MojAndroid

Daniel NovakDaniel Novák je mladý študent na TU v Košiciach a do HTC Android súťaž sa prihlásil so svojimi aplikáciami TV Program a Zdieľaj súbor. Daniel si kúpil svoj prvý Android smartfón až potom, ako naprogramoval prvú Android aplikáciu a systém sa mu zapáčil. Našiel si čas a odpovedal na otázky o sebe a o tom, ako sa dostal k programovaniu Android aplikácií a predstavil aj svoje súťažné aplikácie.

Daniel, kto si a čo robíš? Povedz niečo o sebe.
Daniel: Som študent na Technickej Univerzite v Košiciach, končiaci ročník inžinierskeho stupňa odbor Informatika, bakalára som ukončil v Žiline, tiež odbor Informatika. Vačšinou sa tu ešte spomína, čo robím vo voľnom čase, takže to napíšem :-). Rád sa vláčim po lesoch aj celé dni, bicyklujem, alebo len tak sedím na pive s kamarátmi a veľa času trávim s frajerkou :-).

A kedy potom stíhaš ešte aj programovať Android aplikácie? :)

Daniel: No to je dobra otazka :-), momentalne odpisujem z lesa s pomocou mojho HTC Dream (G1) :-),cez prazdniny to je celkom problem,ale vacsinou si po veceroch najdem cas a potom popri skole sa to celkom da…

Kedy (a prečo) si sa začal venovať Androidu? Čo Ťa na ňom zaujalo?
Daniel: Asi pred rokom som videl ponuku práce na menšom zahraničnom projekte pre Android, v tom čase som ešte o Androide v podstate nič nevedel. Zapáčilo sa mi to hneď na prvýkrát – vývojové nástroje, emulátor, SDK.. všetko zadarmo a pekne organizované. Dá sa do to toho rýchlo “dostať” a prvé aplikácie je možné vytvoriť veľmi rýchlo. Po dokončení práce na projekte som si hneď zadovážil G1 (HTC Dream) a stal sa fanúšikom Androidu :-).

Aké a koľko aplikácií si už naprogramoval? Ako dlho Ti trvá spraviť jednu aplikáciu?
Daniel: Zatiaľ 1-2 menšie aplikácie, ktoré boli viac menej pre jednu firmu. A potom pre túto súťaž zatiaľ dve aplikácie, TV program a Uploader súborov na web, kedže mi to už osobne pár krát bolo treba. Akurát sa plánujem registrovať na Android Markete, takže to všetko dám dokopy a potom, keď bude čas, tak skúsim vytvoriť niečo nové a praktické.
Samotné programovanie nie je také náročné a dôležité, ako prvotný nápad – aplikácií je veľa, vymyslieť niečo užitočné čo zaujme a ešte neexistuje (alebo existuje, ale dokážem to spraviť oveľa lepšie) nie je jednoduché.
Časovo ťažko povedať, niekedy to ide od ruky a kostra aplikácie je za 1-3 dni a niekedy sa na niečom zaseknem a neviem s tým dlho pohnúť. Myslím, že za týždeň alebo dva sa dá spraviť aj pomerne väčšia a kvalitná aplikácia, ak je všetko vopred dobre premyslené a naplánované. Väčšina aplikácií je obmedzená iba na pár “okien” (Activity), nie sú to veľké aplikácie.

Určite máš nejaké rady a tipy pre začínajúcich programátorov?
Daniel: Čo sa týka rád pre začiatočníkov, tak základ je sa do toho pustiť :-). Stiahnuť všetko potrebné a potom si vymyslieť nejaké zadanie, nejaký námet na program a robiť, prípadne na začiatok prejsť tutoriály, ktoré sú na oficiálnej Android stránke. Počas programovania človek narazí na veľa otáznikov, tak vtedy treba googliť koľko sa len dá :-). Základ je dobrá znalosť angličtiny, potom nie je žiaden problém – vačšinu problémov už niekto riešil, stačí to nájsť.

Aké aplikácie si už prihlásil do HTC Android súťaže? Plánuješ prihlásiť ďalšie?
Daniel: Prvá aplikácia bola TV program, program na 7 dní pre 6 slovenských TV staníc. Druhá aplikácia je uploader súborov z SD karty na stránku leteckaposta.cz. TV Program prave rozširujem o nové funkcie a veľa nových kanálov (ďalej nechcem prezrádzať :-) (Pozn.red.: Upgrade aplikácie TV Program je už k dispozícii). Určite plánujem pridať minimálne ešte jednu aplikáciu, záleží to od toho či dostanem nejaký originálny nápad.

HTC DreamAký Android telefón používaš? A aký je Tvoj vysnívaný telefón (verím, že to bude nejaký Android :)?
Daniel: Už takmer rok používam HTC Dream, viac známy pod názvom G1. Kúpil som si ho po pozitívnej skúsenosti s programovaním pre Android a po skúšaní na emulátore. Môj vysnívaný telefón je momentálne HTC Desire, takže som dostatočne motivovaný pre túto súťaž :-). Desire je momentálne asi špička, čo sa týka Android telefónov, samozrejme každú chvíľu sa objavujú nové (a na obzore je už Android 3.0). G1 by som sa chcel zbaviť hlavne kôli tomu, že tento prvý Android mobilný telefón asi ostane pri Android 1.6, čo je škoda, ale HW (a interná pamäť) nič lepšie asi nedovolí – keď nepočítam custom firmware ako je CyanogenMod.

Určite máš obľúbené Android aplikácie, ktoré rád a často používaš? Ktoré sú to, ktoré by si odporučil ďalším Android fanúšikom?
Daniel: Astrid Tasks, ktorý používam denne – je to “to-do” zoznam vecí, ktoré mám spraviť. Často som na Facebook/ICQ chate cez Meebo IM aplikáciu. Keď mám občas nejaký nápad, alebo potrebujem niečo dlhšie zapísať, tak použijem AK Notepad. A potom klasické vstavané aplikacie (Browser,GMail, prehrávač, Google Maps). Páči sa mi ešte aplikácia Shazam, ktorá s veľkou úspešnosťou vie uhádnuť názov pesničky iba na základe pár-sekundovej nahrávky.

Daniel, ďakujem za rozhovor a želám všetko dobré.

Ak si aj Ty prihlásil svoju Android aplikáciu do HTC Android súťaže a ešte sme Ťa nekontaktovali, pošli mail na mojandroidsk@gmail.com a dostaneš priestor na predstavenie aj Tvojej súťažnej aplikácie.
Michal Chabada
MojAndroid.sk

16.7.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+