MojAndroid

Chyby a nedostatky s funkciou Bluetooth nie sú pre používateľov smartfónov žiadnou novinkou. Tieto problémy robia vaše zariadenie zraniteľným. Hackeri dokážu pomocou vysielaného signálu kradnúť dáta či dokonca prebrať úplnú kontrolu nad vašim zariadením.

Portál PhoneArena zverejnil ďalší článok o nebezpečenstvách a hrozbách, ktoré už v minulosti spôsobili množstvo problémov používateľom mobilných telefónov.

Ako boli tieto doposiaľ neobjavené nedostatky odhalené?

Skupina vyšetrovateľov v USA odhalila zraniteľné miesta, ktoré poskytujú jednoduchý prístup nepovolených osôb do smartfónov. Podľa objaviteľov problému je možné získať prístup k polohe a dátam cudzích zariadení vždy, keď je funkcia Bluetooth zapnutá. Niekedy je možné hacknúť ostatné zariadenia aj po vypnutí tejto často používanej funkcie.

Všetky moderné zariadenia, ktoré sa dokážu prepojiť pomocou Bluetooth, zanechávajú za sebou tzv. “stopu.” Používajú špeciálne BLE (Bluetooth Low Energy) čipy a tie vytvárajú ľahko napadnuteľný signál. To znamená, že väčšina novodobých používaných smartfónov, tabletov a doplnkov môže byť jednoducho napadnutá bez vedomia majiteľov.

Bluetooth
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prieskum zistil, že 47 % z 647 zariadení, ktoré výskumníci úmyselne napadli a preskúmali, nemá žiadne opatrenia a sú jednoducho identifikovateľné. Len 15 % z celkového počtu malo signál minimálne zašifrovaný pomocou iných zariadení.

Výskumníci dokonca 17 z pozorovaných ľudí sledovali. Potvrdili, že Bluetooth signál dokáže poskytnúť hackerovi údaje o polohe používateľa s presnosťou na  97 %.

Tieto nedostatky sa netýkajú len majiteľov smartfónov s operačným systémom Android, ale aj všetkých smartfónov populárnej značky Apple. Zdroj však uviedol, že medzi signálmi zo smartfónov s rozdielnymi operačnými systémami je mierny rozdiel.

Pomôže vypnutie funkcie Bluetooth ochrániť vaše zariadenie?

Jedným z ďalších veľkých problémov je, že vypnutie funkcie Bluetooth vôbec nemusí ochrániť vaše zariadenie pred napadnutím. Prieskumy zistili neustále vytváranie slabého signálu pri niektorých produktoch aj po vypnutí funkcie.

Jediným istým a 100 % riešením je kompletné vypnutie zariadenia. Samozrejme, že nosenie vypnutého smartfónu nikomu nijako nepomôže.

Výskumníci navrhli riešenie. Sú ním častejšie zmeny frekvencií Bluetooth signálu pomocou kalibrácie súčiastok v jednotlivých zariadeniach. To by mohlo upravovať signály zo zariadení na menej predvídateľné.

Podrobné informácie budú zverejnené na 43. pojednávaní o bezpečnosti a súkromí používateľov, ktoré sa bude konať v roku 2022. Dovtedy budeme musieť dôverovať aktuálnym opatreniam, ktoré funkcia Bluetooth poskytuje.

Náš tip
Vieme, kedy Samsung predstaví Galaxy S21 FE a sériu S22

9.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+