MojAndroid

AI nástroje ako ChatGPT spôsobili tento rok v IT revolúciu, či už v kladnom alebo zápornom slova zmysle. Nie sú totiž používané len bežnými ľuďmi na uľahčenie si práce, ale sú aj zneužívané zločincami k internetovým podvodom. Najčastejšie sa to týka tvorby sofistikovanejšieho phishingu, ale podľa bezpečnostnej spoločnosti McAfee sa množia aj podvody, ktoré zneužívajú AI nástroje pre klonovanie hlasu.

Podvody s klonovaným hlasom slávia úspechy

Podľa štúdie spoločnosti zo 7 tisíc opýtaných ľudí každý štvrtý uviedol, že zažil podvod s klonovaním hlasu pomocou AI alebo pozná niekoho, kto to zažil. A až 70 % ľudí v tomto celosvetovom prieskume uviedlo, že si nie sú istí, že dokážu rozlíšiť medzi klonovaným a skutočným hlasom. Pomocou napodobnenia známeho hlasu sa najčastejšie podvodníci vydávajú za priateľa alebo člena rodiny obete.

McAfee klonovanie hlasu pomocou AI
Koľko ľudí poslalo podvodníkom peniaze podľa krajín | Zdroj: McAfeee.com

Falošná blízka osoba potom napríklad tvrdí, že mala dopravnú nehodu (48%), bola okradnutá (47%), potrebuje pomoc na zahraničnej ceste (41 %), či stratila telefón alebo peňaženku (43%). Následne naliehavo žiada, aby jej obeť poslala peniaze. Najčastejšie prevodom na bankový účet, pomocou dobíjacích kariet alebo v kryptomene. Niekedy sú obete presmerované na falošnú stránku s cieľom získať prihlasovacie údaje ku kreditnej karte.

Celkovo sa tento prístup zatiaľ ukázal ako efektívny. Jeden z desiatich opýtaných ľudí v štúdii uviedol, že dostal správu od hlasu klonovaného pomocou AI a 77 % z nich uviedlo, že v dôsledku toho prišli o peniaze. Z ľudí, ktorí nahlásili stratu peňazí, 36 % uviedlo, že prišli o sumy medzi 500 a 3 tisíc dolármi, zatiaľ čo 7 % prišlo o sumy medzi 5 tisíc a 15 tisíc dolármi.

Získať originálny hlas je jednoduché

Zločinci pritom nemajú väčší problém získať pôvodné hlasové súbory na vytvorenie klonov. Podľa štúdie až 53 % dospelých uviedlo, že používajú svoj hlas v online službách alebo nahrávajú v online službách hlasové správy aspoň raz týždenne. Až 49 % tak robí dokonca občas až desaťkrát týždenne. Všetky tieto aktivity generujú hlasové nahrávky, ktoré môžu byť predmetom hackingu alebo krádeže počas ich zdieľania.

McAfee klonovanie hlasu pomocou AI
Koľko ľudí využíva hlasové správy podľa krajín | Zdroj: McAfeee.com

Zločinci často získavajú tieto informácie z profilov verejných sociálnych médií, kde ľudia uverejňujú príspevky o sebe, svojich rodinách a zo svojich dovoleniek. Ľudia bežne zverejňujú aj svoje videá verejne na YouTube, zdieľajú ich v príspevkoch alebo Príbehoch na sociálnych sieťach a občas sa dokonca zúčastňujú verejných konferenčných video prenosov.

Náš tip
META dostala od EÚ miliardovú pokutu. Vaše dáta putovali do USA
24.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+