MojAndroid

Úspešný program roamingu v EÚ za domáce ceny bude pokračovať. Európska únia nám týmto programom pred niekoľkými rokmi odstránila obavy z volania či dátovania v zahraničí. V lete mal totiž podľa pôvodného 5-ročného plánu program skončiť. Správu prináša Rada Európskej únie.

Roaming v EÚ aj naďalej za domáce ceny

Roaming v EÚ si aj naďalej užijeme za rovnaké ceny ako na Slovensku. Minimálne do roku 2032. Európska únia totiž aktualizovala pravidlá roamingu tak, aby aj v lete budúceho roku sme sa na dovolenkách nemuseli obávať o cenu mobilnej komunikácie.

roaming v eu
Zdroj: ec.europa.eu

“Politika roamingu za domáce ceny uľahčila a zlacnila komunikáciu pre ľudí, ktorí cestujú po Európe, takže sa niet čo čudovať, že ide o jeden z najväčších úspechov digitálneho jednotného trhu. Som veľmi rád, že sa slovinskému predsedníctvu podarilo včas dosiahnuť politickú dohodu s Európskym parlamentom, aby spotrebitelia aj podniky mohli naďalej využívať tento hmatateľný prínos, ktorým sa zároveň podporuje aj jednu z našich najzákladnejších hodnôt, a to voľný pohyb osôb v rámci EÚ,” povedal Boštjan Koritnik, predseda Rady EÚ a slovinský minister pre verejnú správu.

V aktualizovanom nariadení sa upravujú veľkoobchodné ceny tak, aby bolo pre miestnych operátorov prevádzkovanie roamingu za domáce ceny výhodné aj naďalej. Naďalej bude pokračovať aj politika primeraného využívania ( pozn. Fair-use policy – FUP), ktorej cieľom je zabrániť trvalému roamingu.

Nariadenie tiež zabezpečuje to, aby mali zákazníci dobré skúsenosti s kvalitou služieb a prístupom k tiesňovým linkám. Nakoniec by sme ešte dodali, že toto nariadenie pomáha zvýšiť transparentnosť ponúk operátorov, aby vás doma neprekvapila nečakaná výška faktúry.

Slovinské predsedníctvo sa chystá túto dohodu predniesť Rade na schválenie už 15. decembra. Následne ju bude musieť schváliť aj Európsky parlament.

Náš tip
Nová technológia od Xiaomi zvýši kapacitu batérie o 10 %

13.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+