MojAndroid

Sony Xperia E4g je jedným z lacnejších smartfónov, ktoré podporujú rýchle dátové prenosy v LTE sieti. Novinka vychádza z modelu Xperia E4, oproti ktorému ponúka len minimum zmien. Na druhej strane, ani cenovka sa veľmi nenavýšila a ak hľadáte cenovo dostupný smartfón s podporou 4G, tak Xperia je nepochybne zaujímavou voľbou.

Konštrukcia

Konštrukcia Xperie E4g má veľa spoločného so svojim súrodencom Sony Xperia E4. Rozdiel je najmä vo veľkosti, ktorá je vďaka displeju s uhlopriečkou 4,7″ menšia a meria 133 x 71 x 10,8 mm. Konštrukčné prevedenie je takmer na vlas rovnaké. Mobil je teda charakteristický oblými tvarmi, okrúhlym tlačidlom zapnutia, či odnímateľným zadným krytom, ktorý je pokrytý na dotyk príjemným, no odtlačky zachytávajúcim soft-touch povrchom.

Sony Xperia E4g-recenzia-3

Po odňatí zadného krytu na vás nečaká žiadna vymeniteľná batéria. Tá je vstavaná napevno a je ju možné vymeniť len na vlastné riziko alebo v servise. Namiesto nej tu nájdete len sloty pre microSIM a pamäťové karty microSD. Zadnú stranu dopĺňa ešte hlavný fotoaparát s LED bleskom a otvor pre hlavný reproduktor.

Predná strana je pokrytá odolným sklom, ktorému však chýba oleofóbna vrstva. Dôsledkom toho displej zachytáva mastnostu a nečistoty. Situované sú tu ešte predná kamera, telefónny reproduktor, či ďalšie senzory. Kapacitné tlačidlá nahradili softvérové, ktoré po spustení nájdete priamo na displeji.

Ostatné ovládacie prvky sú rozmiestnené štandardne, ako sme u Sony zvyknutí. Tlačidlo zapnutia je dostupné na dosah palca na pravom boku, a to spolu s ovládaním hlasitosti, ktoré je však z ergonomického hľadiska umiestnené nepohodlne nízko. MicroUSB port pre pripojenie nabíjačky a pripojenie k PC sa nachádza naľavo, zatiaľ čo 3,5 mm audio jack nájdete navrchu.

Sony Xperia E4g-recenzia-4

Sony Xperia E4g je smartfón s malými rozmermi, ktorý však kvôli svojej hrúbke nepôsobí práve najmenším dojmom. Na druhej strane, dobre sadne do ruky a dobre sa ovláda aj pri držaní jednou rukou.

Dostatok výkonu

Xperiu E4g poháňa procesor spoločnosti Mediatek, ktorý nesie kódové označenie MT6732. Disponuje štvoricou jadier Cortex-A53 s taktom 1,5 GHz, ktorým sekunduje operačná pamäť RAM s kapacitou 1 GB. Už z papierových špecifikácií je teda jasné, že nepôjde o žiadneho rekordmana, o čom sme sa presvedčili aj v niekoľkých benchmarkoch. V AnTuTu sme namerali 31 875 bodov, zatiaľ čo v teste grafiky pomocou 3D Marku Ice Storm Extreme sme dosiahli skóre len na úrovni 5005 bodov. Napriek tomu je Xperia E4g aj vďaka dobrej optimalizácii systému a nadstavby rýchla a funguje bezproblémovo. Platí to tak pri spúšťaní aplikácií, tak aj pri videu, ktoré zvládne prehrávať aj v náročnejšom rozlíšení Full HD. Problémy sme nemali ani pri prehliadaní webových stránok. Tie sa načítavali rýchlo, pričom pohyb po nich bol plynulý aj pri otvorení viacerých záložiek.

Hranie hier bude mať svoje limity, no v čase písanie recenzie si Xperia E4g aj napriek menšiemu výkonu bezproblémovo poradila s hrami ako Dead Trigger 2 a jednoduchšími titulmi. Prehrievanie sa tiež držalo v rozumných medziach.

Sony Xperia E4g-recenzia-5

Pamäťové možnosti tejto novinky sú pomerne obmedzené a pre používateľa je z 8 GB vnútornej pamäte pre používateľa dostupných niečo cez 4,22 GB. Nie je to veľa, čo pocítite už po nainštalovaní viacerých aplikácií alebo jednej či dvoch graficky náročnejších hier. Pripojenie externých úložísk nie je v prípade modelu E4g možné, takže ste odkázaní len na internú pamäť a microSD kartu.

