MojAndroid

Roaming v posledných rokoch prešiel zásadnými zmenami, a to aj vďaka reguláciám, ktoré zaviedol európsky parlament. Vďaka ním už v zahraničí neplatíme za služby mobilného operátora tak veľa ako v minulosti. Roamingové poplatky sa znížili a dnes už pri vycestovaní za hranice nepredstavujú takého veľkého strašiaka. Toto leto do platnosti po prvýkrát prichádzajú aj regulované ceny, a tak na dovolenke v zahraničí môžete bez obáv telefonovať, posielať SMS, prípadne použiť mobilný internet. Prehľad cien najväčších operátorov na Slovensku vám prinášame v tomto článku.

Orange

Orange, podobne ako aj ďalší operátori, zaviedol podľa nových roamingových pravidiel aktualizovaný cenník na poskytovanie svojich služieb v zahraničí. Už dlhšie si tak môžete užívať lacnejšie volania, SMS aj dáta. Za odchádzajúci hovor si v rámci predplatených minút priplatíte maximálne 6 centov, za SMS sú to 2 centy a za prenos 1 MB dát 6 eurocentov.

Zmeny_roamingových_cien___Orange

Tzv. roamingový príplatok sa môže pre rôzne paušály mierne líšiť, nikdy však nepresiahne vyššie spomínané hodnoty. Po prevolaní predplatených minút, SMS alebo dát, sa účtuje bežná cenníková cena + už spomínaný roamingový príplatok. Za minútu prichádzajúceho hovoru zaplatíte 0,0137 €.

Napríklad, pri paušáloch Flex 10, 20 a 25 sa bude z predplateného kreditu za každú minútu hovoru odpočítavať 10 (domáca cena za minútu hovoru) + 6 centov. V konečnom výsledku tak za minútu hovoru zaplatíte 16 centov v prípade, že už nemáte žiadne “voľné” minúty. Ak vlastníte paušál s neobmedzenými volaniami, tak za každú minútu odchádzajúcich hovorov zaplatíte už len roamingový príplatok. Podobný výpočet platí aj pri SMS a dátach, avšak len pre krajiny patriace do Zóny 1, kde patria predovšetkým štáty EÚ.

V zóne 2 za odchádzajúce hovory zaplatíte už viac ako 2,7 € a za prichádzajúci hovor 0,95 €. Ak teda plánujete mobilné služby využívať častejšie, tak sa určite oplatí porozmýšľať aj nad hlasovými roamingovými balíčkami, ktoré operátor ponúka. Ich prehľad môžete nájsť v tomto článku.

Volania_v_zahraničí_–_hlasový_roaming___Orange
Prehľad hlasových roamingových balíkov

Okrem nich majú zákazníci na výber aj dátové balíky Európa Dáta, Svet Dáta a Ahoj Dáta 50 MB. Podrobný cenník roamingových služieb nájdete na stránkach Orangeu.

Náš tip
Orange vám dá za 5 EUR k paušálu Max 30 dáta a roamingové volania
Surfujte_v_zsahraničí_s_dátovým_paušálom___Orange
Prehľad dátových roamingových balíkov

Telekom

Telekom pri roamingových poplatkoch uplatňuje rovnakú filozofiu ako Orange. V rámci predplatených minút, SMS alebo dát tak zaplatíte len roamingový príplatok. Za minútu hovoru to je maximálne 6 centov, za SMS 0,024 eura a za 1 MB dát 0,06€. Aj tu sa cena odvíja od domácich cien vášho paušálu alebo predplatenej karty. Okrem toho, Telekom ponúka ceny volaní u našich najbližších susedov za domáce ceny. V Čechách, Poľsku, Maďarsku a Rakúsku tak voláte a SMS-kujete z preplatených jednotiek vášho paušálu, po ich minutí sa účtuje domáca cenníková cena.

sRoaming_k_EASY_karte_-_Telekom

Ak plánujete zo zahraničia veľa telefonovať, tak v Telekome môžete využiť roamingovú službu Happy Roaming, ktorá sa dá aktivovať pri Happy paušáloch. Zaplatíte za ňu mesačný poplatok 2 €, pričom v rámci nej získate odchádzajúce volania za 13 centov, SMS za 6 centov a MMS za 39 centov. Za polovicu voláte v krajinách Zóny 2, ktoré patria k častým dovolenkovým destináciám. Pri predplatených kartách Easy Pecka voláte za 15 centov, dáta máte za 16 centov a SMS za 0,072 €. Ak dosiahnete za deň 50 centov v roamingu, za dáta alebo volania a SMS, do niektorých zo sietí v SR, platíte nižšiu cenu: 6 centov za minútu hovoru a 1 MB dát, či 0,024€ za SMS.

Operátor okrem základných dvoch roamingových služieb ponúka tiež doplnkové dátové balíky. Tie je vhodné aktivovať najmä v prípadoch, ak chcete v EÚ alebo v iných krajinách využívať aj mobilný internet. Za ten by ste aj po regulácií cien stále zaplatili pomerne veľa – za 500 MB dát čerpaných z vášho paušálu by ste si priplatili ešte 30 eur. Lepšie je preto aktivovať napríklad dátový balíček XL (platí pre Zónu 1), v ktorom za 500 MB dát zaplatíte len polovicu. Viac informácií môžete nájsť na stránkach Telekomu.

Roaming_k_EASY_karte_-_Telekom

O2

O2 sa tiež riadí novou európskou reguláciou a platia preňho rovnaké roamingové príplatky ako v prípade Orange-u a Telekom-u. O2 ponúka výhodné volania najmä v susednej Českej republike, kde platia ceny ako u nás, na Slovensku. Pri Diamantovom Paušále máte prvých 100 odchádzajúcich/prichádzajúcich minút a 100 MB zdarma.

O2 roaming

Okrem bežných poplatkov za prenos dát v zahraničí O2 ponúka aj internetový balík na jeden deň za 2 eurá. Za tie získate v Zóne 1 symbolických 50 MB predplatených dát, resp. 10 MB ak sa nachádzate v zóne 2, do ktorej spadajú krajiny ako Egypt, USA, Švajčiarsko a Kanada. Presné ceny za služby môžete zistiť na roamingovej mape, ktorú nájdete na stránkach O2.

Roamingová_mapa

4ka

Asi najjednoduchšia je ponuka najmladšieho operátora. Ten v EÚ v rámci Zóny 1 ponúka svoje hovory, SMS a dáta za rovnakú cenu – 4 centy. Operátor v rámci roamingu neponúka žiadne ďalšie zvýhodnené balíčky. Celú cenovú ponuku nájdete v cenníku, zoznam krajín z jednotlivých zón uvádza operátor na svojom webe.

Roaming_a_volanie_do_zahraničia__4ka_-_4ka

V roku 2017 roaming končí!

Európsky parlament po niekoľkých rokoch diskusií tento rok konečne odsúhlasil zrušenie roamingových poplatkov v Európskej únii. Stane sa tak do 15. júna 2017. Počnúc týmto dňom budú musieť všetci operátori poskytovať svoje služby v zahraničí za rovnaké ceny ako doma.

15.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+