MojAndroid

Podľa informácií z portálu euronews Európsky súd 8.decembra 2022 rozhodol, že Google musí vymazať výsledky vyhľadávania o ľuďoch, ktorí dokážu nepravdivosť vyhľadaných informácií. Používatelia internetových prehliadačov v Európe majú už dlhšiu dobu právo využívať podobný zákon týkajúci sa vymazávania linkov na staré či nevhodné odkazy o nich.

Aké zmeny prinesie rozsudok Európskeho súdu?

Ešte pred rozhodnutím súdu sa vyskytla podobná situácia v jednej investičnej spoločnosti. Dvaja vysoko postavení zamestnanci požiadali Google, aby vymazal ich mená z vyhľadávania a článkov, ktoré sa ich týkajú a kritizujú meno spoločnosti. Aj napriek snahe vymazať tieto údaje z prehliadača bola ich žiadosť zamietnutá. Dôvodom zamietnutia žiadosti bolo, že Google nevedel rozhodnúť, či sú informácie v článku pravdivé alebo nie. K samotnej situácií sa nakoniec musel vyjadriť aj nemecký súd.

Ten vo vyjadrení uviedol, že práva na ochranu osobných údajov sú na internete jednoznačne prioritou. Treba však prihliadať aj to, akým spôsobom zverejnené informácie dokážu ovplyvniť súkromný život dotknutých osôb. Na sociálnych sieťach a celkovo na internete má každý právo na vyjadrenie a zverejňovanie informácií, ktoré však musia byť pravdivé.

Google
Google prehliadač | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Súd ďalej uviedol, že v takýchto prípadoch musia nespokojní používatelia predložiť jasné dôkazy o nepravdivosti publikovaných informácii. Ak je potvrdená nepresnosť údajov, správca prehliadača je povinný tieto informácie a okolnosti s nimi spojené odstrániť.

Hovorca spoločnosti Google sa k prípadu vyjadril a vo svojej správe upokojuje dotknutých zamestnancov tým, že odkazy na články sú už dlhšiu dobu odstránené. Už od roku 2014 firma pracuje na zavádzaní týchto pravidiel na území Európy.

Preto by mali všetci používatelia, ktorí chcú odstrániť zavádzajúce informácie o ich osobe okamžite kontaktovať podporu spoločnosti prevádzkujúcu daný prehliadač. Nový rozsudok však predchádzal pravidlám o ochrane súkromia, ktoré sú platné už od roku 2018. V nich sa uvádza, že právo na vymazanie informácií je vylúčené v prípade, že ide o nevyhnutné spracovanie osobných údajov na účely práva slobody vyjadrovania na internete.

Náš tip
Google spojí vývojárov Google Maps a Waze. Aký bude výsledok?

11.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+