MojAndroid

Spoločnosť OnePlus predstaví každoročne niekoľko zaujímavých zariadení. Do tohto času však zariadenia OnePlus nestáli až tak málo, no rok 2020 priniesol veľa zmien a spoločnosť predstavila niečo nové, konkrétne modelový rad Nord.



V tomto prípade bude reč o smartfóne OnePlus Nord N10 5G. Ten zaujme predovšetkým svojim vzhľadom, pomerne nízkou cenou, dostatočne veľkou batériou a podporou 5G sietí.

OnePlus Nord N10 5G

Operačný systém Android 10, Oxygen OS
Čipset: Snapdragon 690 5G (8 nm)
RAM: 6 GB
Pamäť: 128 GB
Rozmery a váha: 163 x 74,7 x 9 mm, 190 gramov
Displej:  6,49 palcový, IPS LCD (90 Hz), rozlíšenie 1080 x 2400 pixelov
Batéria: 4300 mAh
Nabíjanie: 30 W rýchle nabíjanie (Warp Charge)
Vodoodolnosť:
Fotoaparát: Zadný:

  • hlavný – 64 MP, f/1.8, PDAF
  • ultraširokouhlý – 8 MP, f/2.3, 119˚
  • makro – 2 MP, f/2.4
  • hĺbkový snímač – 2 MP, f/2.4

Predný:

  • 16 MP, f/2.1
Konektivita: Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi, LTE, GPS, USB -C, 5G


Obsah balenia: Len nutný základ s jedným bonusom

Balenie smartfónu OnePlus Nord N10 5G sa až na jednu výnimku drží pri zemi a používateľovi ponúkne iba nutný základ. Po otvorení krabice sa na jej samotnom vrchu nachádza potrebná dokumentácia obsahujúca aj nástroj na vyberanie slotu pre SIM karty. Pod ňou sa už nachádza samotný smartfón. Pod smartfónom nájdeme ešte typický, červený USB-C kábel a rýchlu, 30 W nabíjačku s technológiou Warp Charge, no k tomu sa vrátim neskôr.

OnePlus Nord N10 (22)

Konštrukcia a dizajn: Ťažký luxus s ostrými hranami

Nord N10 ponúkne používateľovi presne to, čo by od smartfónu za necelých 350 Eur čakal. Smartfón má rozmery 163 x 74.7 x 9 milimetrov a váži 190 gramov. Čo ste si mohli podľa názvu recenzie domyslieť je, že smartfón váži trocha viac. Vďaka vyššie spomenutej gramáži je smartfón cítiť aj vo vrecku aj v ruke, no vo všeobecnosti to až také zlé nie je. Môžu za to skôr moje osobné preferencie.

OnePlus Nord N10 (3)

Zadná strana smartfónu je vyrobená z plastu, ktorý na pohľad pôsobí ako sklo a to aj vďaka zaujímavej vizuálnej úprave, ktorá pri pootočení smartfónu hádže zaujímavé odlesky. V prípade odtlačkov prstov je na tom zadná strana zle, keďže je na nej odtlačky vidieť ihneď po dvihnutí smartfónu. Vzadu sa nachádza aj čítačka odtlačkov prstov a z tela vystupujúci modul fotoaparátu. Ten má po svojom okraji trocha ostrejšie hrany, ktoré mi v zásade veľmi nevadili. Prišlo mi to skôr ako plus.

Na spodnej strane nájdeme 3,5 mm audio jack, mikrofón pre hovory, nabíjací USB-C port a jeden zo stereo reproduktorov. Na pravej strane sa nachádza iba tlačidlo na zapínanie. Slot pre SIM karty (dve SIM/ jedna SIM a microSD) a tlačidlá na reguláciu hlasitosti sa nachádzajú na ľavej strane. Vrchná strana patrí sekundárnemu mikrofónu a druhému reproduktoru zo sterea, ktorý slúži aj na telefonovanie. Rám smartfónu je kovový a displej chráni pred poškriabaním Corning Gorilla Glass 3.

