MojAndroid

Spoločnosť BlackBerry je v našich končinách menej známa. Dlho sa držala svojho vlastného operačného systému, no z dôvodu nedostatku aplikácií a straty záujmu vývojárov o tento systém od neho upustila a zamerala sa na Android. Je jednou z mála spoločností, ktoré v časoch natiahnutých displejov a veľkých placiek dokážu zaujať už na prvý pohľad. Značka si, samozrejme, najlepšie funkcie z Blackberry OS priniesla aj do Androidu a ide o veľmi príjemné spestrenie. Samozrejme, hlavným poznávacím znakom smartfónov od BlackBerry je hardvérová klávesnica. Aktuálnou horúcou novinkou, ktorá prináša zaujímavý mix Androidu, hardvérovej klávesnice a softvérových riešení výrobcu je BlackBerry KEY2 LE, ktorý si už teraz môžete kúpiť za 399 € v tomto odkaze.

Balenie

Smartfón prichádza v čiernej krabici, pričom už na prvý pohľad je jasné, o aké zariadenie sa jedná. Nemyslím teraz jeho označenie, ktoré je na krabici napísané. Tá obsahuje podobnú textúru, akú sme zvyknutí vidieť na zariadeniach BlackBerry. Z diaľky pripomína čiernu kožu, no žiadny 3D efekt a ani podobné veci sa tu nekonajú. Krabica nás taktiež informuje o tom, že k dispozícii máme single SIM zariadenie a nechýba tu ani údaj o RAM a kapacite vnútorného úložiska.

V našom prípade 4 + 32 GB. Po otvorení krabice na nás vykukne samotný BlackBerry KEY 2 LE. Pod ním sa nachádza papierový obal, ktorý v sebe ukrýva niekoľkostranovú príručku. Tú asi nebude čítať nikto. Na druhej strane tohto papiera nachádzam nástroj, ktorý slúži na vyberanie SIM karty. Hlbšie v krabici sa už nachádza štandardné príslušenstvo. Nechýba nabíjačka s logom BlackBerry, ďalej USB-C kábel a štupľové slúchadlá. Všetko je pekne ladené do čiernej farby, podobne ako samotné zariadenie. Príslušenstvo je teda základné, potešia slúchadlá (mimochodom s 3,5 mm jackom), no privítal by som možno aj nejaký základný ochranný obal. Ten sa v balení, bohužiaľ, nenachádza.

Konštrukcia a dizajn

Ako som už vyššie spomínal, dizajn zariadení od BlackBerry si len veľmi ťažko zameníte s iným smartfónom. Platí to aj pre tento model. Môžem povedať, že jeho dizajn sa naozaj vydaril. Ovládacie prvky sú presne tam, kde majú byť, klávesnica pekne ladí s celkovým dizajnom. Smartfón je hranatý, čo je v čase zaoblených zariadení a v poslednom čase aj displejov skôr výnimka.

Práve toto mu však dodáva na exkluzivite. Podobné zariadenie naozaj nájdete len veľmi ťažko – samozrejme, nemyslím v rámci značky BlackBerry. Tu je takýchto smartfónov viac. Zariadenie má vcelku príjemné rozmery 150 x 71,8 x 8,4 mm a hmotnosť 156 gramov. Oproti modelu KEY 2 je teda ľahší a ruke je to naozaj cítiť. Veľmi dobre padne do ruky, hranatejší dizajn sa mi osobne veľmi páči a páči sa mi aj nižšia hmotnosť. Tá je však na úkor rámu. Ten je v tomto prípade z polykarbonátu, model KEY2 ho má kovový.

Nižšia cena sa však musela niekde prejaviť a toto je jedno z miest, kde sa tak udialo. Na druhej strane, pocit pri držaní tohto smartfónu je veľmi dobrý. Nijako som nepocítil, že by sa jednalo o lacný kúsok, stále pôsobí dostatočne hodnotne. Línie sú pekne hranaté, zároveň však uhladené a všetko pôsobí príjemným celistvým dojmom. O kvalite spracovania rozhodne nepochybujem.

