MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a Pamäť: Štandardná stredná trieda

V oblasti výkonu mám naozaj zmiešané pocity. Novinka obsahuje procesor strednej triedy Qualcomm Snapdragon 636, ktorý obsahuje grafickú jednotku Adreno 509. Zvláštne je, že zariadenie beží rýchlejšie a plynulejšie ako konkurenti s výkonnejšími procesormi. BlackBerry KEY2 LE je dôkazom toho, že hrubý výkon procesoru naozaj nie je všetko.

Za celú dobu používania som sa nestretol ani s jedným šklbnutím či zásekom. Multitasking, otváranie aplikácií a iné činnosti zvláda absolútne bez problémov a s nadhľadom. Počas používania ma novinka od BlackBerry naozaj veľmi príjemne prekvapila. Keď však pôjdeme do problematiky hlbšie, nedostatky vo výkone sa niekde prejaviť musia. Načítavanie náročnejších a väčších aplikácií či hier je trochu dlhšie ako v prípade TOP modelov, rovnako sa musíte pripraviť, že v ruke rozhodne nemáte herné zariadenie. Aj keď nejaké tie hry si zahrať určite môžete. Tie náročnejší budú bežať len na minimálnych detailoch.

Ja som vyskúšal PUBG a platí presne to, čo som napísal vyššie. Zahrať sa dá aj PUBG, no na minimálnych detailoch. Viac jednoducho nečakajte. Keď hru vypnete, dostávate sa znovu do krásne plynulého systému bez jediného seknutia či zdržania. Aby som nezostal nič dlžný, v priložených screenshotoch nižšie si môžete pozrieť výsledky z benchmarkov AnTuTu, Geekbench a 3DMark.

Na test sme dostali verziu s 4 GB RAM a 32 GB vnútorným úložiskom. V predaji bude ešte aj 64 GB variant s rovnakou operačnou pamäťou a k dispozícii bude aj Dual SIM. Na Slovensku sa však pravdepodobne bude predávať len model, ktorý práve recenzujeme. Musím povedať, že operačnej pamäte je dostatok a nestretol som sa so žiadnym obmedzením, ktoré by bolo spôsobené z dôvodu jej nedostatku.

Smartfón dokáže bez problémov udržať v pamäti aj viac aplikácií, prípadne aj náročnejších hier. 32 GB úložisko môže pre niekoho predstavovať problém. Jeho riešenie je ale veľmi jednoduché. BlackBerry KEY2 LE podporuje aj pamäťové karty microSD do kapacity až 256 GB, čo je určite dostatočné aj pre tých najnáročnejších používateľov. Jednoduchý správca úložiska mi oznámil, že systém zaberá približne 9 GB priestoru, takže pre dáta používateľov je k dispozícii ďalších 23 GB.

Po nainštalovaní všetkých mojich obľúbených aplikácií a hier mám stále voľných nejakých 15 GB. Z aplikácie CPU-Z som zase zistil, že priemerná voľná operačná pamäť zariadenia sa pohybuje okolo 1,2 GB. Po vypnutí všetkých bežiacich aplikácií sa toto číslo zvýši na 1,7 GB.

Systém – Takmer čistý Android a výborné nápady od BlackBerry

V rámci systému sa asi rozpíšem trochu viac, pretože naozaj je o čom. BlackBerry KEY2 LE beží na operačnom systéme Android vo verzii 8.1 Oreo. Nadstavba od výrobcu je veľmi jednoduchá, dalo by sa povedať, že takmer žiadna. To je pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo zariadenie beží ukážkovo plynule. Presne takto sa mi to páči. Nehovorím, že nie som zástancom kvalitných nadstavieb od rôznych výrobcov, no k čistému Androidu sa vraciam veľmi rád.

Zariadenie odblokujem buď rýchlym skenerom odtlačkov prstov alebo pomocou špeciálneho obrázkového kódu a ihneď vidím domovskú obrazovku. Tá je, samozrejme, štandardná, môžem si tam pridávať zástupcov aplikácií alebo rôzne widgety. Hlavné ovládacie prvky systému sú pod displejom a pokiaľ s nimi nepracujete, ani si ich nevšimnete. Inak sú ale príjemne nabielo podsvietené.