Displej: LCD s 90 Hz obnovovacou frekvenciou

Tento smartfón od OnePlus žiaľ aj napriek svojej cene disponuje iba LCD displejom s uhlopriečkou 6,49 palca a rozlíšením 1080 x 2400. V prípade tohto displeja nemôžete očakávať rovnako dobré pozorovacie uhly či skutočne čiernu farbu ako pri AMOLED displeji. Aj napriek použitému panelu sa na displej nepozerá vôbec zle, no pre mňa ako používateľa AMOLED displeja to bol krok späť. Okrem vyššie spomenutého nedostatku by som displeju vytkol iba jeho nižší jas na priamom slnku, inak som s displejom nemal problém.

OnePlus Nord N10 (15)

Plynulosti prostredia a obohacujúcemu zážitku z používania zariadenia napomáha aj 90 Hz obnovovacia frekvencia. Jej hodnotu si je taktiež možnosť zmeniť aj na 60 Hz, avšak vďaka dobrej optimalizácii nevidím dôvod toto nastavenie meniť. V nastaveniach displeja je toho viac než dosť. Nájdete tu všetko možné od nastavení veľkosti písma, veľkosti zobrazenia, stavového riadku a vyváženia bielej, až po rozšírené nastavenia obsahujúce skrytie selfie fotoaparátu a vyššie spomínanej obnovovacej frekvencie. Aj keď sa síce selfie fotoaparát skryje, podsvietenie displeja okolo neho bude viditeľné stále a práve to je nevýhoda LCD-čiek.

Za zmienku stojí aj dobre fungujúci nočný režim, ktorý už nájdeme vo väčšine dnešných smartfónov a funkcia ambientného displeja. Tá, rovnako ako skrytie selfie fotoaparátu funguje iba polovične. Displej pri zodvihnutí alebo pri prichádzajúcich upozorneniach síce zobrazí len stručné a potrebné info, no batériu vôbec nešetrí, keďže v skutočnosti nesvietia len jednotlivé pixely ale celý displej.

Možnosti odomykania: OnePlus stavil na stopercentnú spoľahlivosť

V prípade tohto smartfónu sa spoločnosť radšej držala overenej spoľahlivosti miesto toho, aby s technológiami experimentovala. Vďaka typu použitého displeja sme žiaľ skener odtlačkov prstov očakávať nemohli. Ten si preto našiel miesto na zadnej strane smartfónu. Jeho umiestnenie je dobré, no ak sa naň pri odomykaní smartfónu úplne netrafíte, budete mať odtlačky prstov skôr okolo neho. Spoľahlivosť takto umiestnenej čítačky je na veľmi vysokej úrovni. Odtlačok zaznamenala správne aj pri studenom prste, či rýchlom priložení. Ďalším faktorom pri odomykaní smartfónu pomocou odtlačku je aj rýchlosť čítačky. V prípade modelu Nord N10 sa nemám na čo sťažovať.

OnePlus Nord N10 (6)

Okrem odomykania pomocou odtlačku prsta sú k dispozícii aj iné možnosti, ako napríklad odomykanie tvárou alebo pomocou dobre známych spôsobov medzi ktoré patrí vzor, PIN kód či heslo. Ostatné spôsoby odomykania nie sú podľa mňa v prípade tohto smartfónu potrebné, keďže to skeneru na zadnej strane ide veľmi dobre.

Výkon a pamäť: Dosť sily na hranie hier a plynulosť systému

Smartfón OnePlus Nord N10 síce nie je herná mašina, no výkonu má na základné činnosti viac než dosť. O výkon sa v tomto prípade stará čipset Qualcomm Snapdragon 690 5G ktorému sekunduje 6 GB operačnej pamäte. Táto príjemná kombinácia dokáže zaručiť kompletnú plynulosť systému, bezproblémové hranie hier a rýchly mulstitasking.

Počas testu som nezaznamenal žiadne záseky až na jeden problém, ktorý s výkonom smartfónu nič spoločné nemal. Hranie hier bolo, ako som spomínal bezproblémové. Smartfón sa pri veľkej záťaži taktiež zbytočne neprehrieval. Pochváliť musím aj to, ako dlho ostali v pamäti RAM otvorené aplikácie, čo zaručilo ich okamžité otvorenie. Model Nord N10 som otestoval aj v známom benchmarku Geekbench, v ktorom dosiahol MULTI-CORE skóre 1812 a SINGLE-CORE skóre 610 bodov.

