MojAndroid

Android labAutor druhej Android aplikácie TV program je programátor Peter Andris, vlastní Samsung i5700 a minulý týždeň si zaobstaral aj svoj prvý Android tablet Eken m001, na ktorom testuje svoju najnovšiu aplikáciu. Prečítajte si, aké sú jeho ďalšie plány s Androidom.

Peter, predstav sa nám a povedz niečo o sebe.

Volám sa Peter Andris, mám 26 rokov, žijem v Dolnom Kubíne a živím sa ako živnostník – Actionscript programátor. Vo voľných chvíľach sa rád učím nové technológie, prejdem sa na bicykli alebo len leňoším.

Kedy (a prečo) si sa začal venovať Androidu?

Platformu Android som sledoval už od uvedenia, ale prvý Android telefón som si kúpil len začiatkom júna. S príchodom telefónu som začal aj pozerať na to, či by bolo ťažké do neho niečo naprogramovať. Našťastie sa páni v Googli rozhodli použiť na vývoj Javu, ktorá je veľmi podobná Actionscriptu (jazyk používaný pre vývoj vo Flashi) a tak bol prechod celkom bezproblémový. Rád si programujem jednoduché nástroje na uľahčenie každodenných činností a Android mi príde ako vhodná platforma keďže telefón mám vždy pri sebe a tak sa k potrebným informáciám/nástrojom viem dostať veľmi rýchlo.

Čo Ťa na Androide zaujalo?

Zaujala ma najmä jednoduchosť vývoja, výborne spracovaná dokumentácia a stále sa rozrastajúca komunita ľudí okolo Androidu. Človeku sa teda len málokedy stane, že by narazil na problém, na ktorý by nevedel nájsť riešenie na fórach, resp. v dokumentácii. Výhodou Androidu je tak isto možnosť veľmi rýchlo naprogramovať malé jednoúčelné aplikácie ktoré sa ľahko ovládajú vďaka dotykovému displeju a bežia na mnohých zariadeniach.

Aké a kolko aplikácií si už naprogramoval?

Zatiaľ som úspešne naprogramoval len jednu aplikáciu, ktorá je momentálne aj prihlásená do súťaže HTC Android súťaž. Androidu/Jave sa venujem zatiaľ len nejaké dva mesiace a tak som ešte nemal možnosť toho naprogramovať viac :)

Ako dlho Ti trvá spravit jednu aplikáciu?

Prvú aplikáciu som programoval po večeroch približne mesiac. Na hodiny to bohužiaľ odhadnúť neviem. Okolo toho som robil mnoho testovacích aplikácií kedže som nepoznal SDK ale pomaly sa to zlepšuje. Verím, že obšírnejsie aplikácie sa dajú naprogramovať behom mesiaca ak by sa pracovalo fulltime.

Určite máš nejaké rady a tipy pre začínajúcich programátorov.

Jednoznačne treba čítať dokumentáciu a veľa googliť :) Ja som počas programovania v Androide narazil na mnoho problémov ale nebol jediný na ktorý by mi Google nedal odpoveď. Úplným začiatočníkom však asi neporadím, prvé malé programíky som naprogramoval, keď som mal asi osem rokov a začiatky si už moc nepamätám. Vtedy však bola situácia úplne iná, internet samozrejme u nás rozšírený nebol, ťažko sa dostávalo k nejakým návodom alebo knihám. Išlo to väčšinou len spôsobom pokus-omyl. V dnešnej dobe sa ku všetkému dá dostať podstatne ľahšie. Nevzdávať sa a ono to príde :)

Aké aplikácie si už prihlásil do HTC Android sútaže?

Do súťaže som zatial prihlásil jednu aplikáciu – TV Program. Ako už názov napovedá jedná sa o program televíznych staníc s funkciami ako kategorizácia programov, vyhľadávanie, upozornenia a pod. Rád by som zapojil ešte dve aplikácie ak všetko pôjde podľa plánu. Jednu chcem dokončiť ešte tento týždeň – jedná sa o sieťový prehrávač hudby, kde jedno Android zariadenie slúži ako server a ďalšie zariadenia môžu ovládať jeho funkcie, vytvárať playlisty, vyhľadávať hudbu, sťahovať k sebe zo servera pesničky a pod. Poslednú aplikáciu ešte bližšie neprezradím, pôjde však o aplikáciu, ktorá je silne založená na práci s databázami.

Aký Android telefón používaš?

Momentálne používam telefón Samsung i5700, čoskoro by som však rád začal používať HTC Desire ;) Minulý týždeň som ešte kúpil Android tablet Eken m001 aby som mohol lepšie otestovať moju druhú aplikáciu – serverový prehrávač hudby.

Určite máš obľúbené Android aplikácie, ktoré rád a často používaš? Ktoré by si odporučil Android fanúšikom?

Medzi moje obľúbené aplikácie patrí APNDroid, Opera mini, TuneWiki a Aldiko. Najčastejšie používam asi aplikáciu My Tracks, ktorá zaznamenáva moje výlety na bicykli a robí z toho pekné štatistiky :)

Peter, ďakujem za rozhovor a želám všetko dobré.

Ak si aj Ty prihlásil svoju Android aplikáciu do HTC Android súťaže a ešte sme Ťa nekontaktovali, pošli mail na mojandroidsk@gmail.com a dostaneš priestor na predstavenie aj Tvojej súťažnej aplikácie.

Michal Chabada
MojAndroid.sk

5.8.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+