MojAndroid

Sony tento rok zatiaľ svojimi smartfónmi veľmi neohúrilo, no zmeniť by to mohla už na MWC predstavená novinka, Xperia M4 Aqua. Tá sa chváli najmä svojim vodeodolným telom, ktoré je navyše osadený aj otvoreným microUSB konektorom. To znamená, že pri nabíjaní už nemusíte dávať dole žiadnu nepraktickú krytku. Okrem toho, Sony vybavil novinku aj inovovaným a dostatočne výkonným hardvérom, navyše aj za rozumnú cenu.

Konštrukcia: Plast a sklo

Nová Sony Xperia M4 Aqua sa môže pochváliť viacerými prednosťami. Pochváliť musím konštrukčné spracovanie, ktoré aj napriek nižšej cene pôsobí celkom luxusným dojmom. Sony plastový rám šikovne spravil tak, že sa dá veľmi ľahko pomýliť s kovom. Svojim konštrukčným a dizajnovým vyhotovením nemá ďaleko od svojho high-end súrodenca Xperie Z3. To znamená, že boky lemuje zaoblený rám so všetkými potrebnými tlačidlami, slotmi, či konektormi. Naľavo výrobca tradične umiestnil okrúhle tlačidlo zapnutia, pod ktorým sa navyše nachádza aj ovládanie hlasitosti, či dvojpolohová hardvérová spúšť fotoaparátu. Nad ním to je zas krytý slot pre nano SIM. Rozdielom sú však už spomínané materiály.

Sony Xperia M4 Aqua recenzia-2

Boky zariadenia na ľavej strane disponujú slotom pre micro SD karty, či novým micro USB konektorom, ktorý aj napriek vodeodolnosti smartfónu, nie je krytý. Navrchu je situovaný 3,5 mm audio jack, zospodu zas mriežka hlavného hlasitého reproduktoru. Ten je ale iba jeden. Dvoma otvormi na prednej strane sa tak nedajte pomýliť, majú skôr estetický význam. Samozrejme, pod vrchným otvorom sa nachádza ešte telefónny reproduktor, ktorý dopĺňa predná kamera a niekoľko ďalších senzorov. Displej vypĺňa väčšinu prednej strany, no disponuje pomerne veľkým rámikom, a to najmä nad a pod zobrazovacím panelom. Ten je mimochodom náchylnejší aj na zachytávanie odtlačkov prstov, no nie v takej miere, ako u najlacnejších zariadeniach.

Sony Xperia M4 Aqua recenzia-5

Dostávame sa k zadnej strane, ktorá bez prekvapení nemá žiadny odnímateľný kryt. Podobne ako na predku, aj tu sa nachádza sklo, ktoré však v prípade Xperie M4 Aqua mierne vyčnieva nad boky zariadenia. Prechod medzi rámom a zadnou stranou tak nie je úplne hladký, čo je podľa mňa škoda. Zadnú stranu vypĺňa ešte hlavný 13 Mpix fotoaparát s LED bleskom a logotyp spoločnosti. To je však všetko.

Čím M4 Aqua zaujme, je aj jej odolnosť voči vode a prachu. Ide o jeden z mála smartfónov, ktorý v tejto cenovke túto vlastnosť ponúka. Konkrétne môžete s Xperiou M4 Aqua bez obáv zájsť na kúpalisko, či do sprchy. Jej konštrukcia je totižto ohodnotená certifikátom odolnosti IP68, ktorý zaručuje odolnosť voči vode, a to do hĺbky až 1,5 m po dobu 30 minút. Aj z tohto dôvodu poteší práve otvorený nabíjací konektor a 3,5 mm audio jack.

Sony Xperia M4 Aqua recenzia-7

Telo Xperie M4 Aqua je inak kompaktné, s rozmermi  145,5 x 72,6 x 7,3 mm a hmotnosťou 136 gramov ju pohodlne môžete nosiť vo vrecku nohavíc alebo v kabelke. Samozrejme, nejde o najmenší smartfón vo svojej triede, takmer rovnaké rozmery má aj Xperia Z3 s väčším 5,2″ displejom, no M4 Aqua má inú prednosť,  akou je spomínaná vode a prachuodolnosť. Celkovo je konštrukčné spracovanie na vysokej úrovni, všetky časti presne lícujú a nič nevŕzga. Určite by nás ale potešili menšie rámiky a zadné sklo, ktoré by nevyčnievalo. Navyše, podobne ako aj u ostatných zariadeniach so sklom, aj na tomto sa po čase objavia škrabance.