Nord N10 screenshot pamäť

Vnútornej pamäte má tento smartfón taktiež dostatok, presnejšie 128 GB. Z danej kapacity ostalo po nastavení a doinštalovaní potrebných aplikácií voľných približne 100 GB, čo by malo bežnému používateľovi a príležitostnému fotografovi bohato stačiť. Vstavanú pamäť je možné rozšíriť microSD kartou, no v tomto prípade by bolo potrebné obetovať jednu SIM kartu.

Systém: Čistý Android s niekoľkými vylepšeniami

Tak ako všetky zariadenia OnePlus, prichádza aj Nord N10 na trh so systémom Oxygen OS, konkrétne vo verzii 10. Rovnako tam po vybalení z krabice nájdeme aj systém Android 10. Podľa informácií na portáli androidentral.com, by sa mal tento smartfón dočkať iba jednej veľkej aktualizácie na Android 11 a výrobca taktiež garantuje bezpečnostné aktualizácie počas dvoch rokov. V rámci testovania dostal smartfón až dve aktualizácie. Jednu po vybalení z krabice s októbrovou bezpečnostnou záplatou a následne dostal počas testovania aj tú novembrovú.

Takmer čistý systém Android s nadstavbou OxygenOS počas testovania nezaváhal ani raz. Prepínanie medzi aplikáciami bolo rýchle a systémové animácie absolútne plynulé, takže v tomto smere nie je čo optimalizácii vytknúť. Jediná vec, ktorá smartfónu OnePlus neprináleží je problémové odomykanie. Približne pri jednom z dvadsať odomknutí, displej nereagoval na dotyk. Reagovať začal až po 15 – 20 sekundách a dialo sa to pri odomykaní pomocou odtlačku ale aj pri jednoduchom stlačení zapínacieho tlačidla. Po nainštalovaní novembrovej aktualizácie som sa týmto problémom už nestretol. Ak by išlo o jednoduchú chybu systému, mohlo by tento problém pravdepodobne vyriešiť aj obnovenie továrenských nastavení.

Okrem plynulého pohybovania sa v systéme a radosť z čistého Androidu ponúkne OxygenOS aj niekoľko zaujímavých funkcií a prispôsobení. Systém ponúka aj klasické nastavenia domovskej obrazovky, ktoré poznáme už z väčšiny smartfónov, no stále má niečo, čo úplne čistému Androidu chýba. Možnosť “Prispôsobenie” dáva vďaka nadstavbe OxygenOS čistému Androidu v tomto smartfóne pridanú hodnotu. V tejto karte si môžete nastaviť napríklad farbu skratiek notifikačnej lišty a tlačidiel, vzhľad ikon či odtieň systému.

Zabudnúť by som nemal ani na dostupné gestá, z ktorých som využíval jedine dvojité stlačenie tlačidla napájania pre spustenie fotoaparátu. V systéme sa nachádza aj niekoľko užitočných nástrojov, z ktorých veľké množstvo nájdeme aj v iných smartfónoch.

Vychytávky od OnePlus

V systéme sa nenachádzajú iba možnosti prispôsobenia, ale aj niekoľko vychytávok priamo od OnePlus, avšak spomenúť všetky žiaľ možné nie je. Prvá, ktorá stojí jednoznačne za zmienku je takzvaný Zen Mode. Ten by vám mal pomôcť najmä so závislosťou, avšak oplatí sa ho použiť najmä vtedy, ak si od smartfónu chcete oddýchnuť. Pri spustení vás funkcia oboznámi o tom, že počas trvania časomiery bude nemožné používať aplikácie (okrem fotoaparátu), prijímať upozornenia či dokonca Zen Mode po spustení zrušiť.

Druhou z nich je Game Space, čo je akási služba slúžiaca pre optimalizáciu výkonu a hrania. Jej ekvivalenty môžeme taktiež nájsť aj v smartfónoch rôznych výrobcov. Game Space vám dokáže ponúknuť aj štatistiky týkajúce sa času stráveného hraním hier a taktiež aj niekoľko vstavaných hier, ktorých inštalácia nie je nutná. Nachádza sa tu aj špeciálny režim Fnatic, ktorý posunie hranie hier na ešte vyššiu úroveň tak, aby bolo zaručené ničím nerušené hranie.

