MojAndroid

Nakupovanie cez internet je jednou z aktivít, ktoré na mobilných zariadeniach vykonávame veľmi často. Tento rok sa očakáva, že podiel mobilného online nakupovania stúpne až na úroveň 70 % a bude tvoriť až 50 % celkového obratu z online nakupovania. Hoci využívanie e-shopov cez telefón či tablet je skutočne pohodlné a jednoduché, nemali by sme zabúdať ani na bezpečnosť. Práve s mobilnými zariadeniami sa môžeme často dostať do situácií, kedy naša bezpečnosť visí na vlásku. Preto sme pre vás pripravili niekoľko rád, pri dodržiavaní ktorých eliminujete niektoré z najrozšírenejších bezpečnostných rizík.

Nakupujte iba cez zašifrované a overené Wi-Fi siete

Ani by ste neverili, aké nebezpečenstvo na vás číha na verejných Wi-Fi hotspotoch. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že pri pripojení sa na Wi-Fi hotspoty, ktoré navyše nie sú chránené heslom, by sme vám určite neodporúčali vykonávať žiadne platobné operácie. Majte sa na pozore najmä pred Wi-Fi sieťami, ktoré kopírujú názvy známych hotspotov, no správajú sa inak. Napríklad siete známych fastfoodových reťazcov či kaviarní sú často sprevádzané vstupnou stránkou, cez ktorú musíte pri prvom pripojení prejsť. Ak tu obrazovka chýba a vy sa k sieti pripájate prvýkrát za dlhší čas, určite zvýšte pozornosť. Môže ísť o umelo vytvorenú sieť, ktorá má za cieľ zbierať vaše údaje.

Vo všeobecnosti by ste nemali žiadne platobné transakcie robiť cez verejné Wi-Fi siete, ale spoľahnúť sa na vašu domácu či na mobilný internet. Takto sa vyhnete niektorým z najjednoduchších, no veľmi efektívnych nástrah, ktoré na vás pri online nakupovaní čakajú. Tiež sa uistite, že vaša domáca Wi-Fi sieť je chránená silným heslom. Inak prakticky pozývate útočníkov, aby vás pripravili o dôverné informácie.

Nakupujte cez overené e-shopy

Toto je síce stará a otrepaná rada, no stále je veľmi cenná. Nakupovaním v overených e-shopoch sa vyhnete množstvu nepríjemností a nejasností, ktoré by vás mohli stretnúť pri nakupovaní v obchodoch, ktoré nepoznáte. Dbajte aj na odporúčania vašich známych. Hoci online recenzie tiež dokážu čo-to napovedať o reputácii e-shopu, starý dobrý mouth-to-mouth marketing ešte nevyšiel úplne z módy. Ak vám známy povie, že pri objednávaní mu z obchodu zavolali, potvrdili si objednávku a všetko vybavili promptne, je veľká šanca, že podobný zážitok budete mať aj vy. Zároveň sa takto zvyšuje šanca, že nakúpite v spoľahlivom e-shope, kde nehrozí ani žiaden únik informácií pri platení.

Sledujte správanie sa webovej stránke e-shopu

Hoci na mobilnom zariadení to ide trochu ťažšie, je vhodné pri nakupovaní cez internet zvýšiť pozornosť pri podozrivom dizajne webovej stránky obchodu. Ak uvidíte pochybnú reklamu, animácie či rôzne neidentifikovateľné prvky, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že nakupovanie v tomto obchode nebude úplne najistejšie.

Podrobne tiež sledujte pole s URL obchodu. To, čo v obchode pri nakupovaní chcete vidieť, je certifikát bezpečnosti a webová stránka začínajúca s https://. Žiaľ, toto dnes vôbec nie je samozrejmosťou a až na tie najväčšie obchody mnohé ďalšie nepodporujú túto úroveň šifrovaného prepojenia. Dbajte aspoň na to, aby ste pri takomto pripojení k stránke obchodu nikde nezadávali platobné údaje. Pri platbe kartou online ste totiž väčšinou presmerovaní na platobnú bránu banky, ktorá službu sprostredkúva. Tu je už šifrované spojenie s predvoľbou https:// absolútnou nevyhnutnosťou a ak bude chýbať, určite by ste mali spozornieť.