Displej: Dostatočný jas, dobré farby

Displej má veľkosť 5 palcov a rozlíšenie 720 x 1280 px. Hoci sme dnes zvyknutí už na vyšší štandard, HD rozlíšenie je pri tejto uhlopriečke stále viac než postačujúce. Zobrazenie je jemné a vďaka použitej technológii IPS, ponúka aj dobré farebné podanie a výborné pozorovacie uhly. Keďže nejde o OLED displej, tak čierna nie je úplne dokonalá, čo budete vidieť najmä pri niektorých uhloch pri pohľade zo strán, no na bežné používanie plne postačuje. Jas displeja je dostatočný aj na používanie telefónu na priamom slnku, či v iných svetelne náročných podmienkach. Zariadeniu nechýba ani automatická regulácia jasu, ktorá však nefunguje úplne podľa našich predstáv. Nastavenie podsvietenia jej pri prudších prechodoch trvá o niečo dlhšie a všimol som si tiež zbytočne vysoký jas displeja pri používaní v noci.

Sony Xperia M4 Aqua recenzia-12

Sony umožňuje tiež manuálne nastaviť vyváženie bielej farby, či aktivovať režim rukavice, s ktorým je smartfón možné ovládať aj v rukaviciach. Samozrejmosťou je aj funkcia inteligentného podsvietenia, ktorá automaticky zisťuje, kedy držíte smartfón v ruke. Vďaka tomu sa vám displej nevypne ani vtedy, ak sa naň pozeráte dlhšie, ako je nastavený čas automatického vypnutia, čo využijete napríklad pri prezeraní internetových stránok, pozeraní fotografií, či pri iných činnostiach.

Výkon a pamäť

Podobne ako iné smartfóny v strednej triede, aj Xperia M4 Aqua je poháňaná 64-bitovým procesorom Snapdragon 615, ktorý v súčinnosti s nadštandardne veľkou 2 GB pamäťou RAM, dokáže vyprodukovať dostatok výkonu k plynulému chodu OS Android. Samozrejme, nejde o preborníka vo výkone, v AnTuTu benchmarku sme namerali len 31-tisíc bodov, no vďaka veľkej pamäti RAM a dobre optimalizovanému systému sú reakcie rýchle a adekvátne cene zariadenia. Nehovoríme tu o najrýchlejšom zariadení na trhu, Xperii M4 Aqua niekedy spúšťanie aplikácií trvá o niečo dlhšie, čo platí aj o prepínaní v multitaskingu, či pri samotnej práci s telefónom. Nie je to však nič, čo by ma znepokojovalo. S Xperiou M4 Aqua bez problémov prehráte Full HD videá, môžete prehliadať webové stránky, či hrať aj graficky náročnejšie hry, ako napríklad Real Racing 3. Nejde však o smartfón primárne určený na hranie, čoho dôkazom je aj výsledok benchmarku 3D Mark a testu Ice Storm Unlimited, v ktorom sme namerali 7441 bodov. (vlajkové lode dosahujú v tomto teste hodnoty 20 a viac tisíc). Zariadenie sa samovoľne neprehrieva, no zvýšenú teplotu pocítite napríklad už pri spomínanom hraní hier alebo pri náročnejšom používaní, či pri prehliadaní internetových stránok cez mobilnú sieť.

Screenshot_2015-05-21-14-04-09 Screenshot_2015-05-21-14-06-05

Vnútorná pamäť zariadenia má kapacitu 8 GB, pre používateľa ostávajú približne 3 GB. Nie je to veľa, čo pocítia najmä používatelia, ktorí zvyknú inštalovať desiatky aplikácií, prípadne nejaké hry, ktoré čo do veľkosti môžu presahovať aj hranicu 1 GB. Prítomný je aj slot pre pamäťovú kartu s veľkosťou do 32 GB, na ktorú je možné neskôr premiestniť niektoré aplikácie, prípadne hry. Na škodu je absencia podpory USB Host, kvôli ktorej k tomuto smartfónu nepripojíte žiadne myšky, klávesnice, či iné externé úložiská.

