MojAndroid

Čínska spoločnosť Xiaomi je jednou z posledných, ktoré ponúkajú kvalitný hardvér za pomerne nízku cenu. Vo svojich produktoch sa snaží udržiavať 5 % maržu, čo je podstatne menej ako konkurencia s podobnou kvalitou výrobkov. Začiatkom minulého roka tiež začala ponúkať smartfóny pod samostatnou značkou Redmi. Jedným z jej posledných predstavených modelov je Redmi Note 8T. V novembri predstavený smartfón s cenovkou začínajúcou hlboko pod sumou 200 eur patrí k najlepšie vybaveným vo svojej triede. V tejto recenzii si povieme, čo sú jeho hlavné prednosti.



Časti recenzie

Redmi Note 8T displej zapnutý

Balenie: Okrem silikónového obalu nič prekvapivé

Redmi Note 8T je zákazníkom predávaný v tradičnej bielej krabici s výškou a sírkou zhruba vo veľkosti smartfónu. Oproti iným výrobcom, ktorí často zobrazujú len logo a názov zariadenia, má balenie Redmi Note 8T vyobrazený smartfón na vrchnej strane vo všetkých ponúkaných farebných variantoch.

Po otvorení krabice používateľa prekvapí ďalšia krabička s priesvitným silikónovým krytom na smartfón a klasická pomôcka na otvorenie slotu na SIM karty a microSD kartu. Až pod ňou nájde bezpečne zabalený Redmi Note 8T. Na spodku krabice sa nachádza biely nabíjací adaptér, biely USB-kábel, návod a záručný list.

Konštrukcia a dizajn: Malé rámčeky a lesklé sklenené telo

Redmi Note 8T sa určite nedá nazvať kompaktným smartfónom. S rozmermi 161,1 x 75,4 x 8,6 milimetrov a hmotnosťou 200 gramov sa patrí k väčším zariadeniam na trhu. Ja osobne som nemal problémy s jeho používaním vďaka širokouhlému pomeru strán displeja 19,5:9. U ľudí s menšími rukami a žien by ale mohli nastať.

Hladký a oblý povrch vzbudzuje pocit, že smartfón každú chvíľu vykĺzne z rúk. Nikdy sa to našťastie nestalo, ale bezpečnejšie bude používať zariadenie v ochrannom kryte. Nosenie vo vrecku nohavíc rovnako nebol problém. S príchodom leta a ľahších kratších nohavíc by sa hmotnosť ale mohla prejaviť. V tomto období by ste si tiež nemali smartfón brať do vody, pretože výrobca nedeklaruje žiaden stupeň vodoodolnosti. Telo by malo byť ale potiahnuté nano vrstvou, ktorá ochráni telefón v jemnom daždi.

Redmi Note 8T bok fotoaparát

Dizajn smartfónu sa nesie v duchu väčšiny minuloročných modelov Xiaomi. To znamená celosklenené zaoblené telo a gradient farby – modrá, biela a šedá. Predná a zadná strana je chránená tvrdeným sklom Gorilla Glass 5. Okraje sú plastové.

Redmi Note 8T vrchná strana fotoaparát

Prednú stranu tvorí veľký 6,3-palcový displej s malým výrezom pre selfie kameru a širokou bradou pre logo Redmi. Na spodnej strane je už dnes tradičný USB-C konektor, 3,5 mm audio jack, mikrofón a reproduktor.

Redmi Note 8T spodná strana USB-C

Na vrchnej nájdeme druhý mikrofón a infraport, ktorý je dnes skutočnou raritou. Na pravej strane tela sa nachádzajú tlačidlá ovládania hlasitosti a power tlačidlo. Zadnú stranu tvorí snímač odtlačkov prstov v hornej časti a fotoaparát so štyrmi snímačmi uloženými vo vertikálnej polohe v ľavom hornom rohu.

Redmi Note 8T zadná strana fotoaparát

Smartfón má pri svojej cene pevné spracovanie. Málokto by mu tipoval tak nízku cenu. Žiaden prehýbajúci sa plast alebo pastelové farby sa nekonajú. Napriek tomu by som odporúčal dávať si pozor na pády a nosiť ho v ochrannom púzdre s ochranným tvrdeným sklom. Hladké sklenené telo tiež nie je práve ergonomickým riešením pre bezpečné držanie. Nežnému pohlaviu by nemusela vyhovovať ani jeho veľkosť a hmotnosť.

