MojAndroid

Spoločnosť Withings je známa svojimi produktami, určenými na sledovanie nielen vašej hmotnosti alebo krvného tlaku, ale aj ostatných činností, ktoré počas dňa vykonávate. K tomuto účelu slúži malé zariadenie nazývané Withings Pulse, ktoré zmeria počet prejdených krokov, prevýšenie, vzdialenosť, kvalitu spánku, spálené kalórie a dokonca aj srdcový pulz.

withings pulse_7

Základné údaje

Withings Pulse je skutočne miniatúrny tracker aktivít, ktorý pomocou dodávaného príslušenstva pripevníte buď na zápästie, opasok alebo na iné vhodné miesto. Bez akýchkoľvek problémov ho vložíte ale aj do vrecka nohavíc, kde si ho vďaka rozmerom 43 x 22 x 8 mm a hmotnosti 8 gramov ani nevšimnete. Pulse je vybavený dobre viditeľným OLED displejom. Ten má rozlíšenie 128 x 32 px a ovláda sa aj pomocou dotykov.

Zariadenie, aj keď je malé, je pevné a vydrží aj tvrdšie zaobchádzanie. Po jeho stranách nájdete len minimum ovládacích prvkov a konektorov. Navrchu je situované tlačidlo pre zapnutie a prepínanie medzi funkciami.  Na opačnej strane je nabíjací micro USB, zadná strana disponuje optickým snímačom pre meranie srdcového pulzu.

withings pulse

Vnútro zariadenia skrýva v sebe batériu, ktorá by podľa výrobcu mala zabezpečiť výdrž na úrovni dvoch týždňov. Potvrdiť ju môžeme aj z nášho testovania, kedy Pulse vydržal ešte o niečo dlhšie. Výdrž však záleží aj od aktivít používateľa a môže sa preto meniť. Ak sa zníži kapacita batérie pod určitú kritickú hranicu, aktivuje sa šetriaci režim, ktorý úplne vypne displej a poskytne vám tak dodatočných 24 hodín.

Navigovanie v používateľskom prostredí je pomerne intuitívne a k tomuto účelu budete využívať dotykovú obrazovku a horné tlačidlo. Pomocou neho sa prepínate medzi zobrazením aktuálne prejdených krokov, prevýšenia, ubehnutej vzdialenosti, spálenými kalóriami a zobraziť si môžete nechať aj aktuálny čas s informáciou o stave nabitia batérie. Nechýbajú ani funkcie pre monitorovanie spánku a srdcového pulzu. Ich zapnutie sa realizuje ťuknutím na displej, informáciu o poslednom meraní pulzu nájde po posune prsta po obrazovke. Pomocou tohto gesta je možné na obrazovke s počtami krokov aj sledovať históriu v rozsahu desiatich dní.

withings pulse_4 withings pulse_3

Aplikácia a synchronizácia údajov

Synchronizácia údajov sa realizuje bezdrôtovo prostredníctvom technológie Bluetooth. Majte ale na pamäti, že na jej fungovanie budete potrebovať minimálne Android vo verzii 4.0 Ice Cream Sandwich. K spárovaniu zariadení dôjde po asi 3-sekundovom podržaní tlačidla, ktorým sa aktivuje Bluetooth a synchronizácia údajov. Ak máte v dosahu Withings Pulse smartfón so zapnutým Bluetooth a aplikáciou Withings Health Mate, tak ku synchronizácii dôjde po stlačení automaticky. Je nutné, aby ste mali na ňom ale nastavené svoje konto. To vytvoríte priamo z aplikácie alebo pomocou webu withings.com. Ten podobne ako aplikácia, slúži na sledovanie zaznamenaných údajov v prehľadných grafoch a tabuľkách.

Screenshot_2013-11-22-11-22-26 Screenshot_2013-11-22-11-22-19 Screenshot_2013-11-24-08-12-57 Screenshot_2013-11-22-11-22-35

Aplikácia je rozdelená do niekoľkých častí, ktoré reprezentujú merané parametre. Je to hmotnosť, aktivity, srdce a spánok. Odlíšené sú aj farbami, pričom čím viac údajov zaznamenáte a ste bližšie k svojmu cieľu, tým výraznejšie sa zobrazia v logu aplikácie. Vo Withings Health Mate sú agregované aj dáta z osobnej váhy Withings a tak budete mať po ruke všetky potrebné informácie na to, aby ste mohli sledovať svoje napredovanie pri chudnutí alebo zlepšovaní svojej kondície. Stanoviť si môžete  vlastný cieľ, ktorý sa počas dňa budete snažiť naplniť.