Multimédiá: Žiadne stereo

Xperia M4, na rozdiel od svojich drahších súrodencov, ponúka len jeden reproduktor umiestnený v spodnej hrane zariadenia. Na prednej strane síce môžete vidieť dve mriežky nad a pod displejom, tieto sú však len estetického charakteru a na reprodukciu zvuku nemajú žiadny vplyv. Aj jeden reproduktor však dokáže zahrať dobre, čo je aj prípad modelu M4 Aqua, ktorá hrá dostatočne hlasno. Reprodukcia zvuku patrí k priemeru svojej triedy.

Sony Xperia M4 Aqua recenzia-8

Sony s telefónom samozrejme pribalil aj niekoľko multimediálnych aplikácií pre prehrávanie hudby, videí, či na prezeranie fotografií. Album poskytuje miesto pre vaše fotografie, a umožňuje triedenie snímkov podľa viacerých kritérií. Snímky môžete usporiadať podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti, podľa tváre alebo miesta vytvorenia, a to v mriežke, ktorej veľkosť môžete meniť pomocou gesta pinch-to-zoom. Podporované sú aj cloudové úložiská Facebook, Picasa a Flickr. Filmy sú určené ako centrum pre videá, filmy, či seriály, ktoré sa tu zobrazujú vo forme náhľadov. Ku každej položke sa automaticky vyhľadávajú aj ďalšie informácie, a to z databázy Gracenote. Svoju hudobnú zbierku môžete zveriť do rúk vstavaného hudobného prehrávača od Sony. Walkman je podobne ako aj ostatné aplikácie od Sony intuitívny na ovládanie a poteší svojim pekným používateľským prostredím. K dispozícii sú základné funkcie, triedenie podľa viacerých kritérií, či sťahovanie informácií o hudbe z databázy Gracenote.

Screenshot_2015-05-21-14-19-03 Screenshot_2015-05-21-14-19-17 Screenshot_2015-05-21-14-19-29

Zvuk si môžete vylepšiť pomocou niekoľkých efektov a funkcií. K dispozícii je Ekvalizér, priestorový zvuk s niekoľkými profilmi, či automatická optimalizácia zvuku  ClearAudio+. Dynamický normalizér sa postará o minimalizovanie rozdielov v hlasitostiach medzi skladbami alebo videami. Všetky tieto efekty sa pri počúvaní môžu zaslúžiť o zlepšenie kvality reprodukcie, a to najmä pri počúvaní cez externé reproduktory alebo slúchadlá. Ich manuálne nastavenie ostáva ale už na samotnom používateľovi, ktorý si ich môže upraviť presne podľa seba.

Screenshot_2015-05-21-14-20-41 Screenshot_2015-05-21-14-20-48 Screenshot_2015-05-21-14-20-54

Operačný systém: Lollipop a TimeScape

Sony Xperiu M4 Aqua už od výroby vybavil Androidom 5.0 Lollipop s nadstavbou TimeScape, ktorá oproti verzii s KitKatom prináša najmä nový Material dizajn a vzhľad niektorých aplikácií. Nové zmeny sa týkajú notifikačnej lišty, ktorá prichádza v štýle natívneho androidu. Jeho výhodou však je, že v prípade Xperie sa dá ešte ďalej upravovať.  Grafickými zmenami prešlo aj multitaskingové menu, softvérové tlačidlá, ale aj nastavenia zariadenia. To isté platí aj o natívnych aplikáciách, ktoré taktiež prichádzajú v krajšom Material dizajne, pričom farba notifikačnej lišty sa prispôsobuje aplikácii.

Screenshot_2015-05-21-14-21-51 Screenshot_2015-05-21-14-21-36 Screenshot_2015-05-21-14-22-09

Menu s aplikáciami sa tradične vyvoláva stredným tlačidlom na lište domovskej obrazovky. Zmeniť je možné usporiadanie aplikácií podľa abecedy, najnovšie nainštalovaných, najpoužívanejších alebo podľa vlastného poradia. Výborná je tiež možnosť odinštalovať aplikácie priamo z menu, vďaka čomu sa tento proces výrazne zjednoduší.

V telefóne nájdete aj známe miniaplikácie resp. malé aplikácie, ako ich nazval výrobca. Tieto sú v systéme zobrazené vždy na vrchu, teda sú na popredí nech robíte čokoľvek. Dostupná je napríklad kalkulačka, časovač, gmail, kalendár, prehliadač a iné, pričom ďalšie je možné stiahnuť aj z obchodu Google Play. Zaujímavá je možnosť vytvoriť si takúto malú aplikáciu aj z akéhokoľvek nainštalovaného widgetu.

