však taký, že obmedzenie bude len dočasné, hoci je možné, že pri skutočne vážnych previnilcoch dôjde k aplikovaniu prísnejších obmedzení.

Čím väčší počet porušení pravidiel, tým prísnejší alebo dlhší môže byť trest, ktorý teoreticky môže skončiť úplným zablokovaním daného účtu. Ak naopak obmedzený účet presne šíriť problémové príspevky, dosah mu pravdepodobne bude obnovený v plnej miere.

Okrem zníženia prirodzeného dosahu príspevkov môže byť zablokované ich zdieľanie, prípadne sa môže stať, že nebudú vôbec viditeľné alebo len dôjde k ich posunutiu na nižšie pozície v rámci takzvanej nástenky – News Feed.

Facebook má jednoducho k dispozícii široké spektrum možností ako môže bojovať proti dezinformačným príspevkom. Až prax ukáže, aký postup reálne zvolí. Spoločnosť aktuálne neinformuje ani o tom, koľko problematických príspevkov musí používateľ zdieľať aby sa proti nemu zakročilo.

Nové varovanie

V tejto súvislosti sa chystá ja ďalšia novinka. Zavedené bude upozornenie, ktoré sa používateľom zobrazí v prípade, že budú chcieť sledovať stránky, ktoré pravidelne zdieľajú nepravdivé informácie. Varovanie sa má zobraziť po kliknutí na tlačidlo “Páči sa mi to”.

Nové upozornenie | Foto: Facebook
Náš tip
Vráťme spolu rozum na internet: O2 sa púšťa do boja s dezinformáciami
28.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+