MojAndroid

Naši operátori sa radi pochvália výborným pokrytím. Pokrytie troch z nich sa už dávno prehuplo cez hranicu 90 % obyvateľstva, 4ka stále zaostáva, no sú na to samozrejme dôvody. Je to najmladší operátor a bohužiaľ môže využívať len frekvenčné pásmo 1800 MHz, ktoré je vhodné len v hustejšej zástavbe.

Pokrytie sa počíta s ohľadom na populáciu, nie územie

Je logické, že operátori najskôr pokrývajú tie časti územia, v ktorých býva najviac ľudí. Avšak percento pokrytia v rámci celého územia (plochy) nezverejňujú. To je samozrejme podstatne nižšie ako percento pokrytia populácie. Portál živé.aktuality.sk ale prišiel so zaujímavými zisteniami.

pokrytie operatori cesko

Regulačný úrad mi údajne v pláne inšpirovať sa českým nástrojom, ktorý zobrazuje územnú mapu pokrytia. Používateľ si na tomto webe môže jednoducho vyklikať presne to, čo potrebuje. Zvolí si operátora a následne sieť 3G alebo 4G, o ktorú má záujem. Mapa pekne ukáže, ktoré oblasti sú pokryté konkrétnym signálom.

pokrytie operatori cesko

Riešenie by mnohým pomohlo

Živé ďalej spomína, že regulátor mal podobné riešenie v pláne už dlhšie, avšak je potrebné získať dáta od všetkých operátorov. Toto riešenie by pomohlo mnohým zákazníkom, pretože by si svojho operátora mohli zvoliť napríklad aj na základe pokrytia v miestach, kde sa najčastejšie pohybujú. Údaj, ktorý teraz operátori uvádzajú (percento pokrytia populácie), tieto užitočné informácie neposkytuje.

Náš tip
Ako slovenskí operátori vylepšujú svoju sieť a 4G pokrytie
8.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+