Odomykanie: Smartfón odomknete všetkými spôsobmi

V dnešnej dobe je bežne, že väčšinu smartfónov odomknete nielen pomocou PINu, hesla alebo vzoru, ale aj snímačom odtlačkov prstov a rozpoznávaním tváre. Líšia sa ale vývojovým stupňom, presnosťou a rýchlosťou tohto typu odomykania. To je aj prípad Redmi Note 8T. Snímač odtlačkov prstov priamo v displeji v ňom nehľadajte.

Nachádza sa na zadnej strane, tak ako to bolo bežné vo vlajkových modeloch ešte v roku 2018. S odomykaním pomocou snímača som po registrácií odtlačku nemal problém. Po pár dňoch ale snímanie nebolo tak presné. Po opätovnej registrácií sa problém vyriešil, ale po čase sa presnosť a rýchlosť snímania opäť zhoršila.

Redmi Note 8T zadná strana fotoaparát

Pri odomykaní pomocou tváre je možne nastaviť iba jednú tvár. Smartfón ju dokázal rozoznať vždy, a to aj pri nosení okuliarov. Ani raz sa nestalo, že by sa smartfón odomkol pri cudzej tvári. Redmi Note 8T samozrejme nemá vzhľadom na cenu 3D ToF senzor, takže ide len o 2D skenovanie. Tým pádom sa nedá zaručiť taká bezpečnosť, akú ponúkajú napríklad smartfóny iPhone od spoločnosti Apple. Redmi Note 8T si pri používaní tohto zabezpečenia vypýta raz za 72 hodín bezpečnostný PIN. Preventívne, aby ho používateľ nezabudol.

Displej: V cenovej hladine patrí k tomu lepšiemu

Displej Redmi Note 8T je vyrobený technológiou IPS. Tá nie je tak pokročilá ako technológia OLED displejov a nemôže s nimi súperiť napríklad v podaní čiernej farby. Niektorí zákazníci ale uprednostňujú IPS displeje kvôli ich vyššej životnosti. Pri OLED displejoch dochádza občas po rokoch k vypaľovaniu pixelov. Displej Note 8T má uhlopriečku 6,3″ a rozlíšenie 2340 x 1080 pixelov. Pokiaľ nevyužívate smartfón pre VR headset, tak je FHD+ rozlíšenie dostatočným pre všetky činnosti. Hustota pixelov je 409 PPI. Displej zaberá plochu 97,4 cm2 a 80,2 % prednej strany.

Redmi Note 8T displej na priamom slnku

Podanie farieb na displeji je vierohodné s mierne chladným nádychom. Je možné si nastaviť aj teplejšie podanie farieb. Na priamom slnku bola viditeľnosť bezproblémová aj pri jase nastavenom na 70 %. Smartfón nemá svetelný senzor, takže si jas nenastavuje automaticky.

Displej je dobre čitateľný aj pri sledovaní z väčšieho uhla. Podanie farieb z väčšieho uhla ale nie je až tak dokonalé ako pri OLED displejoch. Citlivosť na dotyk je na štandardnej úrovni. Vyššiu obnovovaciu frekvenciu pre hranie mobilných hier displej samozrejme nemá. To je ale v tejto cenovej kategórii normálne.

Výkon a pamäť: Na väčšinu činností stačí

Pri smartfónoch s cenovkou okolo sumy 200 eur sa ešte stále pri niektorých výrobcoch stretávame s čipsetmi radu Snapdragon 400 od americkej spoločnosti Qualcomm. To sa našťastie netýka modelu Redmi Note 8T. Jeho výkon zabezpečuje čipset Qualcomm Snapdragon 665. Je vyrobený 11 nm výrobným procesom a tvorený ôsmimi procesorovými jadrami Kryo 260. O grafický výkon sa stará grafické jadro Adreno 610.

Qualcomm Snapdragon 665 špecifikácia

Operačná pamäť u testovaného kusu mala veľkosť 4 GB. V ponuke je aj verzia s 3 GB RAM, ktorej vnútorná pamäť má veľkosť len 32 GB. U 4 GB RAM je to buď 64 GB alebo 128 GB vnútornej pamäte. Samozrejme je tu možnosť rozšírenia pamäte micro SDXC kartami. Pozitívom je, že slot pre karty je samostatný a smartfón má tak plnohodnotný dual SIM slot.

Redmi Note 8T Dual SIM

Chod systému so Snapdragonom 665 bol bezproblémový a poradil si s väčšinou bežných aplikácií a činností. Problém nemal ani s bežnými hrami, ale pri náročnejších 3D grafických hrách bol cítiť slabší výkon grafického čipu oproti top čipsetom. A aké boli výsledky smartfónu v najpopulárnejších benchmarkoch?

