MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Klávesnica a skener odtlačkov – Takto sa to má robiť

Dostávam sa k jednej z najzaujímavejších vlastností nového BlackBerry KEY2 LE. Je ňou klávesnica. Zariadenie obsahuje plnohodnotnú QWERTY klávesnicu, ktorá zaberá približne tretinu prednej strany. Určite je jedným z najväčších lákadiel celého smartfónu a potenciálni záujemcovia budú nad týmto zariadením rozmýšľať práve kvôli nej. Tlačidlá sú síce menšie, no ani s mojimi väčšími prstami som nemal vôbec problém s ňou pracovať.

Na začiatok to chce trochu zvyku a hlavne naučiť sa, ktoré tlačidlo sa kde nachádza. Časom je to už lepšie a píše sa mi na nej veľmi dobre. Jednotlivé tlačidlá sú veľmi dobre ergonomicky spracované a pri písaní na BlackBerry KEY2 LE nerobím takmer žiadne preklepy. Rýchlejšie stále píšem na dotykovej klávesnici, no tam je tých preklepov podstatne viac.

Tlačidlá majú navyše perfektný zdvih a odozvu, lepšie to už na takto malom priestore asi nejde. Tu je naozaj vidieť, že BlackBerry má s takýmito klávesnicami naozaj dlhoročné skúsenosti. Trochu mi vadí umiestnenie tlačidiel SHIFT a alt, ktoré by som prehodil. Pokiaľ by ste chceli napísať nejaké číslo, prípadne iný sekundárny znak, ktorý je na jednotlivom klávese zobrazený, stačí podržať alt a hotovo.

Ak sa znak na klávesnici nenachádza, tlačidlom “sym” vyvoláte všetky špeciálne znaky, ktoré sa ukážu na displeji. Teraz už nie je problém vyhľadať ten, ktorý potrebujete. Rýchlo a jednoducho tak dokážete napísať čísla, bodku, čiarku, výkričník či otáznik. Len sa musíte naučiť, kde sa nachádzajú. Tlačidlo SHIFT zase slúži na písanie veľkých písmen.

Okrem týchto štandardných tlačidiel sa tu nachádzajú aj špeciálne. Prvým z nich je ikona dolára, ktorej stlačením sa štandardne dostanete do kurzového lístka. Túto funkciu je však možné v nastaveniach zmeniť. Môžete mu priradiť zmenu jazyka klávesnice, zobrazenie notifikácií, môže slúžiť ako tlačidlo ctrl alebo SHIFT.

Ja som najradšej používal poslednú možnosť, pretože sa nachádza práve na mieste, kde je na štandardných klávesniciach SHIFT. Oproti drahšiemu modelu KEY2 tu však chýba jedna podstatná funkcia. Klávesnica na lacnejšom modeli nie je dotyková a nereaguje na pohyb vášho prsta po nej. Ak si na to zvyknete, v tomto prípade vám budú chýbať rôzne gestá, prípadne možnosti ovládania pomocou klávesnice.

Asi najlepšou funkciou hardvérovej klávesnice je možnosť pridať pod každé písmeno aplikáciu. Tie tak veľmi jednoducho a rýchlo otvoríte len jedným stlačením konkrétneho tlačidla. Uvediem príklad. Prehliadač Chrome si nastavím pod tlačidlo C. Telefón mám zablokovaný, odblokujem pomocou skeneru odtlačkov prstov a stlačím písmeno “C”. Ihneď sa dostávam do Chromu. Veľmi jednoduché, intuitívne a efektívne.

Skener odtlačkov prstov je pre mňa na ideálnom mieste. Nenachádza sa vzadu či na boku zariadenia, ale priamo na prednej strane. Prístup k nemu je okamžitý aj v prípade, že máte smartfón položený na stole. Nemusíte ho vôbec zodvihnúť, stačí priložiť prst a hotovo.

Skener odtlačkov prstov je totiž priamo v klávesnici, konkrétne na tlačidle medzerníka. Je dostatočne veľký a práca s ním je jednoduchá a rýchla. Navyše, pre odblokovanie nemusíte vôbec medzerník stlačiť, stačí len zľahka priložiť prst. Pokiaľ ho však stlačíte, nič sa nestane, telefón sa normálne odomkne. Rýchlosť odomykania je blesková a na prst reaguje takmer za každých podmienok.

