MojAndroid

Platnosť novej reformy Európskej Únie na boj proti najväčším technologickým spoločnostiam bude podľa podpredsedníčky komisie, Margrethe Vestager, presunutá na začiatok roka 2023. Prvým navrhovaným termínom na spustenie platnosti reformy bolo obdobie počas tretieho kvartálu tohto roka.

V rozhovore dodala, že po tom, ako reforma nadobudne platnosť sa budú voči technologickým gigantom zavádzať aj ďalšie pravidlá. Portál TechCrunch zverejnil všetky informácie ohľadom vyjadrenia Margrethe Vestagerovej.

Čoho sa týka pripravovaná reforma na rok 2023?

Táto reforma bola prichystaná po kompromise Európskej rady a jej komisie, ktoré sa zhodli na tom, že chcú zaviesť spravodlivejšiu hospodársku súťaž zavedením nových požiadaviek na technologické podniky s výraznou trhovou silou.

Na konferencií v Berlíne sa k tejto problematike vyjadrila aj samotná podpredsedníčka Margrethe Vestager. Tá sa povedala, že pred samotným uvedením platnosti reformy bude nutné urobiť viacero príprav. Tým myslela aj najímanie nových zamestnancov, upravovanie počítačových systémov a vypracovanie ďalších právnych postupov a listín.

Aj samotná komisia sa obáva, či sa jej pomocou nových nariadení podarí udržať na uzde aj najväčšie technologické spoločnosti. Komisia bude taktiež zodpovedná za všetky potrebné opatrenia.

Margrethe Vestager - Reforma
Margrethe Vestager | Zdroj: TechCrunch.com

Spoločnosti, ktorých sa bude týkať táto reforma zatiaľ nie sú presne určené. Kritériá firiem pre EÚ, ktorých sa bude nový zákon týkať sú ročné obraty najmenej 7,5 miliardy EUR, 45 miliónov stálych mesačných používateľov alebo 10 000 podnikových používateľov ročne.

Pri prekročení týchto požiadaviek budú spoločnosti pravdepodobne už ovplyvnené novou reformou. Aj samotná podpredsedníčka sa vyjadrila, že takéto obrovské spoločnosti bude veľmi ťažké usmerňovať podľa nových pravidiel.

Nariadenie obsahuje aj trojmesačnú lehotu, počas ktorej sa spoločnosti majú nahlásiť a počas ďalších dvoch mesiacov bude komisia pracovať na overení všetkých zadaných údajov.

Aj to je jedným z dôvodov, prečo bol termín zverejnenia reformy posunutý na jar budúceho roka. Vestagerová vo svojom prejave ešte dodala, že spolupráca s orgánmi hospodárskej súťaže v EÚ aj mimo nej bude v tejto príprave nevyhnutná.

Náš tip
Hodinky Huawei Watch GT 2 Pro dostávajú novú aktualizáciu

10.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+