OnePlus Nord N10 screenshot system (14)

Poslednou vychytávkou, ktorá zaujala moju pozornosť už dávnejšie je aplikácia Počasie. Páči sa mi najmä jej dizajn a kedysi som ju používal aj na mojom Xiaomi Mi A1. Odvtedy dostala samozrejme aplikácia niekoľko desiatok aktualizácií. Okrem jedného z najpresnejších zdrojov predpovede počasia je k dispozícii aj kvalitný vizuálny obsah, reagujúci na polohu, v ktorej smartfón držíte, ako napríklad pohyb slnka či zmena smeru padajúceho snehu tak, aby aj pri pootočení padal stále nadol.

OnePlus Nord N10 (17)

Multimédia: Stereo a 3,5 mm audio jack nesmú chýbať

Prekvapivým prvkom tohto smartfónu sú stereo reproduktory. Prvý z dvojice sa nachádza na spodnej strane smartfónu a druhý zasa na vrchnej hrane a plní taktiež aj funkciu reproduktoru pre hovory. Ak by som mal zhodnotiť kvalitu zvuku tohto sterea, nebolo by to hodnotenie zlé, no ani najlepšie. Reproduktory hrajú dostatočne nahlas, výšky im problém nerobia, no mne osobne tam trocha chýbajú basy. Avšak tento nedostatok spadá len medzi moje osobné preferencie a stereo reproduktory sú ako celok na túto cenovú kategóriu super. Minimálna hlasitosť vrchného reproduktora je dostatočne nízka, čo znamená, že váš hovor nebudú počuť ľudia okolo. Na spodnej strane smartfónu nájdeme aj 3,5 mm audio jack, avšak slúchadlá žiaľ v balení nie sú.

Kvalite zvuku napomáha aj systém. Ten okrem základných nastavení vyzváňacích tónov a úpravy hlasitosti jednotlivých zdrojov zvuku ponúka aj tuner zvuku Dirac. V jeho nastaveniach sú dostupné tri predvoľby – Dynamické, Film a Hudba. Z nich si potom môžete na základe prehrávaného obsahu vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Konektivita: Zdieľaný slot pre SIM a všetko, čo má smartfón v takejto cene mať

OnePlus Nord 5G sa síce predáva ako dualSIM, no v momente, kedy sa rozhodnete dať do vášho smartfónu microSD kartu, druhú SIM doň už nedáte. Z toho vyplýva, že v šuflíku pre SIM karty nájdeme jeden plnohodnotný a jeden zdieľaný slot pre SIM karty. Myslím si, že ak nie ste vášnivý fotograf a čas od času pretriedite svoju galériu, prípadne si ju zálohujete do počítača, microSD kartu potrebovať nebudete.

V prípade tohto smartfónu je samozrejmosťou aj podpora 5 GHz WiFi, Bluetooth 5.1, NFC, GPS a ako je už z názvu známe, nachádza sa tu aj podpora 5G sietí. Signál mobilnej siete bol počas testovania dostatočne silný, či už v meste alebo na dedine, no to všetko závisí aj od pokrytia operátora. Fungovanie 5G siete som žiaľ vyskúšať nemohol, keďže sa v pokrytej oblasti nenachádzam a nemám ju ani nikde poblízku.

Fotoaparát: Málo svetla rovná sa nižšia kvalita platí aj teraz

Fotoaparát smartfónu OnePlus Nord N10 5G ocenia najmä nie veľmi nároční používatelia. Modul fotoaparátu na zadnej strane ponúka štvoricu objektívov. Vpredu nájdeme jeden selfie fotoaparát, nachádzajúci sa v diere v displeji.

