MojAndroid

Ak ste sa ešte nikdy nestretli s ransomware útokmi, máte šťastie alebo ste skutočne opatrní. Ide o relatívne nový typ vírusov, ktoré napadnú zariadenie, zašifrujú jeho obsah a za odšifrovanie požadujú výkupné. To je často nastavené tak, aby ho ľudia reálne zaplatili a mnohí tak aj spravia. Podľa prieskumu, ktorý vznikol za spolupráce Google, Chainalysis, UC San Diego a NYU Tandon School of Engineering, takto ľudia zaplatili už minimálne 25 miliónov dolárov.

Hackeri sú stále vynaliezavejší

Tak, ako iné kybernetické útoky, aj ransomware sa časom zlepšuje a často nachytá aj takých používateľov, o ktorých by ste to určite nepovedali. Iba nedávno ransomware napadol najväčšie rádio v San Franciscu, kde boli redaktori odkázaní na používanie stopiek a scenára na papieri. Spomínaná štúdia pritom skúmala 34 rozdielnych skupín ransomware. Najprofitabilnejšia sa javí línia Locky, ktorá sa postarala o výkupné vo výške viac ako 7 miliónov dolárov.

Náš tip
Ako bezpečne nakupovať na internete? | Tipy a triky

Medzi ďalšie vysoko ziskové druhy ransomware patria Cerber a CryptXXX. Dokopy sa skúmané ransomware postarali o výkupné vo výške 25 miliónov dolárov. To nie sú peniaze, ktoré dostali priamo tvorcovia škodlivých programov, ale celková zaplatená suma obeťami. Na ceste k nim sú ešte dôležití sprostredkovatelia, ktorí ransomware šíria. Práve tu nastáva veľké napredovanie a zvyšovanie inteligencie škodlivých softvérov, ktoré sú čoraz lepšie bránené proti antivírovým programom.

Máte s ransomware skúsenosti aj vy?

Stalo sa vám niekedy, že by bolo vaše zariadenie napadnuté takýmto vírusom? Museli ste skutočne zaplatiť? Ako ste postupovali? Dajte nám vedieť vaše postrehy a rady v diskusii pod článkom.

Zdroj: The Verge

26.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+