MojAndroid

Väčšina slovenských používateľov mobilných telefónov si dnes možno pamätá, kedy bol na Slovensku uskutočnený prvý mobilný hovor. Málokto však na Slovensku vie, kedy sa tak stalo vo svete. Podľa britského portálu BBC je tomu dnes presne 50 rokov.

Prvý mobilný hovor sa uskutočnil na ulici New Yorku

Prvý mobilný hovor sa uskutočnil 3. apríla v roku 1973 na rohu Šiestej Avenue v New Yorku: Vtedy ešte 44-ročný vývojár americkej firmy Motorola Martin Cooper najprv vybral z vrecka telefónny zoznam a potom vyťukal číslo do veľkého prístroja krémovej farby. Keď si ho vtedy dal k uchu, tak okamžite upútal pozornosť okoloidúcich.

Martin Cooper
Martin Cooper s mobilným telefónom Motorola DynaTAC 8000X v roku 2007 | Zdroj: Wikipedia.org

Máloktorí z nich si však uvedomili, že v tom momente hľadia na historický prvá uskutočnený mobilný hovor. Dnes už 94-ročný Martin Cooper vtedy na ulici zavolal svojmu kolegovi v konkurenčnej firme Bell Laboratories a povedal mu, že volá z ​​vreckového a prenosného mobilného telefónu. Martin vtedy nepočul odpoveď a myslel, že jeho konkurent v ten moment škrípe zubami.

Prvý mobilný telefón sa na trhu objavil až po 11 rokoch

Komerčná verzia tohto prototypu od Martyho Coopera respektíve prvý mobilný telefón s názvom Motorola Dynatac 8000X však prišiel na trh až 11 rokov po prvom mobilnom hovore. A nebol vôbec lacný. V roku 1984 za neho zákazník musel dať až 3 995 dolárov, čo vzhľadom k inflácii by bolo dnes omnoho viac.

Motorola DynaTAC 8000X
Motorola DynaTAC 8000X | Zdroj: Wikipedia.org

Zariadenie bolo obrovské, s váhou 790 gramov a k tomu malo na vrchnej strane aj 15-centimetrovú anténu. Do bežnej kapsy a už vôbec nie do nohavíc by ste ho nestrčili. A na rozdiel od dnešných multifunkčných smartfónov dokázal len jednu vec – uskutočniť telefónny hovor. Žiadne SMS správy, internet alebo fotenie fotografií. Telefón ponúkol len 30 minút hovoru, 12 hodín v pohotovostnom režime a nabíjal sa až 10 hodín.

Náš tip
Tri roky stará vlajková loď Xiaomi dostáva aktualizáciu na Android 13 a MIUI 14
3.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+