MojAndroid

Od výrobcu BenQ sme neotestovali len smartfón s modelovým označením F5, ale aj jeho menšieho súrodenca BenQ T3. Ide o šikovný malý smartfón, ktorý je vo svojej cenovej kategórii výnimočný tým, že ponúka 4G konektivitu. Poteší však aj inými vlastnosťami, vďaka ktorým sa nad kúpou tohto smartfónu skutočne oplatí popremýšľať.

Tradičný smartfón

BenQ T3 sa po konštrukčnej stránke podobá na model F5 od toho istého výrobcu. Zadná strana je mierne zaoblená, vďaka čomu sa dobre drží v ruke a je pokrytá softouch materiálom, vďaka ktorému sa až tak nešmýka. Predná strana je pokrytá sklom s oleofóbnou vrstvou, ktorá bráni zachytávaniu nečistôt a odtlačkov prstov. V tejto cenovej kategórii pritom nejde vždy o úplnú samozrejmosť. BenQ T3 má 4,5-palcový displej, pod ktorým sa nachádza trojica podsvietených kapacitných tlačidiel. Nájdete tu aj prednú menej zaujímavú VGA kameru a telefónny reproduktor, vrátane proximity senzoru a senzoru automatického podsvietenia displeja. Miesto pre notifikačnú LED diódu tu však už výrobca nenašiel.

BenQ T3-recenzia-1

Boky smartfónu lemuje strieborný rámik, po ktorého obvode sa nachádzajú konektory a ovládacie prvky. Napravo nájdete ovládanie hlasitosti, naľavo zas trochu netradične tlačidlo zapnutia. To bolo na môj vkus umiestnené trochu privysoko, na čo som si musel istý čas zvykať. V spodnej časti je situovaný microUSB konektor, zvrchu zas 3,5 mm audio jack.

BenQ T3-recenzia-4 BenQ T3-recenzia-5

Zadný kryt je odnímateľný a okrem toho že ukrýva napevno vstavanú batériu a sloty pre microSIM a microSD, tak obsahuje aj otvor pre fotoaparát, LED blesk a hlavný reproduktor. Konštrukcia na mňa pôsobila solídnym dojmom, je dostatočne pevná a nevydáva žiadne nežiadúce zvuky. Celkový dizajn nijako zvlášť nezaujme, ide o tradičný smartfón.

BenQ T3-recenzia-8

Plynulé reakcie, málo pamäte

BenQ je vybavený staršou generáciou procesora Qualcomm Snapdragon 400, ktorý pracuje na frekvencii 1,2 GHz. O rendering grafiky sa zas stará grafická jednotka Adreno 305, ktorá síce nepatrí medzi tie najvýkonnejšie, no postačí na plynulé prechody operačného systému, ako aj hranie bežných hier. Výkon procesora a operačná pamäť RAM s veľkosťou 1 GB sú dostatočné pre plynulý chod systému Android, ako aj prehliadanie webových stránok, či sledovanie videí vo Full HD rozlíšení. Najväčším problémom telefónu je vnútorná pamäť, z ktorej pre používateľa ostávajú len 2 GB. To môže pre niektorých používateľov predstavovať už problém, najmä ak si budú chcieť do zariadenia nainštalovať viacero hier s väčším objemom dát. Pre tých, čo ho budú ale chcieť využívať najmä s bežne dostupnými aplikáciami, by pamäť nemala predstavovať problém. Rozšíriť ju môžete aj o pamäťové karty microSD. USB Host podporovaný nie je.