Skúsenosti z používania

Withings Pulse je jednoduchý na použitie a jeho ovládanie zvládne po chvíľke používania skutočne každý. Ponúka výborný spôsob, ako monitorovať spánkový cyklus, ako aj ďalšie vyššie spomínané aktivity. Merač srdcového pulzu síce nie je až tak praktický a skôr je určený len na občasné informatívne merania. Tiež vzhľadom na použitú technológiu nebude tak presný ako iné prístroje. Na druhej strane však táto presnosť postačuje na bežné použitie a meranie srdcového pulzu, či už keď sedíte v pokoji alebo keď si zabehnete aj nejaký ten kilometer. Jedná dobra rada pri meraní je, aby ste prst na senzor netlačili príliš silno. Väčšiu úspešnosť meraní totižto dosiahnete len jeho jemným priložením.

withings pulse_6

Ako presný je Withings Pulse? Dostatočne na to, aby ste získali relevantné dáta pre sledovanie svojej prejdenej vzdialenosti, či počtu krokov. Meranie má však svoje úskalia a nie vždy bude na 100% presné. Záleží od toho, kde si Withings Pulse pripnete a kde ho budete používať. Pri testovaní sa mi stávalo, že pri jazde autom mi po prejdení niekoľkých desiatok kilometrov pribudlo na ukazovateli aj niekoľko desiatok krokov – pravdepodobne to má na svedomí kvalita slovenských ciest. Taktiež ak budete používať tracker pripnutý na ruke, tak niekedy len pohyb rúk, napríklad pri rozprávaní, bude braný ako krok. S tým súvisí aj následné nepresné zmeranie vzdialenosti a ostatných údajov.

Ďalším nedostatkom by mohla byť pre niekoho aj čitateľnosť displeja pri silnom osvetlení. Za jasných slnečných dní tak len veľmi ťažko prečítate z neho údaje. Našťastie, na to, aby ste mohli s ním fungovať, nepotrebujete displej ani vidieť. Takže, tento fakt nám pri používaní vôbec neprekážal. Iným mínusom je aj samotný držiak na ruku. Jeho pevnosť sa zdá byť v poriadku, ale suchý zips po dlhodobejšom používaní asi nebude vyzerať najlepšie. Samozrejme na ruke budete mať Pulse väčšinou len v noci, kedy budete chcieť monitorovať kvalitu svojho spánku.

Záverečné hodnotenie

Cena za Withings Pulse sa pohybuje niekde na úrovni 100€, čo je už pomerne vysoká čiastka. Ak však chcete mať prehľad o tom, koľko denne prejdete kilometrov, krokov, prípadne ako veľa kalórií ste spálili, tak toto zariadenie je na to ako stvorené. Samozrejme, ani Withings Pulse vás neprinúti, aby ste sa denne viac pohybovali, či viac športovali. Práve tu mi trochu vadilo, že aplikácia takmer nijakým spôsobom nemotivuje používateľa k lepším výsledkom. Neobsahuje žiadny systém odmien alebo súťaženia s inými používateľmi, či inú sociálnu interakciu s vašimi priateľmi a známymi. Nastáva otázka, či je takéto drahé zariadenie hodné na tento účel. Predsa len, do svojho smartfónu si pri športovaní môžete nainštalovať desiatky aplikácií, ktoré dokážu sledovať aktivity a ešte vás k tomu aj motivovať. Dobrým príkladom je napríklad RunKeeper, ktorý pre svojich používateľov zároveň slúži aj ako akási sociálna sieť, kde si môžu porovnať svoje výsledky s priateľmi a podrobne si pozrieť aj ďalšie údaje. Navyše, ak už disponujete smartfónom, tak dostupný je úplne zadarmo. Samozrejme ani váš smartfón nedokáže neustále monitorovať váš pohyb a tu prichádza na rad Withings Pulse a jemu podobné zariadenia.

Hlavnou konkurenciou pre Withings Pulse je aj nami testovaný FitBit One, ktorý až na merač srdcového pulzu ponúka takmer rovnaké funkcie aj aplikáciu. Jeho cena sa taktiež pohybuje na rovnakej hladine ako Withings Pulse.

Za zapožičanie zariadenia ďakujeme e-shopu Realshop.sk

28.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+