Zatiaľ sa mi ani raz nestalo, že by sa zariadenie neodomklo ihneď na prvýkrát. Registráciu nového prsta uskutočníte priamo v nastaveniach zabezpečenia. Trvá to len pár sekúnd a je to veľmi jednoduché a intuitívne. Pridať je samozrejme možné viac prstov. Niektorí používatelia zvyknú jeden prst registrovať aj dvakrát a odôvodňujú to vyššou presnosťou odomykania. To však v tomto prípade možné nie je, zariadenie rozozná zaregistrovaný prst a nepustí vás ďalej.

Keď už som pri odomykaní smartfónu, okrem štandardných možností pomocou odtlačku prsta či PIN kódu je tu ešte jedno zaujímavé zabezpečenie, ktoré nie je v prípade BlackBerry žiadnou novinkou. Ide o takzvaný “picture password”, aspoň tak to výrobca nazýva. V skratke sa jedná o to, že používateľ si vyberie pozadie, následne číslo. Číslo posunie prstom do časti obrázku, ktorú si sám zvolí a vtedy sa zariadenie odomkne. Ide o veľmi zaujímavé riešenie a mne sa to veľmi páči.

Displej: Ideálny kompromis

Keďže na prednej strane zariadenia si našla miesto aj plnohodnotná hardvérová klávesnica, uskromniť sa musel displej. Nie je to však také hrozné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Jeho uhlopriečka je 4,5″ a pomer strán neštandardných 3:2. Na multimédiá a širokouhlé videá to síce nebude, no tento pomer strán ocenia používatelia pri prezeraní webu či prácou s dokumentami a tabuľkami.

Rozlíšenie displeja je 1620 x 1080 pixelov, čo predstavuje hustotu 434 pixelov na palec. V praxi tieto čísla znamenajú, že obrázky a text budú na displeji s týmto rozlíšením vyzerať veľmi dobre, jednotlivé pixely určite nerozoznáte. Zvyšovanie rozlíšenia by v tomto prípade veľmi nedávalo zmysel, odrazilo by sa to pravdepodobne na nižšej výdrži batérie.

Displej je IPS a môže sa pochváliť výbornými pozorovacími uhlami, dobrým farebným podaním a bezproblémovou čitateľnosťou na priamom slnečnom svetle. Zvyknúť si však treba na to, že pri prezeraní webu pri normálnom držaní smartfónu máte do dĺžky menej miesta.

Zo začiatku to pôsobí trochu rušivo, no dá sa na to zvyknúť. Je to daň za hardvérovú klávesnicu. Ovládacie prvky sa však nenachádzajú priamo na displeji, ale v priestore medzi ním a klávesnicou. Pokiaľ by ich výrobca nechal v displeji, mohol ho ešte trochu natiahnuť. Na druhej strane, aspoň vám nebudú v jednotlivých aplikáciách prekážať.

V každom prípade, BlackBerry KEY2 LE sa za svoj displej nemusí vôbec hanbiť. Automatická regulácia jasu funguje bezproblémovo a na zmenu svetla reaguje naozaj promptne. Dĺžku podsvietenia displeja môžete jednoducho nastaviť v rozmedzí od 15 sekúnd až do 30 minút. Prebudiť ho môžete aj dvojitým klepnutím, čo sa niekdy môže hodiť. Keď vám príde nejaké upozornenie, displej sa môže rozsvietiť a ukázať ho, prípadne zostane vypnutý. Je len na vás, čo preferujete.

Možnosť nastaviť si veľkosť písma je už samozrejmosťou, rovnako ako automatické otáčanie v závislosti od toho, ako smartfón držíte. Rozšírené nastavenia farieb a farebného podania by ste však hľadali márne. Je tu však prítomný nočný režim, ktorý dokáže eliminovať modré svetlo a tým šetriť vaše oči. Zapnúť ho viete ručne, prípadne môžete nastaviť jeho automatické zapnutie a vypnutie na základe vami zvoleného času.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
12.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+