BenQ T3-screen-3 BenQ T3-screen-4

Displej a multimédiá

Ako som už v časti venovanej konštrukcii uviedol, BenQ T3 je vybavený 4,5-palcovým displejom typu IPS. Tento ponúka ešte stále dostatočnú veľkosť pre pohodlnú interakciu so zariadením. Pozorovacie uhly sú pri bežnom používaní postačujúce, to isté platí aj o sile podsvietenia, ktoré síce v žiadnom prípade nepatrí ku špičke, no pre ovládanie zariadenia vo vonkajších prostrediach je dostatočné. Farebné podanie je na tom tiež dobre, farby nie sú príliš kontrastné a na displej sa celkovo pozerá dobre. Výhradu mam jedine k bielej farbe, ktorá má žltý nádych. Rozlíšenie 540 x 960 px je na menšom displeji plne vyhovujúce a zabezpečuje detailné zobrazenie aj menších textov a grafiky. Navyše, aj tu nájdete režim slabého modrého svetla, ktorý zníži pre zrak škodlivú modrú zložku. Na výber máte niekoľko profilov ako Multimedia, Web Surfing a Reading.

BenQ T3-recenzia-2

O zvuk sa stará jeden hlavný reproduktor, ktorý sa ukrýva za mriežkou zadného krytu. Svojou kvalitou a hlasitosťou sa však od konkurencie výrazne neodlišuje. Počúvanie cez 3,5 mm audio jack je bezproblémové a ponúka dostatočný výkon aj kvalitu. U BenQ T3 poteší taktiež podpora videí, ktoré tento smartfón dokáže prehrávať bez akýchkoľvek problémov, a to aj v rozlíšení HD, či Full HD.

Rýchly KitKat

Aj tu BenQ použil rovnakú verziu OS ako v modeli F5. Nájdete tu Android 4.4.2 KitKat, ktorý je vo väčšej miere taký istý, ako ho ponúka Google. Niekoľko zmien sa tu však nájdete. Je to nový Q Launcher, ktorý nemá vlastné menu s aplikáciami a všetky ikony tak ukladá priamo na plochu alebo do priečinkov. Nájdete tu rovnaký dialer s inteligentnou voľbou ako na čistom Androide, ako aj správcu kontaktov, notifikačný panel a menu s nastaveniami. Zaujímavosťou je notifikačná lišta, ktorá pri zmeškanom hovore dokáže zmeniť farbu na červenú.

BenQ T3-screen-12 BenQ T3-screen-1 BenQ T3-screen-6 BenQ T3-screen-7

Navyše sa tu nachádza ovládanie gestom, pomocou ktorého môžete stíšiť zvonenie otočením, alebo napríklad aj pokročilejšiu správu napájania. Čo sa týka aplikácií, tak tých tu veľa nenájdete a nenachádzajú sa tu žiadne také tituly, ktoré by ste nenašli aj v obchode Play. Pri používaní som si všimol jedného nedostatku, ktorý ma pravdepodobne na svedomí chyba OS. Niektoré aplikácie zamŕzali a niekedy sa dali znova spustiť až po reštarte.

Fotoaparát: Veľa šumu, menej detailov

Od smartfónu s cenovkou 130 eur sa od kvality fotografií nedá veľa očakávať a presvedčil ma o tom aj BenQ T3. Ten aj napriek vyššiemu rozlíšeniu snímača ponúka len priemernú kvalitu snímkov, ktoré sú častokrát zašumené alebo tmavé aj pri dobrých svetelných podmienkach. Detaily sa aj napriek vyššiemu rozlíšeniu strácajú a problémy budete mať aj s protisvetlom a niekedy pomalšími reakciami. To isté platí aj o videu, ktoré sa s drahšími zariadeniami nemôže porovnávať.

BenQ T3-recenzia-3

Fotoaparát ponúka niekoľko zaujímavých funkcií a nastavení. Okrem možnosti zvoliť si farebný efekt, sú k dispozícii aj scénické režimy, rozpoznávanie tváre a voľba citlivosti ISO, rozlíšenia, vyváženia bielej a iných nastavení. Samozrejmosťou je aj HDR, potlačenie šumu alebo sériové snímanie. Plusom je, že priamo z prostredia je možné jedným dotykom natáčať video alebo fotografovať. Pri natáčaní je možné použiť aj pauzu.

