MojAndroid

Najčastejšie vám na našom webe prinášame recenzie smartfónov, slúchadiel či tabletov. Občas sa však objaví aj menej tradičné zariadenie, ako je tomu aj v tomto prípade. V posledných dňoch sme mali možnosť vyskúšať si zariadenie spoločnosti Vasco, ktoré slúži na prekladanie z cudzích jazykov. Preloží vám písaný text, rovnako ako aj hovorené slovo. Toto je recenzia Vasco Translator V4.

Cena a dostupnosť na Slovensku

Zariadenie si viete zakúpiť aj u nás na Slovensku. Jeho cena na webovej stránke výrobcu je stanovená na 389 €. Dostupných je 5 farebných prevedení, a to Stone Gray, Cobalt Blue, Pearl White, Ruby Red a Black Onyx. Podľa porovnávača cien Heureka sa zariadenie ani nikde inde nepredáva.

Vasco Translator V4
Vasco Translator V4

Recenzia Vasco Translator V4: Obsah balenia

Vo vnútri príjemne pôsobiacej krabičky sa nachádza všetko, čo k používaniu potrebujete. Nájdete tu nabíjací adaptér aj kábel, šnúrku na držanie či dokonca aj gumený priehľadný obal. Navyše sa tu nachádza aj potrebná dokumentácia spolu s návodmi na používanie v papierovej forme. Ovládať zariadenie tak nebude mať problém ani menej skúsený používateľ.

prekladac
Vasco Translator V4

Displej a reproduktory

Displej má veľkosť 5 palcov a vzhľadom dosť pripomína klasický smartfón. Jediný rozdiel je ten, že je o niečo užší(576×1440) a celkovo tak je praktickejší. Ak by sme ho mohli k niečomu prirovnať, tak najbližšie k nemu má asi predný displej zariadenia Samsung Galaxy Fold5. Má prispôsobiteľnú svetelnosť a dobre tak funguje aj na priamom slnku.

Vasco Translator V4
Vasco Translator V4

Prekladač má reproduktory, ktoré prehrávajú nahlas obsah prekladu. Ich hlasitosť si už klasicky viete prispôsobiť tlačidlami na ľavej strane. Hlasitosť je na slušnej úrovni a tak sa nemusíte báť, že by ste výstup v hlučnejšom prostredí nepočuli. Okrem nich má zariadenia zabudovaný aj mikrofón, pomocou ktorého môžete do systému nahrať celé vety či jednotlivé slová.

Recenzia Vasco Translator V4: Pamäť a funkcie

Prekladač ponúka až 32 GB pamäte, ktoré poslúžia aj na stiahnutie databáz cudzích slov z vybraných jazykov. Priamo vo vnútri sa nachádza už aj SIM karta, ktorá má povolený roaming v 200 krajinách sveta. Vy sa tak nemusíte báť, že by ste za jej používanie niečo platili. Vám len stačí prekladač vytiahnuť z vrecka a začať prekladať a nestresovať sa s Wi-Fi pripojením a podobnými obmedzeniami.

prekladac
Vasco Translator V4

Základné funkcie Vasco Translator V4 by sme mohli zhrnúť do piatich kategórií, a to:

 • Konverzácia
 • Foto prekladač
 • Textový prekladač
 • Skupinový text
 • Učenie

Konverzácia

Toto je pre mňa asi najužitočnejšia funkcia zariadenie, a tiež asi aj najvyužiteľnejšia. V skratke vám len stačí zvoliť si jazyk svoj a vášho druhého účastníka komunikácie. Potom už len zvolíte, z ktorého jazyka chcete prekladať a začnete hovoriť. Prepínať si medzi účastníkmi komunikácie môžete priamo na displeji alebo aj tlačidlami na pravej strane zariadenia.

Vasco Translator V4
Vasco Translator V4

Vasco V4 podporuje až 76 svetových jazykov, čo je ekvivalentom až 90 % populácie. Nemusíte s atak báť, že by ste sa niekde nedohovorili. Váš hlas rozpozná za menej ako jednu sekundu, pričom preferuje hovorené slovo. Pri testovaní slov piesne priamo zo smartfónu mu to veľmi nešlo. Ale samozrejme od toho ani slúžiť nemá a je určený primárne na konverzáciu. Presnosť prekladu uvádza výrobca na úrovni 96 %.