Zadný fotoaparát

  • hlavný – 64 MP, f/1.8, PDAF
  • ultraširokouhlý – 8 MP, f/2.3, 119˚
  • makro – 2 MP, f/2.4
  • hĺbkový snímač – 2 MP, f/2.4

OnePlus Nord N10 (11)

Na výsledné fotografie hlavného, 64 megapixelového fotoaparátu sa sťažovať nemôžem, no videl som už aj lepšie. Počas denného svetla boli výsledné fotografie na pomerne vysokej úrovni. Farby neboli až také živé, no potešila ma rýchlosť vyhotovenia fotografie a jej výsledná ostrosť. Tak, ako je tomu aj v prípade iných smartfónoch môže za úbytok kvality fotografií ubúdajúce svetlo dopadajúce na snímač. Za nedostatku svetla a na fotografiách začal objavovať digitálny šum a taktiež ubudlo aj z detailov. Sťažovať sa nemôžem ani na fungovanie HDR, ktoré robilo svoju robotu tak, ako malo, no jeho stopercentné fungovanie som vďaka neustále zamračenému počasiu úplne neotestoval.

Ultraširokouhlý objektív má rozlíšenie 8 megapixelov, svetelnosť f/2.3 a zorný uhol 119 stupňov. Počas dňa, kedy je svetla dostatok sa vzhľadom na cenovú kategóriu na jeho výsledky nemôžem sťažovať. Fotky sú za ideálnych podmienok ostré, no v tme to už až také dobré nie je a na fotografiách vidno výrazný úbytok detailov.

Následne nájdeme na zadnej strane ešte dva objektívy. Jeden z nich má rozlíšenie 2 megapixely, svetelnosť f/2.4 a plní funkciu makro fotoaparátu. Povedal by som, že je zbytočný. Fotografie sú nekvalitné aj počas dňa a ak už robíte makro fotografie, ide vám predovšetkým o detaily, ktoré na fotografiách vytvorených týchto objektívom budete hľadať márne. Druhý z nich je hĺbkový, má rozlíšenie 2 megapixely a svetelnosť f/2.4. Jeho úlohou je postarať sa o rozostrenie pozadia pri portrétnych fotografiách.

Testovacie fotografie (hlavný/ultraširokouhlý)

Testovacie fotografie (makro)

 

Testovacie fotografie (portrét)

Testovacie fotografie (noc)

Testovacie video

Predný fotoaparát

  • 16 MP, f/2.1

OnePlus Nord N10 (13)

Predný fotoaparát má rozlíšenie 16 megapixelov a svetelnosť f/2.1. Výsledné fotografie sú počas dňa, rovnako ako v prípade ostatných fotoaparátov dobré a je na nich dostatočne vidieť detaily tváre. Samozrejme, za slabého osvetlenia to už ide s kvalitou dole. Stráca sa ostrosť, ubúdajú detaily a začína sa objavovať digitálny šum. Čo sa mi ale počas testovania nepáčilo bolo obrovské zníženie kvality selfie fotografií pri portrétovom režime. Rozdiel je vidieť aj na testovacích fotografiách. Nedalo mi to, a pri zabaľovaní do krabičky (už po najnovšej aktualizácii) som to skúsil ešte raz. Portréty mali síce lepšiu kvalitu ako pred aktualizáciou, no rozdiel bol iba minimálny.

Testovacie fotografie

Aplikácia

Aplikácia fotoaparátu je prehľadná a mal som pocit že je tam všetko po ruke. Po jej spustení je k dispozícii niekoľko režimov, konkrétne Zrýchlený pohyb, Panoráma, Spomalene, Video, Fotografia, Portrét, Nočná scéna a Pro. Rozloženie režimov si môžete nastaviť aj podľa svojho gusta v nastaveniach. Okrem dobre známych režimov je tu aj prehľadný Pro režim, ktorý poskytuje množstvo nastavení a vy si tak viete vytvoriť fotografiu tak, ako si predstavujete.

Ďalším zaujímavým režimom je aj Nočná scéna. Ten funguje pomerne dobre, no v ojedinelých prípadoch vyzerá, že nefunguje takmer vôbec. S týmto režimom dokážete fotografovať aj v režime ultraširokouhlého fotoaparátu.

Testovacie fotografie (Nočná scéna) -hlavný/hlavný/ultraširokouhlý/ultraširokouhlý

V nastaveniach si následne môžete nastaviť pomer strán fotografie, používanie UltraShot HDR, inteligentné rozpoznávanie scén a mnoho ďalšieho. Video je možné natáčať v rozlíšení 4K pri 30 FPS, no myslím si že FullHD pri 60 FPS bohato stačí. Selfie fotoaparát dokáže natáčať FullHD video pri 60 FPS.