IMG_20150317_143728

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konektivita: Vyniká prítomnosťou 4G

Len málo smartfónov s cenovkou do 130 eur sa môže pochváliť prítomnosťou 4G modulu. BenQ T3 ho má, pričom dokáže pracovať na frekvenciách 1800 / 2600 MHz. S mobilom som testoval LTE sieť operátora Telekom, v ktorej fungoval bez akýchkoľvek problémov. Pri teste pripojenia dosahoval dátový tok rýchlosť 26 Mbps pri sťahovaní a 9 Mbps pri odosielaní. Samozrejme, rýchlosti závisia od aktuálneho vyťaženia siete a sily signálu. Maximálne rýchlosti, ktoré v súčasnosti dokážu mobilní operátori na Slovensku poskytnúť, sú 150/50 Mbps a tie zvláda aj BenQ T3.

BenQ T3-recenzia-6

Inak sú tu prítomné bežné technológie, ako Wi-Fi 802.11 b/g/n s podporou hotspotu, Bluetooth vo verzii 4.0, ako aj 3G HSPA s výrobcom neudávanými rýchlosťami. GPS tu samozrejme nájdete tiež a z môjho testovania sa zdá, že je aj dostatočne presné a rýchle. T-trojka ma bezproblémovo navigovala cez Bratislavu. Poteší aj digitálny kompas, ktorý zjednoduší navigáciu napríklad pri chôdzi a orientácii v meste.

Batéria: Dobrá výdrž

Batéria ma kapacitu len 1840 mAh, no vzhľadom na veľkosť displeja, jeho rozlíšenie a použité menej výkonné komponenty, dokáže mobil udržať v chode pomerne dlhú dobu. Pri bežnom používaní sa pri obmedzenej dátovej prevádzke dostanete aj na dva dni výdrže. To bol aj môj prípad, kedy som s BenQ T3 dokázal na jedno nabitie fungovať 48 hodín, počas ktorých som ho používal najmä na telefonovanie, sledovanie e-mailovej komunikácie a prehliadanie internetu (internetové pripojenie som na noc vypínal). Obrazovka bola aktívna takmer 2,5 hodiny, čo je, myslím si, slušná hodnota. Keďže je tento telefón určený predovšetkým nenáročným používateľom, výdrž batérie je viac nez postačujúca.

BenQ T3-recenzia-7

V nastaveniach sa nachádza aj niekoľko funkcií pre šetrenie energie. Je to napríklad Smart Connect, ktorá dokáže vypnúť dátové pripojenie pri vypnutej obrazovke v určených časoch. Po vypnutí displeja pritom nemusí dôjsť ku okamžitej deaktivácii, ale je možné nastaviť aj oneskorenie.

BenQ T3-screen-11 BenQ T3-screen-10

Záverečné hodnotenie:  Cena je rozhodujúca

BenQ T3 má po niekoľkých dňoch používania veľmi príjemne prekvapil, a to nielen svojim displejom, či dobre spracovanou konštrukciou, ale aj svojou cenou, ktorá sa pohybuje na úrovni 130 eur. Tento smartfón vás navyše presvedčí aj dobrou výdržou na jedno nabitie, či samotnou podporou 4G, ktorá sa v tejto cenovej kategórii len tak nevidí. Celkovo sa mi s týmto zariadením až na niektoré nedostatky v operačnom systéme pracovalo veľmi dobre a v podstate som počas môjho testovania nenašiel na zariadení žiadne väčšie nedostatky. Ak patríte medzi nenáročných alebo začínajúcich používateľov a hľadáte vhodný smartfón s nízkou cenovkou, tak potom je BenQ T3 vhodnou voľbou a má všetko, čo potrebujete. Jedinou nevýhodou je asi len nie veľmi kvalitný fotoaparát a občasné pády aplikácií.

Plusy Mínusy
  • Plynulý chod a dostatočne rýchle reakcie
  • Dobre spracovaná konštrukcia
  • Podporuje LTE
  • Cena
  • Fotoaparát
  • Nevymeniteľná batéria
  • Občasné pády aplikácií
20.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+