Neukladajte si platobné informácie do automatizovaných systémov

Mnohí z vás sa už určite stretli s tým, že po prvej platbe vás e-shop, alebo platobný systém vyzve k tomu, aby ste si uložili údaje o vašej karte a pri ďalšej platbe sa doplnia automaticky. To je síce veľmi pohodlné, no zároveň to zvyšuje riziko. Okrem veľmi podozrivých obchodov by ste mali byť na pozore aj pri väčších e-shopoch. Hoci tu je riziko zneužitia vašich informácií menšie, nikdy neviete, akú škodu môže napáchať šikovný hacker. Už nie raz sa stalo, že unikli platobné informácie z databáz obrovských medzinárodných spoločností a reťazcov, od ktorých by ste to určite neočakávali.

Nikdy neposielajte platobné informácie mailom alebo cez SMS

Toto asi ani nemusíme vysvetľovať. Vaše platobné informácie, špeciálne informácie o vašej platobnej karte, by ste nemali nijako zverejňovať a ani ledabolo posielať cez internet. Je to extrémne citlivá informácia a najlepšie spravíte, ak si ju necháte iba pre vás.

Dbajte na bezpečnosť v priestore okolo vás

Čo tým myslíme? Jednoducho to, aby ste mysleli na to, že pri zadávaní platobných informácií vás môže niekto vidieť. Objednávate si pizzu v električke a platíte cez internet? Myslite na to, že za vami môže sedieť niekto, koho vaše platobné informácie môžu veľmi zaujímať. Aj keď to pre vás môže byť bežná činnosť, ani pri takomto používaní telefónu nesmiete znížiť ostražitosť. Práve takto dochádza k častým podvodom a kradnutiu informácií.

Využívajte jednorazové platobné karty v rámci MobilePay od Tatra nanky

Elegantné, praktické a efektívne riešenie bezpečnosti pri nakupovaní ponúka MobilePay od Tatra banky. Nová aplikácia prináša skvelé funkcie zamerané práve na bezpečnosť pri nakupovaní. V prvom rade vám umožní spravovať všetky vaše karty na jednom mieste. Telefón tiež môžete použiť na platby na bezkontaktných termináloch v obchodoch. My sa pozrieme na to, ako s MobilePay nakupovať online.

MobilePay od Tatra Banky vám totiž umožní vygenerovať jednorazové číslo k vašej karte. To znamená, že pri zadávaní informácií do formulára pri online platbe sa nemusíte ničoho obávať. Ani v prípade narušenia vašej bezpečnosti nemôže byť vaša karta zneužitá, pretože použité číslo nebude platné.

Ak si zvolíte možnosť „INTERNETOVá PLATBA“ aplikácia Vám po potvrdení PIN-om, ktorý tvorí dodatočnú bezpečnostnú vrstvu, vygeneruje jednorazové číslo karty. Vygenerované číslo je z telefónu možné priamo skopírovať, pričom sa nachádza aj v notifikačnej lište. Samozrejme, s takýmito vygenerovanými údajmi nie je možné prihlásiť sa k predplatným službám, ktoré viackrát strhávajú rovnakú sumu a ani ich poskytnúť ako garanciu v hoteli či pri požičiavaní auta.

Výhodou aplikácie je tiež možnosť bez problémov spravovať všetky karty na jednom mieste. To znamená, že môžete pre jednotlivé karty nastavovať limity a iné obmedzenia a zároveň máte pod palcom prehľad všetkých transakcií. Aplikácia je pritom dostupná bez ohľadu na vášho operátora pre klientov Tatra banky so zariadením so systémom Android.

Aplikácia MobilePay už stihla zožať veľké úspechy. Spoločnosť Visa za aplikáciu udelila Tatra banke ocenenie Visa Awards 2016 v kategórii Best Innovator. „Visa Award je vyjadrením našej dlhodobej strategickej spolupráce s Tatra  bankou v oblasti inovácií. Zároveň Slovensko vidíme ako veľmi perspektívne pre platobné inovácie, ktoré Visa prináša a z ktorých bude v budúcnosti benefitovať ako Tatra banka, tak aj celý trh,“ povedal Marcel Gajdoš, riaditeľ spoločnosti Visa pre SR a ČR.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Tento článok bol pripravený v spolupráci s partnerom Tatra banka.

19.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+