Antutu

celkové skóre 171 451 bodov
test CPU 71 227 bodov
test GPU 24 619 bodov
pamäťový test 39 397 bodov
UX test  36 208 bodov

GeekBench

Jednojadrový test 314 bodov
Viacjadrový test 1385 bodov

PCMark

 

Sling Shot Extreme 1119 bodov
Sling Shot Extreme Unlimited 1127 bodov
Sling Shot Extreme Vulkan 1034 bodov

Systém: Starší Android 9.0 Pie nepoteší, MIUI 11 ale veľa vecí nahradí

Redmi Note 8T bohužiaľ aj po pol roku od vydania využíva starší systém Android 9.0 Pie. Nad ním je ale grafická nadstavba MIUI 11, ktorá supluje viacero funkcií Androidu 10. Príkladom je napríklad tmavý režim v systéme. K dispozícii je aj množstvo grafických tém pre systém, dve možnosti zobrazenia plochy alebo spodnej systémovej lišty. V nastaveniach si môžete okrem veľkosti písma nastaviť aj farbu teploty bieleho pozadia, čo sa hodí ľudom s horším zrakom.

Pozornosť v MIUI 11 si zaslúži nový spôsob radenia aplikácií a systém záložiek na prvej stránke plochy. V ňom sú pod sebou radené záložky so základnými MIUI widgetmi, funkciami pre správu systému alebo vybrané aplikácie. Systém ďalej ponúka možnosť nastavenia zvonení podľa aktuálneho počasia alebo ročného obdobia. Priestor okolo výrezu selfie kamery môžete skryť a tiež si vybrať, ktoré aplikácie sa majú roztiahnuť cez celý displej. Ikonky upozornení v notifikačnej lište musíte v nastaveniach aktivovať. Inak ich uvidíte až po jej stiahnutí.

Redmi Note 8T má v nadstavbe MIUI viacero vlastných zaujímavých aplikácií. Tie sú buď alternatívou ku Google aplikáciám, ktoré sú samozrejme prítomné, alebo ponúkajú funkcie navyše. Za zmienku stojí napríklad šikovný skener dokumentov a QR kódov alebo IR remote aplikácia pre smart televízory a inú techniku do domácnosti. Výhodou nadstavby MIUI je už tradične jej optimalizácia. Bezpečnostná záplata modelu pochádza z marca. Súvisí to s tým, že Redmi Note 8T dostáva štvrťročné bezpečnostné aktualizácie.

Multimédiá: Umiestnenie reproduktora nebolo vybrané najšťastnejšie

Redmi Note 8T sa vďaka svojmu veľkému displeju s FHD+ rozlíšením ponúka k sledovaniu videí alebo filmov. Vďaka čipsetu Qualcomm Snapdragon 665 a kódekom vo video prehrávači systému MIUI si smartfón podarí aj s prehrávaním 4K videí. Rovnako tak bez problémov zvláda prehrávanie videí na sociálnej službe YouTube vo FullHD rozlíšení. Pri pozeraní filmov alebo počúvaní hudby môže byť zvuk prehrávaný cez reproduktor alebo slúchadlá. Zvuk u reproduktora je dostatočne hlasitý, ale jeho kvalita je skôr priemerná.

Redmi Note 8T USB-C 3,5mm jack

Problém je aj umiestnenie reproduktora. Pri používaní smartfónu naležato sa vám môže stať, že ho dlaňou prikryjete a v tom prípade je prakticky nepočuteľný. Poteší prítomnosť 3,5 mm jacku pre slúchadlá, takže nebudete odkázaný na USB-C konektor ako niektorých drahších modelov Xiaomi. Bluetooth je staršej verzie 4.2. S pripojením Bluetooth slúchadiel Redmi AirDots ale smartfón nemal pri teste žiaden problém.

Fotoaparáty: Na momentky viac než dostatočné

Oproti iným modelom série Redmi Note 8 nemá fotoaparát len tri snímače, ale rovno štyri. Sú zoradené vo vertikálnej polohe v ľavom hornom rohu zadnej strany. Hlavným snímačom je 48-megapixelový Samsung ISOCELL Bright GM2 senzor s veľkosťou 1/2,25 palcov, ktorý využívajú aj smartfóny značky Realme. Veľkosť pixelov je 0,8 µm. Svetelnosť má slušnú hodnotu f/1.8. Na optickú stabilizáciu ale zabudnite.