Recenzia Vasco Translator V4: Foto Prekladač

Táto funkcia robí presne to, čo má v názve. Prekladá vám text prostredníctvom fotografie. Vám len stačí zariadenie namieriť na text, ktorý potrebujete preložiť a stlačiť spúšť. Po rýchlej analýze sa vám priamo na obrazovke zobrazí preložený text vo formáte, ako ste ho odfotili. Čo hodnotím kladne je možnosť prepínania si pozadia, ktoré okrem originálnej fotografie môže byť aj úplne biele. To pomáha k jednoduchšiemu čítaniu textu.

Textový prekladač

Pri tomto tlačidle sa vlastne nedeje nič nové a otvorí sa vám klasický prekladač, ktorý sa výrazne podobá na ten od Google. Vy si už len navolíte jazyk z ktorého a do ktorého chcete začať preklad a prostredníctvom klávesnice môžete do zvoleného poľa písať.

Skupinový text

Taktiež ide o veľmi zaujímavú a pokrokovú funkciu, ktorá umožňuje viacerým účastníkom komunikovať prostredníctvom zariadení Vasco Translator. Potrebujete na to však minimálne dve zariadenia, a preto neviem či nie je jednoduchšie komunikovať prostredníctvom smartfónu. Ak si vytvoríte nový chat, môžete vygenerovaný QR kód zaslať svojmu priateľovi prostredníctvom e-mailu. Ten si ho načíta svojim zariadením a vám tak vytvorí špeciálnu miestnosť na komunikáciu a vy nemusíte byť vôbec pri sebe.

prekladac
Vasco Translator V4

Recenzia Vasco Translator V4: Učenie

Ak momentálne nemáte dôvod alebo možnosť komunikácie v cudzom jazyku, poteší vás funkcia učenia. V tomto rozhraní si vyberiete jazyk, ktorý by ste sa chceli učiť a začnete. Prekladač vám ponúkne kartičky so slovom, ktoré buď viete alebo neviete preložiť. Nikam nič nepíšete ani nevkladáte, len kliknete na kartičku a tá vám zobrazí správny preklad. Na záver si vyberiete z možností, či ste odpoveď vedeli alebo nevedeli.

Vasco Translator V4
Vasco Translator V4

Jazyky

Ako som už vyššie spomínal, zariadenie podporuje preklad až z 76 svetových jazykov, pričom v rozhranie zariadenia je v týchto jazykoch: arabčina, bulharčina, katalánčina, čínština (zjednodušená), chorvátčina, čeština, dánčina, holandčina, angličtina (Spojené kráľovstvo), angličtina (USA), fínčina, francúzština (Francúzsko), nemčina, maďarčina, taliančina, japončina, nórčina (bokmål), poľština, portugalčina (Portugalsko), rumunčina, ruština, slovenčina, španielčina (Španielsko), švédčina a ukrajinčina.

Recenzia Vasco Translator V4: Záverečné hodnotenie a celkové dojmy

Toto kompaktné zariadenie má asi naozaj všetko, čo od vreckového prekladača potrebujete. Batéria vám vydrží kľudne aj celý týždeň, záleží však od času využívania (ako pri každom zariadení). Nabijete ju prostredníctvom priloženého adaptéra a USB-C kábla, pričom sa nabíja približne 1 % za minútu. Svetelnosť zariadenia je tiež na dobrej úrovni a celkovo sa správa ako pri Android zariadeniach.

Vasco Translator V4
Vasco Translator V4

Veľmi ma prekvapila kvalita prekladu, aj keď s niektorými dlhšími slovenskými slovami mal raz za čas problém. Z piesni slová čítať veľmi nedokázal, no za to odfotené texty prekladal s vysokou presnosťou. Poteší aj funkcia pridania bieleho pozadia za text, čo zvýši jeho prehľadnosť. Najviac ma ale prekvapila prítomnosť zabudovanej SIM karty.

Tá rieši problémy, ktoré by sa vytvárali pri prechode hraníc, keďže ponúka roaming v mnohých svetových krajinách. Vy tak za používanie a prekladanie nič neplatíte navyše. Samozrejme okrem ceny zariadenia, ktorá nie je najnižšia. Myslím si, že toto zariadenie využijú primárne zákazníci, ktorí ho potrebujú pre vykonávanie pracovných činností, prípadne tí, čo nemajú hlboko do peňaženky.

Vasco Translator V4
Vasco Translator V4

 • Kompaktné rozmery
 • Zabudovaná SIM karta
 • 90 % svetových jazykov
 • Presnosť prekladu

 • má menšie problémy rozpoznať hlas z iného zariadenia (napr. TV)
 • cena
Náš tip
Recenzia TCL 40 NXTPAPER 5G: Lacný 5G smartfón, ktorý je stvorený pre vaše oči
24.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+