MojAndroid

Podvádzať a okrádať iných ľudí boli pravdepodobne prvé schopnosti, ktoré ľudstvo nadobudlo. Dnes sa už samozrejme toto nekalé “remeslo” presunulo na internet. Na Slovensku je veľmi častým revírom podvodníkov napr. Bazoš. Najnovšie sa ale krajinou šíria podvodné SMS, tentoraz venované vodičom automobilov. SMS majú pripomenúť, že ste zabudli zaplatiť mýto a väčšinou ponúkajú aj link, na ktorom tak môžete učiniť. O tomto podvode informuje Polícia SR na svojom Facebooku.

Pár eurové mýto vás nakoniec bude stáť aj stovky eur

Pokiaľ ste dostali SMS, ktorá vás varuje pred nezaplateným mýtom, najlepšie je ju ignorovať a nahlásiť. Aj napriek tomu, že text avizuje hrozbu pokuty, určite vás lacnejšie vyjde neklikať na žiadne podozrivé linky. Najskôr ide totiž o phishing – pokus o získanie vašich osobných a platobných údajov skrz vydávanie sa za niekoho iného, v tomto prípade Národnú diaľničnú spoločnosť. Po kliknutí na zadaný link vás presmeruje na stránku, kde bude od vás vyžadovať zadanie údajov z vašej bankomatovej karty.

V realite sa ale problémy s mýtom takýmto štýlom neriešia. Žiadna legitímna spoločnosť vám len tak nepošle SMS (prípadne e-mail) s linkom bez dodatočných informácií. Slovenské webstránky oficiálnych úradov väčšinou končia na slovenskú koncovku sk a nie na medzinárodnú com. Pokiaľ by ste mali reálne problémy s mýtom, to sa rieši cez webstránku emyto.sk.

Ak ste sa nedopatrením stali obeťou takéhoto podvodu, určite vám okamžite odporúčame deaktivovať vašu bankomatovú kartu, ktorej údaje ste zadali na podvodnú stránku. V budúcnosti sa vyvarujte akýmkoľvek podozrivým linkom, e-mailom a telefonátom. V takýchto prípadoch je ideálne počúvať svoju intuíciu. Pokiaľ vám na službe niečo nesedí, je vysoká šanca, že ide o podvodníkov.

Náš tip
Máte Signal alebo Telegram? Pozor, aby neboli falošné. Útočníci vás cez ne môžu sledovať

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+