MojAndroid

Obľúbená logická hra v podobe Rubikovej kocky patrí dnes už k neoddeliteľnej súčasti hráčskej zbierky mnohých z vás. Riešenie hlavolamu však pre bežného človeka nemusí byť vôbec jednoduché. Aj tým najlepším to trvá v lepšom prípade 5 a viac sekúnd, pričom svetový rekord v skladaní Rubikovej kocky drží  Lucas Etter, ktorý ju poskladal len za 4,904 sekundy. Samozrejme, o podobný rekord sa dlhé roky pokúšali dosiahnuť aj za pomoci robotov. Vyspelá technika umožnila pokoriť hranicu 3,253 sekundy. Vďaka inžinierom Jay Flatlandovi a Paul Roseovi sa však tento rekord podarilo pokoriť, a to s výrazným náskokom. Špeciálne zostrojenému robotovi sa kocku podarilo poskladať za dobu pohybujúcu sa na úrovni 1,1 sekundy. Na videu to bolo konkrétne 1,152; 1,196; 1,047 a 1,019 sekundy.

Robot je vyrobený z krokových motorčekov, konštrukcie vytlačenej na 3D tlačiarni a zo štyroch web kamier pripojených k PC. Za ich pomoci sníma aktuálny stav Rubikovej kocky a rozhoduje o ďalších krokoch, ktoré vedú k jej vyriešeniu. Otázne ale je, či nový rekord uznajú aj oficiálne. Rubikova kocka v robotovi je totižto upravená tak, aby ju bolo možné otáčať veľmi rýchlo, navyše na každej strane obsahuje štvoricu dier, ktoré slúžia na pripevnenie hnacieho mechanizmu.

Rubikova kocka je mechanický hlavolam, ktorý roku 1974 vynašiel maďarský sochár a architekt Ernő Rubik. Bol výnimočne obľúbený v 70. a 80. rokoch, keď sa vyrábal v miliónových sériách. Zdroj: wikipedia

Zdroj: venturebeat

27.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+