MojAndroid

Stále rastúca popularita aplikácie Waze vyústila do situácie, keď na cestách viete o takmer každej policajnej hliadke či radare. Rastúca používateľská základňa sa postarala o to, že mapa Slovenska je v aplikácii už tradične pokrytá aktuálnymi informáciami o polohe hliadok, radarov, nehôd či iných dopravných obmedzení. Samozrejme, informácie nie sú overené, no zväčša ide o hodnoverné správy. Podobne je to aj v Amerike, kde popularita aplikácie prerástla do takých rozmerov, že sa policajti obávajú toho, že situácia bude používateľmi zneužitá proti polícii.

Na mysli máme ozbrojené prepady alebo iné zločiny, pri ktorých by teoreticky mohli pomôcť informácie o polohe policajných hliadok. Polícii tiež nevyhovuje, že sa vodiči vedia dopredu pripraviť na hliadky a radary a prispôsobiť svoju jazdu tak, aby v danom momente neporušovali žiadne predpisy. Policajti v americkom Miami si tak aplikáciu stiahli do svojich smartfónov a pravidelne do nej vkladajú nepravdivé informácie o polohách hliadok a radarov, čím sa snažia zmiasť šoférov. Na druhej strane, niektorí odborníci tvrdia, že takto jednoducho znázornená policajná aktivita môže byť skôr demotivujúca pre zločincov, ktorí si pri pohľade na mapu preplnenú policajnými hliadkami možno rozmyslia vykonanie zločinu. Rovnako aj vývojári aplikácie uvádzajú, že zmyslom informácií o policajných hliadkach je zvýšiť bezpečie na cestách. Informovaní vodiči majú totiž tendenciu skôr zvýšiť pozornosť a znížiť rýchlosť na úsekoch, kde očakávajú dopravnú hliadku. Opäť pripomíname, že informácie v aplikácii nie sú vždy stopercentne presné a neraz sa stane, že hliadka zaznačená v aplikácii sa v skutočnosti na tej polohe už nezdržuje.

waze-2 waze-3 waze-4

V každom prípade, Waze zrejme z obchodov s aplikáciami len tak ľahko nezmizne. Od kedy začali policajné zložky v USA upozorňovať na to, že aplikácia môže byť škodlivá a zvýšiť úroveň nebezpečenstva, sa jej popularita ešte zvýšila a v obchode s aplikáciami App Store jej patrí aktuálne 8. miesto medzi najsťahovanejšími aplikáciami zadarmo v USA. Čo si myslíte vy? Je dobré, že sú informácie o policajných hliadkach takto verejne dostupné, alebo to podľa vás zvyšuje úroveň nebezpečenstva? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: autoblog

10.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+