Všetko pekne sedí na svojom mieste, nič sa nehýbe a konštrukcia neškrípe ani po silnejšom zatlačení. Za toto dávam výrobcovi palec hore. Pokiaľ by ste však hľadali vodeodolné zariadenie, tento smartfón takým nie je. Konštrukcia nedisponuje žiadnou certifikáciou zvýšenej odolnosti. Vedzte však, že ak vám náhodou spadne, šanca jeho rozbitia je oproti ostatným smartfónom nižšia. Môže za to plastový rám, ktorý dobre absorbuje nárazy a zároveň aj menšia plocha displeja či minimálne použitie skla v konštrukcii.

Poďme sa na nový BlackBerry KEY2 však pozrieť trošku podrobnejšie. Začneme, samozrejme, z prednej strany, ktorá je najzaujímavejšia. Tu sa okrem displeja s na dnešné pomery malou uhlopriečkou 4,5″ nachádza aj plnohodnotná hardvérová QWERTY klávesnica. V nej si dokonca našiel miesto aj skener odtlačkov prstov, konkrétne na medzerníku.

Nad displejom môžeme vidieť reproduktor, objektív selfie fotoaparátu a blikajúcu LED diódu, ktorá vás upozorní na zmeškané udalosti, hovory, sms správy a iné. Okrem týchto viditeľných častí sa tu nachádzajú aj tie neviditeľné, no nemenej dôležité. Nechýba senzor citlivý na svetlo a senzor priblíženia, ktorý slúži na zhasnutie displeja počas telefonovania.

Na zadnej strane sa zase nachádzajú dva objektívy hlavného fotoaparátu, ktoré sú umiestnené v ľavej hornej časti. Vedľa tohto dua nájdeme ešte LED blesk a trochu nižšie zase logo BlackBerry, ktoré je strieborné a príjemne kontrastuje s čiernou zadnou stranou. Tá disponuje povrchom, ktorý je veľmi príjemný na dotyk a trochu imituje kožu. Jeho nespornou výhodou je aj to, že výborne odoláva odtlačkom prstov. Pokiaľ teda rozmýšľate nad novým smartfónom a nechcete ho neustále čistiť, BlackBerry KEY2 LE vám v tomto vyjde v ústrety.

Zaujímavé sú aj boky zariadenia. Hore sa nachádza 3,5 mm jack konektor. Páči sa mi, že BlackBerry sa ho stále drží. Spodná strana zase obsahuje USB-C konektor a dve mriežky. V jednej z nich je ukrytý hlasitý reproduktor, ktorého prejav je veľmi slušný, no a v druhej sa nachádza mikrofón. Ľavá strana je vcelku nudná, obsahuje len slot pre SIM kartu a pamäťovú kartu. Pravá strana je o to zaujímavejšia. Nachádzajú sa tu štandardné ovládacie prvky, ako tlačidlo rozsvietenia a zhasnutia displeja, dvojpolohové tlačidlo regulácie hlasitosti a ešte jedno špeciálne tlačidlo.

BlackBerry ho označuje ako Convenience Key a jeho stlačeniu môžete priradiť ľubovoľnú funkciu, prípadne zapnúť aplikáciu, ktorú nastavíte. Môžete ich nastaviť aj viac, v tomto prípade sa všetky efektne zobrazia po stlačení tlačidla. Naozaj výborná vec a rád som toto tlačidlo používal. Jednoducho si nastavíte najpoužívanejšie aplikácie, ku ktorým získate okamžitý prístup práve po jednom stlačení tlačidla. Tu to ale ešte nekončí. Rôzne funkcie môžete tlačidlu priradiť v každom profile. Jednoducho povedané, v normálnom profile môžete mať nastavené iné aplikácie, ako napríklad v domácom. Za toto riešenie si BlackBerry zaslúži veľkú pochvalu. Na záver už len dodám, že odozva, zdvih a istota stláčania všetkých tlačidiel sú výborné.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
12.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+