MojAndroid

Samsung pred pár dňami predstavil nové vlajkové lode zo série Galaxy S23. Tie priniesli mnoho zmien, ktoré používatelia určite ocenia. Rozhodli sme sa vám priniesť porovnanie so staršími modelmi zo série Galaxy S21, a to hlavne pre vyobrazenie zmien. Oplatí sa majiteľom starších S21 prechod na najnovšie modely? Pozrime sa spolu na porovnanie Samsung Galaxy S21 vs S23.

Samsung Galaxy S23 môžete kúpiť v e-shope Alza.sk. Všetky novinky od Samsungu sú tu dostupné aj na splátky bez navýšena.

Samsung Galaxy S21 vs S23: Dizajn

Smartfóny série S23 prešli aj menšími dizajnovými zmenami. Oproti modelom zo série S21 už nemajú ochranný kryt okolo fotoaparátov, a preto teraz pôsobia kompaktnejším dojmom. Smartfóny zo série S23 majú hranatejšie tvary, tie z S21 sú zase viacej oblejšie. Je teda priamo na zákazníkoch, ktorý štýl im vyhovuje viac.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zmenili sa aj farebné prevedenia zadných strán zariadení. S23 dostala čiernu, zelenú, bielu a levanduľovú farbu, zatiaľ čo S21 bielu, modrú, čiernu a oranžovú. Väčšina smartfónov oboch sérií má na zadnej strane 3 fotoaparáty (okrem verzií Ultra), zatiaľ čo na prednej klasický jeden selfie snímač.

Porovnanie Samsung Galaxy S21 vs S23: Displej

Pri oboch sériách nájdeme Dynamic AMOLED 2X displej, s obnovovacou frekvenciou 120 Hz (S23 Ultra až 144 Hz), s podporou HDR10+. Zlepšila sa svietivosť displeja, ten teraz budete vidieť na priamom slnku ešte lepšie. Hodnota pri základnom S23 predstavuje 1 750 nitov, zatiaľ čo pri S21 Ultra to bolo “iba” 1 500 nitov. Nová séria dostala vylepšený Corning Gorilla Glass Victus 2 (možný pád na betón z 3 metrov), pri staršej sérii to bol klasický Corning Gorilla Glass Victus.

Séria S21 vs S23: Fotoaparáty

Pri základných modeloch S21 a S23 sa hlavný fotoaparát zmenil z 12 MP na 50 MP, a taktiež sa menila veľkosť pixelov z 1,8 µm na 1,0 µm. Teleobjektív sa z 64 MP, 3x hybridného zoomu zmenil na 10 MP, 3x optický zoom. Širokouhlý snímač ostal taký istý bez zmien.

Samsung Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

V modeloch S21+ a S23+ sa 12 MP, 1,8 µm snímač vymenil za 50 MP, 1,0 µm. Aj v ostatných prípadoch je zmena identická s tou ako pri základných modeloch.

Pri najlepších smartfónoch s názvom Ultra sa hlavný 108 MP, 0,8 µm snímač vymenil za 200 MP, 0,6 µm. Teleobjektív zmenil veľkosť pixelov z 1,22 µm na 1,12 µm a vylepšil svoju stabilizáciu. Okrem nezmeneného ultraširokouhlého fotoaparátu sa výraznejšie nezmenil ani snímač s trojnásobným priblížením.

Pri tvorbe videí sa hodnotovo nič výraznejšie nezmenilo. Kvalitovo sa určite zmenilo mnoho. Menšie zmeny pocítime napríklad pri nočnej fotografii alebo tvorbe profesionálnejšie vyzerajúcich videí.

Výkon zariadení

Výrazne sa zmenil výkon zariadení. Zatiaľ čo pri predminuloročnej verzii sme sa v Európe vedeli dostať len k zariadeniam vybaveným čipsetom Exynoss 2100, tohtoročné modely dostávajú celosvetovo čipsety Snapdragon 8 Gen 2. Obidve verzie smartfónov ponúkajú podporu Android 13, no zatiaľ čo S23 budú podporovať aj ďalšie nové aktualizácie Androidu, pri S21 si už nemôžeme byť taký istý.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

Zlepšený výkon sa odzrkadlí aj na benchmarkovych testoch, kde predbežne najvýkonnejší model S23 Ultra dosahuje hodnôt okolo 1 300 000 bodov. Pre porovnanie model S21 Ultra mal výsledky na úrovni 650 000 bodov. Radí ho to tak do top 10 najvýkonnejších smartfónov na dnešnom trhu. Nový softvér zabezpečuje plynulý zážitok z hrania aj tých graficky najnáročnejších mobilných hier, a to pri najvyšších parametroch.

Výkonný systém pomáha pri všetkých funkciách smartfónu, a nevynecháva ani fotoaparáty. Tie za jeho pomoci dokážu lepšie rozpoznávať svoje nedostatky a ponúkajú tak takmer perfektné výsledky.

Samsung Galaxy S21 vs S23: Batéria a nabíjanie

Celkovú dĺžku životnosti batérie zabezpečuje aj nový softvér, ktorý ju až toľko nezaťažuje. Veľkosť batérie sa nezmenila pri verzii Ultra (5000 mAh), pri S23 sa dokonca o 100 mAh zmenšila a rovnako tak aj pri S23+. Ako ale spomíname vyššie, celková výdrž zariadenia sa zvýšila.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

Rýchle nabíjanie sa vo verzii Ultra zrýchli z 25 W na 45 W, čo predstavuje nabitie z 0 na 65 % už za 30 minút. Rovnako sa zmení aj 25 W nabíjanie na 45 W pri verziách s označením “plus“, no základná verzia si svoje 25 W nabíjanie ponechala aj v novšom modeli. Všetky verzie disponujú bezdrôtovým nabíjaním, a taktiež reverzným nabíjaním.

Je teda len a len na vás, či vás novinka oslovila na toľko, že sa rozhodnete zmeniť svoje staršie zariadenie na novšie. My vám určite prinesieme ešte ďalšie porovnania ohľadom týchto vlajkových lodí, a to napríklad pri fotografiách či celkovom výkone.

Náš tip
Samsung Galaxy S23: Nová vlajková loď od Samsungu
3.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+