Keďže nie sú súčasťou displeja, nemôžete si ich prehodiť. V strede tak máte tlačidlo návratu na domovskú obrazovku, vpravo tlačidlo multitaskingu, no a vľavo si zase našlo miesto tlačidlo návratu o krok späť. Do menu aplikácií sa dostanete jednoduchým kliknutím na tlačidlo na to určené. V prvých dvoch riadkoch sa nachádzajú naposledy použité aplikácie, následne sú všetky ostatné usporiadané abecedne.

Asi najväčším problémom zariadenia je nedokonalý slovenský preklad. Povedal by som, že tak 60 percent vecí v celom systéme je po slovensky, ďalších 40 v angličtine. Dúfam, že sa jedná len o predpredajnú vzorku a tie zariadenia, ktoré sa dostanú k zákazníkom to už budú mať vyriešené.

Zaujímavé a užitočné klávesové skratky som už spomínal vyššie, teraz sa pozrieme na špeciálne aplikácie, ktoré so sebou BlackBerry prináša. Páči sa mi prehľadný kalendár, kde aj v mesačnom náhľade vidíte všetky svoje nadchádzajúce udalosti. Aplikácia DTEK by BlackBerry je akýmsi antivírusovým riešením výrobcu.

Veľmi užitočnou je aj aplikácia s názvom BlackBerry Locker, ktorá dokáže skryť a ochrániť vaše súkromné fotografie, aplikácie a iné citlivé súbory. K nim sa dostanete až po zadaní hesla, ktoré si sami zvolíte. Určite sa zíde aj Password Keeper, čo je aplikácia, ako už z názvu napovedá, ktorá dokáže udržať všetky vaše heslá pekne pohromade a zamknúť ich jedným hlavným heslom.

Prichádzam k jednej z najzaujímavejších aplikácií od výrobcu a tou je Power Center. Je to aplikácia zameraná hlavne na správu batérie, jednoducho v nej zistíte, ktoré aplikácie jej vyťažujú najviac, ktoré zaberajú koľko miesta, prípadne im viete zakázať ich automatické spustenie. Nachádzajú sa tu aj nástroje, pomocou ktorých dokážete predĺžiť výdrž vášho zariadenia. Či už znížením jasu displeja, vypnutím živého pozadia alebo nastavením kratšieho intervalu podsvietenia displeja.

Ak vám záleží na vašom súkromí a ste napríklad niekde v autobuse či vlaku a nechcete, aby obsah, ktorý si prezeráte videl niekto iný, BlackBerry má riešenie aj na toto. Volá sa to Privacy Shade a funguje to veľmi jednoducho. Sami si nastavíte malú časť displeja, ktorú je možné vidieť, pričom všetok ostatný obsah nemá šancu vidieť druhá osoba. Ťažko sa to opisuje, tak pridávam nejaké screenshoty , ako to funguje. Funkciu je možné rýchlo zapnúť aj posunutím troch prstov po obrazovke zhora nadol. Hodiť sa môže aj funkcia duálnych aplikácií.

V praxi to znamená, že môžem mať v smartfóne dva účty pre podporované aplikácie. Aby som veci uviedol na správnu cestu, neznamená to, že v každej aplikácii si nastavím dva účty. Funguje to tak, že aplikácia sama o sebe sa rozdvojí a mám tak dve plnohodnotné aplikácie, pričom v každej z nich používam iný účet. Momentálne takto funguje väčšina sociálnych aplikácií, napríklad WhatsApp, Facebook, Messenger či Instagram. Výrobca usilovne pracuje aj na pridaní ďalších aplikácií.

Systém naozaj obsahuje množstvo zaujímavých funkcionalít a gest, ktoré jednoznačne urýchlia prácu so smartfónom. BlackBery je spoločnosť, ktorá si v tomto smere vždy dala záležať a dokazuje to aj teraz. Síce už nepoužíva svoj vlastný operačný systém, ale aj z Androidu vie vyťažiť viac a ponúka funkcie, ktoré iní výrobcovia nemajú.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
12.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+