MojAndroid

Agentúra Reuters informovala o tom, že META dostala od Európskej únie pokutu vo výške 1,2 miliardy eur. Dôvodom bolo to, že dáta používateľov tiekli smerom do USA. Spoločnosť tiež dostala ultimátum, že to musí v priebehu najbližších piatich mesiacov zmeniť.

Rekordná pokuta od Európskej únie

Pokuta neprišla len tak, z ničoho nič. META údajne pokračovala v prenose údajov do USA aj po tom, ako súdy rozhodli, že tak nemá robiť. Na svete je tak nový rekord, pretože 1,2 miliardy eur je historicky najvyššou pokutou, ktorú EÚ udelila. Doteraz patrilo prvenstvo Amazonu, ktorý dostal od EÚ pokutu vo výške 746 miliónov eur.

Spoločnosť META uviedla, že sa voči tomuto rozhodnutiu odvolá, pokuta je podľa nej zbytočná a vytvára nebezpečný precedens. Taktiež očakáva, že nová dohoda uľahčí bezpečný prenos dát občanov EÚ do USA. Varuje pred tým, že bez možností prenášať údaje cez hranice hrozí, že sa internet rozdelí na úrovni jednotlivých krajín.

META dostáva pokuty pomerne často

Toto nie je prvá pokuta, ktorú spoločnosť META dostala. V poslednom období sa súdi možno častejšie, ako by bolo vhodné. V minulom roku sme písali o pokute vo výške 37,5 milióna dolárov, ktorá bola udelená za sledovanie používateľov bez toho, aby o tom vedeli a aj keď mali vypnuté lokalizačné služby.

Koncom minulého roka bola udelená ďalšia pokuta vo výške 265 miliónov eur, ktorá bola reakciou na únik používateľských údajov ešte z roku 2021.

A zabudnúť nesmieme ani na škandál Cambridge Analytica, v rámci ktorého dostal Facebook rekordnú pokutu vo výške 5 miliárd dolárov. Tejto téme sme sa podrobne venovali v článku Facebook dostáva pokutu 5 miliárd dolárov za škandál Cambridge Analytica.

Náš tip
TIP na smartfón: Cenovo dostupný model s mnohými funkciami

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+