Displej a multimédiá

Zobrazovací panel Xperie E4g sa až na veľkosť uhlopriečky od Xperie E4 veľmi neodlišuje. Jeho veľkosť je 4,7 palcov, má rozlíšenie 540 x 960 px a je typu IPS. To znamená, že na vás čakajú dobré pozorovacie uhly aj farebné podanie. Zobrazenie čiernej má síce k dokonalosti ďaleko, no z hľadiska bežného používania a vzhľadom na cenu to je len malý nedostatok. Sila podsvietenia je dostatočná aj pre používanie smartfónu vo vonkajších prostrediach. Navyše, Sony poteší pridaním nastavenia vyváženia bielej farby, pomocou ktorého si zobrazenie môžete dodatočne upraviť podľa vlastných preferencií. Samozrejmosťou je aj podpora automatickej úpravy podsvietenia.

Sony Xperia E4g-recenzia-6

Multimediálne funkcie Xperie E4g ponúkajú technológiu xLOUD, ktorá má zvýšiť kvalitu a hlasitosť hlavného reproduktoru. Ten však v prípade tohto zariadenia podáva len podpriemerné výsledky. Reprodukovaný zvuk nie je príliš hlasný a jeho kvality taktiež nepatria k veľkým pozitívam tohto smartfónu. Zvuk je skôr plechový a drahším zariadeniam sa nemá šancu vyrovnať. Jeho umiestnenie tiež nie je práve najideálnejšie. Počúvanie cez 3,5 mm audio jack je v poriadku.

Sony Xperia E4g-6 Sony Xperia E4g-7

Pre prácu s multimédiami je určený celý rad predinštalovaných aplikácií. Ikonická aplikácia na prehrávanie hudby Walkman je symbolom spoločnosti Sony a ponúka množstvo skvelých funkcií. Aplikácie TrackID a TrackID TV vám zasa pomôžu zistiť, aká skladba ide v rádiu alebo aká relácia či seriál beží v televízii. Nájdeme tu aj skvelú aplikáciu Album, ktorá poslúži pre správu obrázkov. Okrem toho sú v telefóne predinštalované rôzne ďalšie tituly, ktoré ešte zvyšujú zážitok z práce s multimédiami.

Operačný systém

Sony Xperia E4g prichádza na trh s predinštalovaným Androidom 4.4.4 KitKat a nastavbou TimeScape od Sony. Tá prináša už štandardnú sadu funkcií a aplikácií, ktoré poznáme aj z iných zariadení spoločnosti.  Celkovo si teda môžete nechať zobraziť 7 domovských obrazoviek, na ktoré môžete pridávať widgety a aplikácie v mriežke 4 x 4, pod ktorou sa nachádza ešte dok so štyrmi ďalšími aplikáciami. Domovské obrazovky, ako aj ďalšie prvky prostredia, môžete prispôsobiť prostredníctvom aplikácie Motívy. V nej nájdete niekoľko farebných motívov, pričom ďalšie si môžete stiahnuť z obchodu Play.

Sony Xperia E4g-8 Sony Xperia E4g-9

Menu s aplikáciami  ponúka niekoľko možnosti zobrazenia, napríklad podľa vlastného poradia, abecedy, používanosti alebo inštalovania do zariadenia. Samozrejmosťou je aj podpora vytvárania priečinkov. V notifikačnej lište nájdete presne to, čo by ste tu očakávali. Klasická lišta s upozorneniami nie je ničím výnimočná. Panel s ikonami pre rýchle spustenie sa zasa od čistého Androidu líši dizajnom, ale aj možnosťou usporiadať ikony a vybrať si niektoré vlastné, ktorými doplníte už zobrazené ikony.

Xperia E4 tiež ponúka vlastné menu s poslednými aplikáciami. Okrem toho, že tu viete prepínať medzi poslednými aplikáciami, máte k dispozícii aj rôzne miniaplikácie. Ide o malé okná, ktoré viete presúvať na obrazovke. Takto si môžete otvoriť niektoré vybrané aplikácie, ako napríklad kalkulačku, kalendár či Gmail a ešte niektoré menšie nástroje. Pridať sem môžete aj vlastné widgety, z ktorých si sami vytvoríte miniaplikácie a tie môžete presúvať na ploche tak, ako vám to vyhovuje.

Sony Xperia E4g-10 Sony Xperia E4g-11

Medzi predinštalovanými aplikáciami nájdete napríklad balíček pre ochranu a zlepšenie fungovania zariadenia od spoločnosti AVG. Sony sem umiestnilo aj niekoľko sprievodcov nastaveniami a aktualizácií, ktoré sú naozaj vo väčšine prípadov zbytočne spracované ako osobitné aplikácie. Nájdeme tu aj zaujímavý prehliadač súborov File Commander, ktorý ponúka jednoduché a prehľadné prostredie.

