MojAndroid

Na nekalé praktiky podvodníkov teraz upozorňuje Tatra banka, ktorá svojim klientom rozposiela e-maily. Uvádza v nich, že v poslednom období sa čoraz častejšie stretávame s podvodným konaním v oblasti investícií do kyptomien. V dnešných časoch chcú ľudia ľahko a rýchlo zbohatnúť, a práve v investovaní do kryptomien vidia obrovskú príležitosť.

Všetko to podčiarkuje atraktívna reklama na sociálnych sieťach, ktorá sľubuje lákavé bohatstvo, no v skutočnosti ide o podvod. Na ten je často využitý falošný účet známeho človeka, buď nejakej celebrity alebo politika. Chýbať samozrejme nesmú ani falošné recenzie od ľudí, ktorí už takto “zbohatli.” Tak prečo by sa šťastie nemohlo usmiať práve na vás? Stačí len poslať peniaze. A práve tu je ten problém. Ak peniaze pošlete na svoj “účet,” už nikdy ich neuvidíte.

Ako prebieha podvod?

Podvodníci vás najskôr oslovia s tým, že vaša prvotná investícia môže byť nižšia, väčšinou to býva okolo 200 – 250 eur. Po určitom čase dostanete informáciu o tom, že vaša investícia bola zhodnotená a zrazu máte na svojom účte viac ako 10 000 eur. Avšak na vytiahnutie týchto peňazí vyžadujú vaše prihlasovacie údaje do internet bankingu, prípadne inštaláciu vzdialeného prístupu, s ktorým vám môžu peniaze ukradnúť a vy sa na to budete len pozerať. To znamená, že v prvom rade ste prišli o prvotnú investíciu, následne možno aj o všetky peniaze, ktoré máte na účte.

Nemali by ste prehliadnuť:

Útočníci sa však nemusia zastaviť ani tu. Pokiaľ už majú kompletný prístup k vášmu internet bankingu, nerobí im žiadny problém napríklad čerpať úver vo vašom mene, informuje banka.

Ako sa chrániť?

  • V prvom rade nikomu neposkytujte prihlasovacie údaje k vášmu internetovému bankovníctvu, rovnako ani údaje z platobnej karty. O to viac to platí v prípade, ak ste sa na prihlasovaciu stránku vašej banky preklikli z nejakého e-mailu alebo zo správy.
  • Na základe odporúčania od ľudí, ktorých nepoznáte, si do svojho zariadenia neinštalujte žiadny softvér.
  • Rozoznať podvod od skutočnej investície môže byť veľmi náročné, podvodníci dnes už využívajú veľmi sofistikované praktiky. Buďte preto ostražití a nepodliehajte nátlaku ani časovému stresu.
Náš tip
Dostali ste SMS od polície? Pravdepodobne ide o podvod
18.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+