MojAndroid

Sociálne siete sú neoddeliteľnou súčasťou internetu. Sú skvelé na spojenie s blízkymi, no prinášajú so sebou aj veľa nástrah. Federal Trade Commission v najnovšej správe upozorňuje, že viac ako jeden zo štyroch ľudí, ktorí boli v roku 2021 okradnutí, sa s podvodom prvýkrát stretli na sociálnej sieti.

Celkovo podvodníci vďaka sociálnym sieťam zarobili zhruba 770 miliónov dolárov a podarilo sa im okradnúť viac ako 95 000 ľudí. Ide približne o 25 % zo všetkých nahlásených strát spôsobených podvodmi v roku 2021, čo je osemnásťkrát viac ako v roku 2017. Obeťami sa stali používatelia vo všetkých vekových kategóriách, najviac však ľudia vo veku 18 až 39 rokov.

Podvodov sa na sociálnych sieťach v roku 2021 vyskytlo veľa

Niet divu, že podvodníci tak obľubujú používanie sociálnych sietí. Prostredníctvom nich vedia jednoducho a bez zbytočných nákladov osloviť miliardy používateľov po celom svete. A to všetko bez toho, aby prezradili svoju identitu. Možnosti sú neobmedzené, najobľúbenejšie však boli podvody súvisiace s investíciou do kryptomien, online nakupovaním a takzvané „romance scams”.

V prípade kryptomien sa podvodníci chytili ich rastúcej popularity. Obete cez sociálne siete lákali na obrovské výnosy, ktoré v skutočnosti nezískali. Správa poukazuje na to, že viac ako polovica podvedených sa o falošnej investičnej príležitosti dozvedela práve cez sociálne siete.

kryptomeny
Kryptomeny | Zdroj: Howtogeek.com

Druhý najziskovejší typ podvodu, romance scam, je na scéne už dlhšiu dobu, no v posledných rokoch sa výrazne zvýšil počet jeho obetí. V tomto prípade si podvodníci na sociálnej sieti, až v tretine prípadov na Facebooku alebo Instagrame, vytipujú používateľa a následne sa ho pokúsia zbaliť. Akonáhle sa im to podarí, začnú od neho pýtať peniaze.

Mohlo by vás zaujímať:

✅ Netflix: Slováci najviac v uplynulom týždni sledovali tieto filmy a seriály
✅ Slovenskom sa šíria nebezpečné SMS správy. Viete, čo je SMISHING?
✅ Orange prichádza s novými paušálmi. Ponúknu viac dát a sú drahšie

Najviac používateľov však bolo okradnutých, keď sa cez sociálne siete pokúsili zakúpiť nejaký tovar. V takmer 70 % prípadov podvedení uviedli, že zadali objednávku, zvyčajne po zhliadnutí reklamy, no tovar nikdy nedostali. Opäť dominovali platformy Facebook a Instagram.

Ako nenaletieť podvodníkom?

V prvom rade buďte vždy obozretní, ak sa si od vás niekto na sociálnych sieťach pýta peniaze či už priamo, alebo sa vás snaží nalákať do svojho biznisu či na dobrú investičnú príležitosť. Obzvlášť ak je to niekto, koho dobre nepoznáte. Pozor aj na prípady, v ktorých mohol byť účet vášho blízkeho napadnutý útočníkmi. Ak vám niekto z ničoho nič pošle žiadosť o platbu cez sociálnu sieť, overte si to priamo u danej osoby, osobne alebo cez telefonický hovor.

Nenechať sa okradnúť pri online nakupovaní môže byť už zložitejšie, najjednoduchšie je však za tovar neplatiť vopred. Ak e-shop možnosť dobierky neponúka, vždy si overte recenzie od jeho zákazníkov, alebo si jednoducho nájdite iný.

Náš tip
Nárast používateľov, hoaxy či kybernetické útoky. Čo všetko zažil slovenský internet v roku 2021?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+