Screenshot_2015-05-21-14-22-59 Screenshot_2015-05-21-14-23-18 Screenshot_2015-05-21-14-23-41

Sony ponúka aj vlastné riešenie, pre zabezpečenie voči krádeži alebo straty, ktoré nazýva my Xperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie alebo vzdialene vymazať dáta.

Ako to býva zvykom v každej používateľskej nadstavbe výrobcu, aj TimeScape prichádza so sériou predinštalovaných aplikácií. ich zoznam si môžete prečítať nižšie.

  • Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač,
  • Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora a rozpozná program, ktorý sledujete alebo hudbu, ktorú počúvate,
  • Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy,
  • File Commander – správca súborov pre Android,
  • Navigation – Xperia edícia navigácie od spoločnosti Garmin (náš testovací kus nedokázal aplikáciu aktivovať),
  • OfficeSuite –  kancelársky balík pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami,
  • PlayStation – aplikácia pre pripojenie k najnovšej hernej konzole PlayStation 4,
  • Podpora – skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka,
  • Správy Sociallife – agregátor sociálnych služieb a spravodajských stránok. Vďaka funkcii inteligentné triedenie dokážete vybrať len také správy, ktoré vás budú zaujímať,
  • Sony Select – miesto, kde spoločnosť odporúča rôzne nové aplikácie, hry či témy pre vaše zariadenia,
  • Skica – nástroj pre kreslenie,
  • Movie Creator – Jednoduchý nástroj pre automatické vytváranie high-light videí na týždennej, mesačnej alebo ročnej báze.

Operačný systém aj nadstavbu Xperie M4 Aqua hodnotíme pozitívne. Vďaka jednoduchosti grafiky je používateľské prostredie naozaj veľmi pekné a navyše aj prehľadné. Počas nášho používania sme nezaznamenali žiadne problémy, pády aplikácií alebo iné nedostatky. Systém beží spoľahlivo aj po nainštalovaní desiatok aplikácií.

Screenshot_2015-05-21-14-24-03 Screenshot_2015-05-21-14-24-14 Screenshot_2015-05-21-14-24-29

Fotoaparát: Priemerný fotonástroj

Sony vybavil svoj smartfón snímačom s rozlíšením 13 Mpix, ktorý aj napriek absencii optickej stabilizácie podáva dobre výsledky najmä v dobrých svetelných podmienkach. Rozlíšenie je dostatočne aj pre výrezy, pričom šum fotografií a kompresia sa držia v rozumných medziach. Fotografie obsahujú dostatok detailov, avšak len pri dobrom svetle. O niečo horšie je na tom M4 Aqua pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach a v noci. Tu už sa na kvalite podpísala cenovka zariadenia. Fotografie tak v noci zaostríte pomalšie ako cez deň, pričom nie je garantované, že výsledný snímok bude aj ostrý. Spúšťanie fotoaparátu tiež trvá o niečo dlhšie, to však platí bez ohľadu na svetelné podmienky. Video je možné natáčať v rozlíšení Full HD a je tiež priemernej kvality, môže sa však pochváliť dobre softvérovou stabilizáciou SteadyShot.

Sony Xperia M4 Aqua recenzia-11

Sony Xperia M4 Aqua disponuje aj vlastnou dvojpolohovou hardvérovou spúšťou, ktorá umožní spustiť fotoaparát aj z vypnutého stavu. Navyše, môže zjednodušiť aj vytváranie fotografií. Pri poslednom dotlačení je však nutné viac zatlačiť, čo môže spôsobiť problémy najmä pri vytváraní fotografií pri zhoršených svetelných podmienkach.

DSC_0005

DSC_0038

Fotoaparát v Xperii ponúka niekoľko funkcií a nastavení. Okrem toho, že môžete nastaviť rozlíšenie, pomer strán, ISO, HDR alebo zapnúť spúšť úsmevom, tak máte k dispozícii aj niekoľko režimov, vrátane manuálneho, zvukovej fotografie, rozšírenej reality, panorámy a ďalších.