Redmi Note 8T fotoaparát

Pod ním je 8-megapixelový ultra-širokouhlý snímač so zorným uhlom 119 stupňov a svetelnosťou f/2.2. Nasleduje 2-megapixelový makro snímač s veľkými 1,75µm pixelmi, ktorý umožní snímať malé objekty zo vzdialenosti 4 centimetre. Posledným je 2-megapixelový hĺbkový snímač, ktorý pomôže s vytvorením bokeh efektu v pozadí blízkych osôb a predmetov. Dvojnásobný zoom je bohužiaľ len digitálny. Telefoto snímač s optickým zoomom smartfónu chýba.

48-megapixelový fotoaparát využíva technológiu QuadBayer, ktorý spojí 4 pixely do jedného, čím vznikne 12-megapixelová fotografia vyššej kvality. K dispozícii je ale aj režim pre plných 48 megapixelov. Bohužiaľ ale ide iba o upscale 12-megapixelovej fotografie. Režimy prepínate v aplikácii fotoaparátu jednoduchým potiahnutím do strán nad ikonkou spúšte. K dispozícii je aj nočný režim, portrét režim, panoráma, Pro režim s manuálnym nastavením fotoaparátu, klasické video, krátke video a spomalené video. Podpora umelej inteligencie a HDR sa aktivujete v hornej časti aplikácie.

Fotoaparát vzhľadom na cenu tvorí kvalitné fotografie s dostatkom detailov, pomerne nízkym šumom a vernými farbami. Dynamický rozsah je dostatočne široký aj bez aktivovania HDR. K artefaktom dochádza väčšinou pri rušných scénkach a farby listov stromov môžu občas pripomínať olejomaľbu. Širokouhlé snímky majú dobré detaily aj kontrast, ale slabší dynamický rozsah a občas aj šum. Makro snímky sú skôr priemerné.

Redmi Note 8T panorama

Panorama

Kvalita rozmazania pozadia (bokeh efekt) pri fotografovaní blízkych osôb a portrétov zavisí od množstva svetla. Čím menej svetla, tým horšia kvalita detailov. Fotoaparát ale produkuje prekvapivo dobre nočné snímky s dostatkom detailov a bez agresívneho potlačenia šumu. Ak sa vám zdá fotografia príliš tmavá, tak môžete využiť nočný režim, ktorý ju presvetlí. Vytvorenie snímky mu ale trvá zhruba 2 sekundy, takže nie je vhodný pre pohybujúce sa objekty.

Nočný snímok v AI móde, 48MP móde a s nočným režimom

Video môže mať 4K rozlíšenie pri frekvencii 30 fps alebo 1080p rozlíšenie pri frekvencii 60 fps. K dispozícii je aj spomalené video pri 120 fps. Detaily pri videu sú priemerné, farby a kontrast ale nadpriemerné. Dynamický rozsah je limitovaný a šum silne potlačený. Optická stabilizácia videa chýba, ale pri rozlíšení 1080p a frekvencii 30 fps je možne využiť elektronickú stabilizáciu (EIS). Tá je dobre účinná aj pri roztrasených rukách.

Video exteriér

Video – rýchlo sa pohybujúci objekt

Spomalené video

Selfie kamera má 13 megapixelov, svetelnosť f/2.0 a fixné ostrenie. Umožňuje vyhladenie pleti, zväčšenie očí a zoštíhlenie tváre. Portrét režim dokáže bez problémov rozmazať pozadie za vašou tvárou. Detaily, farby, kontrast sú na veľmi dobrej úrovni. Dynamický rozsah je široký aj bez zapnutia HDR.

Redmi Note 8T selfie kamera

Konektivita: Nechýba jack pre slúchadlá, prekvapí infraport

Pre pripojenie k internetu je v Redmi Note 8T prítomné Wi-fi ac a LTE-A kategórie 13. V SpeedTeste dosahovala rýchlosť sťahovania cez LTE aj 54 Mbps. Prvotné pripojenie k Wi-fi sieti síce nie je okamžité, ale následne je rýchle a stabilné. Pre spojenie so smart zariadeniami je k dispozícii Bluetooth staršej verzie 4.2. S Bluetooth slúchadlami Redmi AirDots sa smartfón ale spojil bez väčších problémov a ani prenos zvuku netrpel výpadkami. Káblové slúchadlá môžete pripojiť nielen cez USB-C konektor, ale aj klasický 3,5 mm jack.

