MojAndroid

Vianoce sa blížia a určite väčšina z vás očakáva rôzne balíky objednané z online obchodov. Podvodníci skúšajú tentokrát vylákať od ľudí citlivé informácie prostredníctvom doručovateľských služieb. Po posledných SMS podvodoch tu máme rovnaký spôsob, zmenil sa len obsah textu a vzhľad podvodnej stránky. SMS podvod sa týka Slovenskej pošty.

Zvláštna SMS v angličtine

V redakcii sme obdržali SMS správu s anglickým textom: Slovenská pošta: Váš balík bude doručený neskôr ako bolo uvedené, pretože bol zadržaný na našom depe. Pre viac informácii navštívte priložený odkaz. Či už rozumiete anglickému textu, alebo ste si ho dali preložiť, je jasné, že Slovenská pošta posiela SMS správy, prípadne iné upozornenia výlučne v slovenskom jazyku. Ak niekto klikne na takýto odkaz len zo zvedavosti, prípadne nerozumie vôbec textu nastáva problém.

SMS podvod
Zdroj: Redakcia

Dôveryhodný dizajn

Podozrivý odkaz síce obsahuje pomlčky a národná doména je tk, namiesto sk. To však môže nepozornému a vyľakanému používateľovi samozrejme uniknúť. Po kliknutí na odkaz ste presmerovaný na podvodnú stránku, ktorá vyzerá ako originálna stránka Slovenskej pošty. Identické farebné vyhotovenie, pravé logo a tentokrát už slovenský text s nadpisom o nezaplatenom balíku.

Nikto predsa nechce prísť o objednávku, ktorá by mala byť v prípade nezaplatenia naspäť vrátená odosielateľovi. Kliknete na možnosť zaplatiť a tu začína celý podvod. Suma na zaplatenie je len 2,99 €. Do online formulára však zadávate okrem telefónneho čísla celé meno, číslo karty a dátum jej expirácie. V podstate sú to všetky potrebné údaje, ktoré stačia na zneužitie vašej platobnej karty či odcudzenie finančných prostriedkov z vášho účtu.

SMS podvod – phishing

Phishing nazývame podvodné získavanie citlivých informácií, akými sú heslá, čísla kreditných kariet či prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva. Podvodník napríklad pošle SMS správu so stručnou informáciou o nedoručenom balíku. Súčasťou SMS správy je aj podozrivý odkaz, na ktorý keď kliknete, presmeruje vás na podvodné internetové stránky, ktoré už vyžadujú konkrétne citlivé informácie. Takýto druh podvodu je veľmi dobre premyslený a zo strachu sa veľakrát zákazník ani nezamyslí, že môže ísť o podvod.

Ako sa chrániť pred podobnými podvodmi?

Informácie ako sú prihlasovacie heslá, údaje z platobnej karty alebo autorizačné SMS kódy, za žiadnych okolností nezdieľajte s treťou osobou. Telefónne čísla, ktoré využívajú rôzne inštitúcie či firmy na telefonáty alebo posielanie SMS správ sú vždy uvedené na ich oficiálnych stránkach a viete si ich jednoducho overiť. Podvodné správy z iných čísel, by ste mali preto ignorovať, prípadne ich nahlásiť.

Ak ste sa predsa len stali obeťou podobného podvodu, je potrebné aby ste si čo najskôr zmenili všetky prihlasovacie údaje do internet bankingu prípadne mobilnej aplikácie. Následne je potrebné kontaktovať zákaznícku linku banky a platobnú kartu zablokovať.

Náš tip
Google musí vymazať nepravdivé informácie o používateľovi
12.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+