Konektivita

S M4 Aqua nebudete mať problémy s pripojením do WiFi sietí v štandardoch 802.11 a/b/g/n, podporované sú tak aj siete v 5 GHz frekvenčnom pásme. Sony smartfónu nadelil aj Bluetooth 4.1, HSPA+, či podporu LTE kategórie 4. Vo výbave ale nájdete aj NFC a lokalizáciu prostredníctvom Bluetooth. Sila prijímaného signálu bola dostatočná a pri testovaní sme veľké rozdiely medzi M4 Aqua a konkurenčnými zariadeniami nepostrehli. Bezproblémové je aj telefonovanie.

Batéria

Novinka disponuje 2400 mAh batériou. Tá je do zariadenia vstavaná napevno, a tak ju len tak jednoducho nevymeníte. Je to však trend, ktorému sa dnes už len sťažka vyhneme. Batéria inak poskytuje dostatok kapacity na to, aby ste s ňou dokázali fungovať aj dva dni. U nás v redakcii sme Xperiu M4 Aqua používali asi 48 hodín, počas ktorých sme s ním aktívne pracovali približne 3-4 hodiny. Mobil sme pritom používali na všetky bežné činnosti, vrátane telefonovania, e-mailovej komunikácie, fotenie, prehliadanie internetových stránok, či na čítanie správ z RSS. K internetu sme pritom boli pripojení nonstop prostredníctvom WiFi alebo mobilného internetu.

Sony Xperia M4 Aqua recenzia-6

Výdrž je možné predĺžiť aj rôznymi energiu šetriacimi funkciami. Už samozrejmosťou je prítomnosť režimu STAMINA a funkcie podľa miesta, ktorá automaticky aktivuje alebo deaktivuje WiFi. Nechýba režim slabej batérie, ktorý zníži jas obrazovky, vypne synchronizáciu alebo niektoré ďalšie funkcie, a to podľa nastavení samotného používateľa. Režim Ultra Stamina výrazne predlžuje výdrž tým, že k dispozícii sú len niektoré základné funkcie ako telefonovanie a posielanie správ. Klasický režim STAMINA je doplnený o Rozšírený pohotovostný režim a Režim rozšíreného používania. Prvý menovaný vypne prenos mobilných dát a WiFi pri vypnutej obrazovke, pričom vybrať si môžete aplikácie, ktoré budú aj v tomto režime fungovať bez obmedzení. Druhý režim zas obmedzí výkon zariadenia. Nastaviť je možné hodiny, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch len v stanovených intervaloch.

Screenshot_2015-05-21-14-25-55 Screenshot_2015-05-21-14-25-42

Záverečné hodnotenie

Sony nás tento rok s Xperiou M4 Aqua zaujal už na výstave MWC v Barcelone. Po dôkladnejšom otestovaní sme z nej však ostali rovnako nadšení ako pri prvom kontakte v marci. Sony Xperia M4 Aqua je výnimočná svojou unibody konštrukciou, ktorá je síce vyrobená z polykarbonátu, no je odolná voči vode a prachu. Konštrukčné spracovanie je na vysokej úrovni a vďaka zvýšenej odolnosti novú Xperiu ocenia všetci aktívni používatelia a cestovatelia. Okrem toho vás však nesklame ani výdržou, kvalitným displejom, či samotným operačným systémom a jeho nadstavbou. To všetko za cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 280 eur.  V tejto cenovej kategórii Xperia M4 Aqua nemá veľkú konkurenciu, aspoň nie takú, ktorá ponúka aj odolnosť voči vode a prachu. Zaujímavou alternatatívou by však mohla byť drahšia Xperia Z3 Compact, ktorá sa v čase písania recenzie dala kúpiť už od 350 eur. Za príplatok približne 70 eur tak získate lepšie vybavené zariadenie s lepším fotoaparátom, výkonnejším procesorom, výdržou aj displejom. Ak hľadáte niečo lacnejšie, tu môže prísť vhod zas minuloročný model Samsung Galaxy S5 mini. Ak budeme hľadať zariadenia bez odolnosti voči vode, tak sa nám naskytnú ďalšie možnosti. Jednou z nich môže byť napríklad Desire 820, Honor 6, Lenovo P70, či Huawei P8 Lite.

Plusy:

+ Konštrukčné spracovanie
+ Odolnosť voči vode a prachu
+ Nekrytý micro USB konektor
+ Výdrž batérie
+ Cena

Mínusy:

– Pomalší fotoaparát
– Vnútorná pamäť mohla byť väčšia

21.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+