MojAndroid

Od nepamäti sa niektorí ľudia snažili zbohatnúť na hlúposti a nepozornosti iných. Či to voľakedy boli šikovní zlodeji, alebo jednoducho obyčajní obchodníci, ktorí predávali falošné produkty. Vždy sa takí medzi nami nájdu, dnes sa len väčšina presunula na internet. Tam sa obeťou často stávajú deti, seniori, ale aj ktokoľvek, kto si nedáva pozor na súkromné údaje. Jedna z najnovších snáh slovenských podvodníkov sú inzertné weby, proti ktorým varuje Tatra banka.  

Phishing ako jedna z najväčších nástrah internetu

Pokiaľ patríte medzi vlastníkov účtu v Tatra banke a taktiež ich aplikácie, mohli ste si všimnúť upozornenie, ktoré spoločnosť poslala všetkým jej používateľom. Varuje pred podvodnými stránkami, ktoré sa snažia napodobniť reálnych obchodníkov. Takéto praktiky sa nazývajú odborne phishing. V realite z vás ale len chcú získať vaše súkromné informácie ako rôzne heslá či platobné údaje.

varovanie od Tatra banky
varovanie od Tatra banky | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Banka upozorňuje, že by ste nemali klikať na náhodné linky, ktoré dostanete v e-mailoch, SMS alebo na rôznych chatových službách. Následne ešte oznámila, že pokiaľ si myslíte, že ste sa stali obeťou podvodu, máte bezodkladne kontaktovať DIALOG Live na telefónnom čísle 0800 001 100.

Ako rozoznať podvod?

Veľmi častým znakom podvodov býva gramatika, alebo aj lámaná slovenčina. Pokiaľ tento jav spozorujete, môžete si byť viac-menej 100 % istý, že nejde o legitímnu spoločnosť. Treba si následne skontrolovať aj názov webu, z ktorého máte záujem nakupovať. Nemal by sa líšiť od oficiálneho názvu spoločnosti. Ďalej je možné, že podvodníci od vás pri kúpe budú vyžadovať prihlásenie do Internet bankingu, údaje z platobnej karty, prípadne ďalšie súkromné údaje.

Náš tip
Mozilla zistila v štúdii vážne bezpečnostné nedostatky aplikácií v Obchode Play

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+