MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparáty: Excelentné “selfiečka”, priemerné zadné snímače

Ako prvé musíme spomenúť práve snímače, ktoré sa nachádzajú na prednej strane. Dvojica senzorov spoločnosti Samsung s rozlíšeniami 20 MP + 2 MP sú ako stvorené pre ľudí, ktorí hľadajú lacný telefón so super “selfie” kamerou. Nádherný a dokonalý “bokeh” efekt pridá vašim fotografiám ten správny šmrnc. Do záberu sa zmestí aj väčšia skupinka ľudí, čo rozhodne poteší. Fotografie z predných kamier však strácajú na kvalite s klesajúcim svetlom, to však môžeme telefónu odpustiť, pretože sa nejedná o katastrofu.

Ak naopak patríte k tým, čo prednú kameru využijú občasne, alebo len na prípadné videohovory, a zároveň pravidelne fotíte okolitý svet pomocou zadných kamier, je pravdepodobné, že vás Xiaomi Redmi Note 6 Pro nesklame ani v tomto smere. Osobne si myslíme, že telefón omnoho viac zaujme “selfie” kamerou, ako tou zadnou, nuž výsledné fotografie z dvojice fotoaparátov na zadnej strane (opäť sú od spoločnosti Samsung) s rozlíšeniami 12 MP + 5 MP rozhodne nie sú zlé. Svetelnosť f/1.9 a veľkosť pixelov 1.4 µm sú síce na papieri viac než len slušné hodnoty na danú cenu, v praxi sú však fotky priemerné. Podanie farieb je vcelku presné, HDR režim funguje taktiež bez problémov. Prítomný je aj “PRO” režim, ktorý vám dovoľuje manuálne nastaviť parametre fotografie. Na režim dlhej expozície však môžete zabudnúť.

Všetky štyri kamery reprezentuje “AI” režim, alebo aj režim s umelou inteligenciou. My sme ho však vždy vypínali, keďže sme nebadali žiadne zlepšenie, ba dokonca v horších svetelných podmienkach boli výsledné fotografie so zapnutým “AI” ešte horšie a s príliš veľkým množstvom digitálneho šumu. Videá je možné nahrávať v rozlíšení Full HD pri 30 snímkoch za sekundu. Prítomná nie je žiadna optická stabilizácia obrazu, tak pri fotení sa stále uistite, že telefón držíte v pevne v ruke. Video je však krásne plynulé, bez trasenia a nepochybujeme o tom, že Xiaomi do režimu nahrávania zakomponovalo aj nejaké prvky elektronickej stabilizácie obrazu. Sami sa môžte o tom presvedčiť v nižšie uvedenom ukážkovom videu.

Ukážkové fotografie

Ukážkové video

Operačný systém: Android obohatený o robustnú nadstavbu

MIUI je všeobecne známa ako veľmi veľká nadstavba, ktorá má však príkladné odladenie a kopu úžasných funkcií navyše. Systém Android vo verzii 8.1 je na tomto zariadení obohatený o MIUI 10, ktoré tomuto telefónu dodáva štýl a vymoženosti, aké len tak jednoducho u iných výrobcov nenájdete. Hneď po prvom zapnutí telefónu nám do očí vbilo upozornenie o dostupnosti aktualizácie softvéru. Dúfame tak, že tento model dostane aj ďalšiu porciu aktualizácií.

Čo sa týka vymožeností, výrez v displeji je možné jedným kliknutím schovať, máte taktiež na výber, či chcete telefón ovládať klasickou trojicou softvérových Android tlačidiel, alebo gestami s využitím celej plochy displeja. V prípade gest je možné potiahnutím zo strany vrátiť sa o krok naspäť, rýchle potiahnutie z dola zas nahrádza domovské tlačidlo, a nakoniec potiahnutie zospodu a podržanie v strede vyvolá multitasking. Pár dní sme telefón ovládali iba týmto spôsobom, neskôr sme sa však vďaka sile zvyku vrátili ku klasike. Nevravíme však že si na to nezvyknete – práve naopak. Ovládanie gestami je veľmi nákazlivé a poťahovanie zo strán si mnohí z vás s určitosťou obľúbia. Celá používateľská nadstavba vám môže veľmi nápadne pripomínať vlastnosti Androidu 9.0 Pie – gestá či slider hlasitosti zvuku na pravej strane nám azda najviac pripomínali túto najnovšiu verziu Androidu. Ako ďalšie funkcie operačného systému je možné spomenúť správcu povolení jednotlivých aplikácií či možnosť vytvoriť “duálne” aplikácie v prípade, že máte viac účtov v jednej aplikácii.

Ak ste pre posluch hudby nikdy nepoužívali prehrávač s ekvalizérom z Obchodu Play, môže vás potešiť integrovaný ekvalizér priamo v nastaveniach telefónu. Dostupné sú mnohé režimy pre rôzne typy slúchadiel a taktiež aj pre konkrétne Xiaomi slúchadlá. Nechýba tiež možnosť nastaviť si ekvalizér úplne podľa seba. Zmena v zvukovom výstupe však nastane iba v slúchadlách, a neplatí to pre samotný hlasný reproduktor. Musíme však aj trošku nadstavbu kritizovať kvôli občasnej nedostatočnej optimalizácii zobrazovania aplikácií na dlhšom, 19:9 displeji. Masívny výrez taktiež nedovoľuje zobraziť jednotlivé notifikácie ako malé ikonky v lište upozornení a notifikácie je možné vidieť až po stiahnutí lišty. Používateľské prostredie nám však používanie telefónu spríjemňovalo a celkovo sme s nadstavbou na Xiaomi Redmi Note 6 Pro spokojní.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

4.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+