Na čele spoločnosti Neuralink stojí známy miliardár Elon Musk. V posledných rokoch sa firma venuje možnostiam, ako prepojiť ľudský mozog s počítačovým čipom. Cieľom nie je žiadna extravagancia alebo snaha o plytkú senzáciu.
Výskum je zameraný na pomoc pacientom s neurologickými ochoreniami, ako napríklad ALS či Parkinsonova choroba. Pacienti s podobnými chorobami nemôžu viesť plnohodnotný život, sú obmedzovaní v pohybe.
V minulom roku dostal Elon Musk povolenie od amerických úradov na testovanie na prvých ľudských dobrovoľníkoch. Začiatkom februára tohto roka zverejnil Neuralink správu, že bol prvému človeku do mozgu implantovaný čip vyvinutý spoločnosťou Neuralink.
Mohlo by vás zaujímať:
Dnes už sú známe výsledky operácie, ktorej cieľom bolo “kontrolovanie” tej časti mozgu, ktorá má na starosti pohyb. Informoval o tom web deccanherald.com a odvoláva sa na podujatie Spaces, ktoré prebehlo na sociálnej sieti X (Twitter), tú vlastní Elon Musk.
Our surgical team enhances their skills by training on realistic, patient-specific head and brain models, ensuring surgeries are tailored to each individual for safety and success 🧠 pic.twitter.com/1HvXbeG3Fm
— Neuralink (@neuralink) August 1, 2023
Prvotným cieľom pokusu s ľudským pacientom, je umožniť ľuďom ovládať počítačový kurzor alebo klávesnicu počítača len pomocou svojich myšlienok. A to sa podarilo. Elon Musk potvrdil, že prvý ľudský pacient je schopný pohybovať myšou po obrazovke len pomocou myšlienky. Neuralink sa teraz snaží získať od pacienta čo najviac kliknutí tlačidlom na myši. To je ďalším cieľom klinickej štúdie.