Sony Xperia E4g-14 Sony Xperia E4g-13

Fotoaparát

Sony do Xperie E4g integrovalo rovnaký snímač ako v prípade Xperie E4. Ten vás svojimi vlastnosťami určite veľmi nepresvedčí a je určený skôr pre menej náročných používateľov, ktorí od svojho smartfónu nevyžadujú prílišnú kvalitu fotografií. Fotoaparát Xperie E4g fotí len podpriemerne a zábery s ním vytvorené sú častokrát nezaostrené a neobsahujú toľko detailov. Fotoaparát je navyše dosť pomalý, a niekedy jeho spustenie a vyhotovenie snímky trvá aj niekoľko sekúnd. O fotení v noci ani nehovoríme. Tam s Xperiou jednoducho veľmi nepochodíte. Prijateľnú kvalitu fotografií dosiahnete len pri dobrých svetelných podmienkach. To isté platí aj o videu, ktoré môžete vytvárať v rozlíšení Full HD.

DSC_0008

DSC_0015

Konektivita

Nový model oproti svojmu predchodcovi prináša niekoľko vítaných noviniek. Jednou z nich je podpora rýchlejšieho štandardu HSPA+, vďaka ktorému je možné v 3G sieti prenášať alebo prijímať dáta rýchlosťou až 42,2 Mbps alebo 5,76 Mbps (UP). Navyše, Xperia E4g podporuje aj LTE kategórie 4, čo znamená, že v LTE sieti operátorov budete môcť dosahovať prenosové rýchlosti na úrovni až 150/50 Mbps. Pribudla tiež podpora 5 GHz Wi-Fi v štandarde 802.11 a. Inak tu nájdete už len Bluetooth 4.1 a lokalizáciu prostredníctvom GPS a GLONASS, ktorá pri navigácií fungovala dostatočne presne a spoľahlivo.

Sony Xperia E4g-recenzia-9

Výdrž batérie

Smartfón disponuje 2300 mAh batériou, ktorá je napevno vstavaná do tela. Tá vám na jedno nabitie bežne vydrží aj niekoľko dní. Nám sa pri testovaní s nonstop zapnutým internetom podarilo dosiahnuť 50 hodinovú výdrž, z ktorej bol displej aktívny takmer 3 hodiny. S Xperiou E4g sme počas nich 30 minút telefonovali, používali ju na prehliadanie internetových stránok, e-mailovú komunikáciu, počúvanie hudby a občasné fotenie, či na komunikáciu cez Hangouts. 60% času sme ostávali pripojení cez Wi-Fi.

Sony Xperia E4g-recenzia-8

Ak sa vám to bude zdať aj tak málo, môžete využiť niektorú zo šetriacich funkcií, vrátane STAMINA módu. Klasický režim STAMINA je doplnený o Rozšírený pohotovostný režim a Režim rozšíreného používania. Prvý menovaný vypne prenos mobilných dát a Wi-Fi pri vypnutej obrazovke, pričom vybrať si môžete aplikácie, ktoré budú aj v tomto režime fungovať bez obmedzení. Druhý režim zas obmedzí výkon zariadenia. Nastaviť je možné hodiny, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch v stanovených intervaloch. Samozrejmosťou je aj funkcia Wi-Fi podľa polohy, ktorá na základe polohy dokáže vypnúť alebo zapnúť Wi-Fi.

Záverečné hodnotenie

Sony Xperia E4g nepatrí medzi najlepšie smartfóny na trhu a vo svojej triede nájde aj dôstojnú konkurenciu. Zariadenie síce ponúka kvalitne spracovanú konštrukciu, aj keď na náš vkus zbytočne robustnú, a dobre odladený systém, no to však dnes už nestačí. Fotoaparát je aj vzhľadom na cenovku prístroja pomalý a kvalitou snímok tiež veľmi nevyniká. Na druhej strane nás Xperia E4g zaujala svojou dlhou výdržou na jedno nabitie, funkciami nabitou nadstavbou, podporou LTE a cenovkou. Tá sa pohybuje na úrovni 130 eur, čo je rovnaká cena ako v prípade nami nedávno testovaného modelu Benq T3. Ten mimochodom tiež ponúka LTE a dvojdňovú výdrž.

Plusy Mínusy
  • Konštrukčné spracovanie
  • Dobrá výdrž batérie
  • Používateľská nadstavba
  • Rýchle reakcie
  • Podpora LTE
  • Cena
  • Robustná konštrukcia
  • Pomalý a kvalitou podpriemerný Fotoaparát
  • Hlasný reprodukt
14.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+