MojAndroid

Smartfóny Google Pixel sú medzi fanúšikmi veľmi obľúbené a aj na Slovensku nájdeme ich spokojných majiteľov. Najnovšia séria Google Pixel 8 sa už tradične môže pochváliť skvelým fotoaparátom, čistým operačným systémom Android, no po novom aj extra dlhou softvérovou podporou, keďže by mali nový Android dostať dokonca až sedemkrát.

Pixely a 5G na Slovensku?

Ďalšou skvelou vlastnosťou všetkých Pixelov je to, že všetky aktualizácie dostávajú ako úplne prvé. Teraz prichádza najnovšia bezpečnostná záplata. Na ňu nás upozornili naši čitatelia a dostal ju aj náš redakčný Pixel 8 Pro. Spolu s aktualizáciou prišlo aj veľké prekvapenie, keďže po nej sa nám začala zobrazovať 5G sieť.

Google Pixel 8 Pro 5G
Telekom 5G na Pixeli 8 Pro

Keďže Google stále považuje slovenský trh za nedôležitý, podpora 5G pre našich operátorov nebola ani zďaleka jeho prioritou. A práve to bolo jedným z najväčších problémov pri kúpe smartfónu. Oficiálne sa u nás Pixely stále nepredávajú, no slovenské e-shopy nemajú problém ich doviezť a predávať aj bez podpory 5G, no ceny sú v porovnaní s oficiálnym nemeckým Google Store-om vyššie.

Zapojte sa do našich súťaží o skvelé ceny:

Teraz to konečne vyzerá tak, že Google 5G na Slovensku povolil. Kontakt od jedného z našich operátorov nám potvrdil, že u nich prebiehalo testovanie 5G siete práve pre Pixely, ostatní operátori mlčia a spomínajú len to, že overiť funkčnosť 5G je možné priamo na ich stránkach v sekcii podporovaných telefónov.

Google Pixel 8 Pro 5G
Orange 5G na Pixeli 8 Pro

Pravdou ale je, že pokiaľ výrobca nezakáže fungovanie 5G siete u operátorov, sieť by fungovať mala. Sami máme viacero skúseností s čínskymi modelmi, ktoré sa u nás nikdy nepredávali, no 5G fungovalo. Rovnako je to aj v prípade Pixelov, no keďže oficiálne otestované neboli, funkčnosť nemusí byť úplne dokonalá, operátor to jednoducho negarantuje.

5G pre Orange aj Telekom

V každom prípade, na našom redakčnom Pixeli 8 Pro po najnovšej aktualizácii funguje 5G v prípade operátorov Orange aj Telekom, O2 by nemalo byť žiadnou výnimkou, no osobne to otestované nemáme. Ak vám 5G na O2 funguje, dajte nám o tom vedieť v komentároch. Či je 5G sieť dostupná aj pre staršie Pixely, nevieme. Podmienkou pre fungovanie by mal byť operačný systém Android 14 a najnovšia aktualizácia.

Google Pixel 8 Pro 5G
Google Pixel 8 Pro

Ohľadom 5G na Slovensku sme sa už dávnejšie opýtali aj samotného Googlu, pretože naši čitatelia chceli vedieť, aké sú plány, kedy a či vôbec bude spustené. Vtedy sme dostali takúto odpoveď:

Od Pixelu 4a (5G) a v novších modeloch funguje 5G v Pixeloch u všetkých hlavných operátorov, kde sa Pixel zariadenia oficiálne predávajú, ako aj v rámci niektorých ďalších sietí. Zoznam trhov, kde je dostupné 5G na Pixel zariadeniach, nájdete na https://pixel.withgoogle.com/5G.

Približne pred mesiacom sme publikovali článok, v ktorom sme uvádzali, že 5G bolo spustené pre operátora O2, o čom nás v tom čase informovali naši čitatelia. Je možné, že išlo v rámci testu o malú vzorku zariadení a používatelia s konkurenčnými operátormi 5G využívať nemohli vôbec. Nám Orange aj Telekom od včera ukazuje funkčný 5G signál. Podpora 5G pre Pixely bola v Českej republike oficiálne spustená v júni tohto roka.

Funguje už aj vám 5G na vašich Pixeloch? Dajte nám o tom vedieť v komentároch, nezabudnite napísať aj model a operátora.

Náš tip
Šéf Googlu varuje používateľov Androidu. Nové aplikácie neinštalujte týmto spôsobom
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
16.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+