MojAndroid

Spoločnosť Mozilla, ktorá okrem iného stojí za svojim známym prehliadačom Mozilla Firefox, zverejnila výsledky nezávislého testu. V ňom preskúmali viacero aplikácií nachádzajúcich sa v Obchode Play, a ich celkovú bezpečnosť.80 % z nich dopadlo veľmi biedne, informuje Mozilla.

Štúdiu zamerali najmä na to, či kontrolované aplikácie spĺňajú zásady ochrany osobných údajov tak, ako to žiada Obchod Play. Tie zbiera Google pomocou dotazníkov, ktoré musia jednotlivý vlastníci aplikácií vyplniť, ak sú ich aplikácie zalistované v Obchode.

Samotný Google však nechce prebrať zodpovednosť za výsledky. Tvrdí, že za uvedené presné údaje sú zodpovedné len a len samotné aplikácie. V rámci štúdie porovnala Mozilla zásady ochrany osobných údajov a bezpečnostných štítkov 20 najobľúbenejším plateným a bezplatným aplikáciám.

Google Play G Space
Obchod Google Play v rámci G Space | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tie potom ohodnotili možnosťami: OK, Potrebuje zlepšenie a Slabé. Až 16 zo 40 vybraných aplikácií dostalo najhoršie možné hodnotenie. Prekvapivo tu skončili aj tie celosvetovo najznámejšie aplikácie, ako napríklad Facebook, Twitter či Snapchat. Až 3 zo 40 aplikácií dokonca ani len nemali vyplnený formulár pre Google.

„Spotrebitelia sa starajú o svoje súkromie a pri sťahovaní aplikácií chcú robiť inteligentné rozhodnutia. Pomôcť im v tom majú štítky bezpečnosti údajov od Googlu. Žiaľ, nepomáhajú. Namiesto toho sa obávam, že robia viac škody ako úžitku. Keď vidím štítky bezpečnosti údajov, ktoré uvádzajú, že aplikácie ako Twitter alebo TikTok nezdieľajú údaje s tretími stranami, hnevá ma to, pretože sú maximálne nepravdivé. Twitter a TikTok samozrejme zdieľajú údaje s tretími stranami. Spotrebitelia si zaslúžia lepšiu starostlivosť. Google musí zlepšiť celkové prostredie.”

Jen Caltrider, vedúca projektu Mozilly

Pomohla by lepšia kontrola inštitúcií

Je pravda, že zavádzajúce označenia aplikácií v nás vytvárajú falošný pocit bezpečia. Rovnako ako pri označovaní potravín, aj tu potrebujeme, aby všetky údaje boli pravdivé a overované ešte aj treťou stranou. Tou môže byť samostatný úrad alebo inštitúcia pre bezpečnosť verejnosti. Veľmi by pomohlo vytvorenie štandardizovaného systému, ktorý by sa stal súčasťou bezpečnostnej štruktúry v online priestore.

Takto dopadlo 40 najlepších aplikácií:

UPDATE: Mozilla dokonca prichádza s petíciou, ktorá má donútiť TikTok k tomu, aby používateľov transparentne informoval o tom, kde končia ich údaje. Petíciu môžete podpísať tu.

Náš tip
WhatsApp je nekompromisný. Ak používate tieto aplikácie, kompletne vám zruší účet
24.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+