Redmi Note 8T LTE test

Ten sa u smartfónov stáva pomaly raritou. Pre káblové slúchadla je k dispozícii aj FM rádio. Kábel slúchadiel následne slúži ako anténa. Prekvapením je infraport, ktorým môžete s príslušnou aplikáciou ovládať staršie spotrebiče v domácnosti ako televízor alebo videorekordér. K dispozícii je aj NFC čip. Platby Google Pay s ním boli úplne bez problémov.

Batéria a výdrž: Nabíjačku môžete nechať doma

Redmi Note 8T ponúka batériu s kapacitou 4000 mAh. Táto hodnota je už obvyklým štandardom u smartfónov strednej triedy tejto značky. Pri bežnom používaní smartfón vydržal byť nabitý až do večera druhého dňa. ČO znamená bežné používanie? Nonstop online synchronizáciu, pár minút hovoru denne, poslanie pár sms a mailov, dvojhodinové prezeranie webu, občasné sledovanie YouTube videí a počúvanie hudby cez Spotify.

Vo večerných hodinách druhého dňa bola kapacita batérie po tom všetkom ešte na necelých 20 %. Pri nonstop prehrávaní YouTube videí cez Wi-fi s nastavením jasom displeja na 50 % sa smartfón vybíjal rýchlosťou 12% kapacity za hodinu. V teste batérie benchmarku 3DMark dosiahol výborný výsledok 11 hodín a 3 minúty.

Redmi Note 8T test batérie

Batériu nabijete cez USB-C konektor klasickým káblovým nabíjaním s výkonom 18 W. Dnes je to už obvyklá hodnota pre smartfóny nižšej strednej triedy. Často ale v balení nenájdete nabíjací adaptér s týmto výkonom ako napríklad u modelu Redmi Note 8.

Našťastie to nie je prípad testovaného Redmi Note 8T. Bezdrôtové nabíjanie sa v tejto cenovej hladine bohužiaľ stále nedá očakávať a neinak je tomu aj u Redmi Note 8T.  Doba nabitia na 45 % kapacity je zhruba pol hodiny. Úplne vybitý smartfón sa na 100 % kapacity nabil za 1 hodinu a 47 minút.

Záverečné hodnotenie

Redmi Note 8T ponúka vo svojej triede skvelý pomer parametrov a ceny. Displej aj výkon čipsetu sú dostatočné pre bežného používateľa. Fotoaparát produkuje prekvapivo veľmi dobré fotografie vzhľadom k cene zariadenia. Batéria bez problémov zabezpečí aj dvojdňovú výdrž a smartfónu nechýbajú ani také maličkosti ako jack pre slúchadla alebo infraport. Telo smartfónu by ale mohlo byť ľahšie a ergonomickejšie. Zamrzia občasné problémy so snímačom odtlačkov a starší systém Android 9.0 Pie. Reproduktor by tiež mohol byť kvalitnejší a lepšie umiestnený.

Konkurencia

Redmi Note 8T môže v jeho triede v pomere výkonu a ceny konkurovať len málokto. Snaží sa o to napríklad čínsky Honor 9X, ktorý má výsuvnú selfie kameru alebo čipset z dielne Huawei Kirin 710. Japonské Sony má na trhu model Sony Xperia L4, ktorý určite zaujme dizajnom. Špecifikáciami je ale za Redmi Note 8T pozadu. Juhokórejský Samsung čoskoro uvedie na trh Samsung Galaxy A51 5G, ktorý bude lákať na 5G modem. Ten ponúka aj čínsky smartfón Realme X50 5G, ktorý sa pýši aj 120 Hz displejom.

7.3

Redmi Note 8T

Redmi Note 8T ponúka vo svojej triede skvelý pomer parametrov a ceny. Displej aj výkon čipsetu sú dostatočné pre bežného používateľa. Fotoaparát produkuje prekvapivo veľmi dobré fotografie vzhľadom k cene zariadenia. Batéria bez problémov zabezpečí aj dvojdňovú výdrž a smartfónu nechýbajú ani také maličkosti ako jack pre slúchadla alebo infraport. Telo smartfónu by ale mohlo byť ľahšie a ergonomickejšie. Zamrzia občasné problémy so snímačom odtlačkov a starší systém Android 9.0 Pie. Reproduktor by tiež mohol byť kvalitnejší a lepšie umiestnený.

zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
70 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • pomer výkonu a ceny
  • fotoaparát
  • výdrž
  • 3,5mm jack, infraport, NFC

  • veľké telo
  • občasné problémy u snímača odtlačkov
  • Android 9.0 Pie
  • reproduktor
18.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+