MojAndroid

Po čipsete Snadpragon 888 vyvíja americký výrobca čipov Qualcomm ďalší výkonný čipset s označením Qualcomm Snapdragon SC8280. Podľa portálu XDA-developers má ísť o reakciu na ARM procesor Apple M1 a bude určený hlavne pre počítače so systémom Windows.

Prvá generácia čipsetu sa nestretla s väčším úspechom

Keď na jeseň minulého roku predstavila spoločnosť Apple svoj ARM procesor Apple M1, spôsobila tým obrovský rozruch na počítačovom trhu. Prvým dôvodom je to, že všetky jej Macbooky so systémom Mac OS, budú odteraz využívať ARM technológiu, tak ako iPhony a tablety iPady. Druhým dôvodom je výkon procesora Apple M1, ktorý prevyšuje nielen ostatné ARM čipsety na trhu, ale aj množstvo plnohodnotných procesorov s architektúrou x86.

Spoločnosť Apple ale nie je prvá, ktorá priniesla podporu ARM technológie pre svoj desktopový systém. Ešte pred ňou tak urobil americký softvérový gigant Microsoft v systéme Windows 10. Spoločnosť Qualcomm následne vydala pre notebooky s týmto systémom dve generácie čipsetu Snapdragon 8cx. Využíval ho napríklad konvertibilný tablet Microsoft Surface Pro X. Napriek tomu sa zatiaľ takéto zariadenia nestretli s veľkým úspechom.

Dôvodom je hlavne to, že na trhu stále prevládajú Windows notebooky s procesormi x86. Zatiaľ čo u ARM technológie je podpora Windows programov malá, tak x86 technológiu podporujú všetky. Zákazník si tak radšej vyberie lepšie podporovaný procesor. V prípade Macbookov už ale nebude mať na výber a tvorcovia programov pre Mac OS ich budú nútený upraviť pre ARM technológiu. Druhým dôvodom nezáujmu je slabší výkon čipsetu Snapdragon 8cx.

Nový čipset bude väčší než predchodca

To by mal riešiť práve čipset Qualcomm Snapdragon SC8280, ktorého oficiálny názov sa môže ešte do predstavenia zmeniť. Čipset bol v databáze Qualcommu odhalený nemeckým portálom WinFuture. Ten tvrdí, že Snapdragon SC8280 má veľkosť 20 × 17 milimetrov, čo je viac ako veľkosť predchodcu 20 × 15 milimetrov. Vďaka tomu môže mať nový čipset viac ako 8 jadier. Zatiaľ ale nie sú známe žiadne podrobnosti o mikroarchitektúre jeho CPU jadier.

 

Portál nepozná ani maximálne rýchlosti jadier a ako sú zoskupené. Môže tak len špekulovať, či bude mať nový čipset jadro ARM Cortex-X1 pre vysokovýkonný klaster, alebo bude primárne využívať nový ARM Cortex-A78C. Pri internom testovaní bol ale čipset testovaný v spojení s 8 GB LPPDR5 RAM a aj 32 GB LPDDR4X RAM. Ukazuje to, že čipset by mohol mať základnú a aj výkonnejšiu verziu. Pri teste bol taktiež využitý 5G modem Snapdragon X55.

Náš tip
Akcia: Platené Android aplikácie a hry sú teraz úplne zadarmo
18.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+