Batéria: Zlatý štandard

Batéria v tomto smartfóne má kapacitu 4300 mAh, čo je na dnešnú dobu a danú cenu skôr štandard. Pri aktívnom používaní sa batéria vybije za približne jeden a pol dňa, no dokážete z nej vyžmýkať bez problémov aj dva dni. Nord N10 som používal tak, ako požívam svoj vlastný smartfón. To znamená, telefonovanie, sociálne siete, fotografovanie. Čo sa týka pripojenia na internet, využíval som počas dňa aj WiFi aj dáta, v približne rovnakom pomere.

Smartfón neponúka žiaden drastický šetriaci režim. Jedinou možnosťou je ten, ktorý si môžete zapnúť z notifikačnej lišty. Ten má za úlohu vypnúť tie funkcie zariadenia, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na výdrž batérie.

Smartfónu chýba bezdrôtové nabíjanie, no kompenzuje to zasa pribalená 30 W nabíjačka Warp Charge. Tá dokáže smartfón nabiť naozaj rýchlo, konkrétnejšie za 1 hodinu a 3 minúty.

Test rýchlosti nabíjania

  • 15 minút – 26 %
  • 30 minút – 51 %
  • 45 minút – 73 %
  • 60 minút – 97 %
  • 1 hodiny a 3 minúty – 100 %

Zhrnutie

OnePlus Nord N10 5G hodnotím ako veľmi podarený podarený smartfón. Páči sa mi jeho prémiový vzhľad a úprava zadnej strany, ktorá hádže zaujímavé odlesky. Výkonu je tu vďaka čipsetu Snapdragon 690 dostatok na každodenné úkony či príležitostné hranie hier. Jedna z vecí, ktorá ma zamrzela bol použitý typ displeja. Pokojne tam mohol byť miesto LCDčka OLED displej, no s tým už nenarobím nič.

OnePlus Nord N10 (4)

Potešia predovšetkým stereo reproduktory s nie zlým zvukovým prejavom, dobrá výdrž batérie a rýchle, 30 W nabíjanie. Plusom je v tomto prípade aj čistý Android obohatený o rôzne možnosti prispôsobenia.

Konkurencia

Redmi Note 9 Pro

Prvým konkurentom smartfónu Nord N10 smartfónu je Redmi Note 9 Pro. Ten ponúkne väčší, 6,67 palcový IPS displej a osemjadrový čipset Snapdragon 720G v spolupráci so 6 GB RAM. O prísun energie sa stará veľká, 5020 mAh batéria, s podporou rýchleho 30 W nabíjania. Na zadnej strane nájdeme štyri fotoaparáty s rozlíšeniami 64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP. Oproti testovanému smartfónu mu chýba podpora 5G.



Redmi Note 9 Pro - 22

POCO X3

Ďalším konkurentom je POCO X3. Oproti modelu Nord N10 má podstatne väčšiu, 5160 mAh batériu. O výkon sa stará čipset Snapdragon 732G a 6 GB RAM. Na prednej strane sa nachádza 6,67 palcový IPS displej a vzadu nájdeme štyri fotoaparáty s rozlíšeniami 64 MP + 13 MP + 2 MP + 2 MP. Oproti testovanému smartfónu mu taktiež chýba podpora 5G.

Poco X3 NFC titulka


OnePlus Nord

Posledným z konkurentov je OnePlus Nord. Ten je síce oproti testovanému modelu drahší, no ponúkne oproti nemu podstatne lepšie parametre. Procesor Snapdragon 765G v kombinácii s 8 GB RAM ponúkne dostatok výkonu aj na náročnejšie hry, či multitasking. Nord taktiež disponuje už Fluid AMOLED displejom s veľkosťou 6,44 palcov. Nechýba dva objektívy selfie fotoaparátu s rozlíšeniami 32 MP + 8 MP. Vzadu nájdeme štyri snímače s rozlíšeniami 48 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP. Nechýba ani podpora 5G sietí.



OnePlus Nord fotoaparat

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+