MojAndroid

Soundbary sa v poslednom období stali pomerne populárnymi náhradami za veľké reprosústavy do domácnosti. Ide podlhovastú tubu, v ktorej sa nachádza viacero reproduktorov. Najväčšou výhodou soundbaru je dizajn, ktorý je nevtieravý a neobťažuje množstvom káblov. Kvalitnejšie a drahšie modely zvyknú obsahovať aj samostatný subwoofer, ktorý sa stará o lepšie podanie basov. Práve takýto model, Philips TAB8505, som mal možnosť otestovať aj ja.

Parametre Philips TAB8505

Počet kanálov 2.1
Subwoofer Áno
Celkový výkon 240 W
Frekvencie Subwoofer – 40 – 160 Hz
Soundbar – 160 – 20 000 Hz
Ovládanie Diaľkový ovládač, smartfón
Formáty priestorového zvuku Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, Dolby Vision
Rozmery soundbaru 90 x 11 x 5,7 cm
Rozmery subwoofera 12,2 x 30 x 40,3 cm
Celková hmotnosť 6,9 kg
Vstupy 3x HDMI, 3,5 mm jack, AUX, USB
Bezdrôtové pripojenie Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay, Chromecast
Cena na Slovensku 350 – 400 € (v závislosti od eshopu)

Philips TAB8505 má jednoduchý a atraktívny dizajn

Dizajn je to, prečo sú soundbary obľúbené. Model od Philips nie je žiadnou výnimkou. Vyhotovenie je v modernej striebornej farbe, celistvosť soundbaru nič nenarúša. Reproduktory sú zakryté kovovou striebornou mriežkou, ktorá sa nachádza na prednej a vrchnej strane. Vpravo hore sa nachádzajú hlavné ovládacie tlačidlá. Tie sú samozrejme kvôli dizajnu senzorové.

Philips TAB8505 - 4
Foto: Redakcia

Osobne mám síce radšej fyzické tlačidlá, no s týmito sa mi pracovalo veľmi dobre. V strednej časti sa nachádza displej, ktorý je ukrytý za mriežkou. Počas slnečných dní, kedy mi do miestnosti prenikalo viac svetla, by som si vedel predstaviť aj lepšiu viditeľnosť. Dizajn mal opäť prednosť pred funkčnosťou. Na druhú stranu, tento displej pri používaní potrebovať nebudete prakticky vôbec.

Na zadnej strane sa nachádzajú všetky dôležité vstupné porty, ktoré bežne nie sú viditeľné, čo je len a len dobre. Veď nikto nechce, aby sa pri pohľade na krásny soundbar zároveň pozeral aj na káble, ktoré z neho vychádzajú.

Subwoofer je taký klasický – soundbarový. Na môj vkus je trochu štíhly. Má to samozrejme svoje výhody, zmestí sa aj do užších priestorov. So hlavnou jednotkou je prepojený bezdrôtovo, takže z neho vychádza len jeden kábel, ten napájací. Mimochodom, napájacie káble sú pomerne krátke, určite by som prijal dlhšie. Na druhú stranu, predpokladám, že elektrickú zásuvku máte väčšinou neďaleko televízora. Takže by to problém byť nemusel.

Obsah balenia:

 • Soundbar
 • Diaľkový ovládač
 • Batéria CR2025
 • Napájací kábel (2x)
 • Držiak na montáž na stenu
 • Návod

Ovládač nesklame, ale ani nepoteší

Osobne mám rád ovládače, ktoré ponúkajú čo najmenej tlačidiel. Ten, ktorý sa dodáva k tomuto soundbaru, je akousi zlatou strednou cestou. Je plastový čierny a celkom úspešne zachytáva nečistoty. Svetlejšia farba by mu pristala určite viac, aj vzhľadom na strieborné vyhotovenie soundbaru.

Jeho používanie je celkom príjemné. Na tlačidlá som si zvykol rýchlo, nechýba tu nič podstatné. Nepáči sa mi použitie kruhovej batérie, ktorú bude potrebné meniť. Určite skôr by som privítal buď klasické AAA batérie alebo nabíjací akumulátor zabudovaný v ovládači, ako to má napríklad Apple TV.

Zvuk je vyladený na pozeranie filmov

V tomto smere budem porovnávať so svojou reprosústavou Logitech Z906, ktorú používam už vyše 7 rokov a stále som pomerne spokojný. Úplne prvá vec, ktorú som si všimol, boli podstatne slabšie basy. Pomocou ovládača je možné basy našťastie celkom slušne pridať, čo som využil. Mám možnosť zosilniť subwoofer, prípadne zvýrazniť basy celkovo. Rovnako takto môžem pridať alebo ubrať z výšok.

Zvukový prejav pri počúvaní hudby je pomerne kvalitný. Výšky sú veľmi, ale veľmi slušné, zvuk celkovo pôsobí kvalitne, osobne mi chýbajú výraznejšie stredné tóny a s nimi spojená dynamika zvuku. Basy sú pomerne výrazné, skôr dunivé. Dlhé nízke zvuky zvláda subwoofer výborne, klasické basové “údery” by mohli byť o niečo lepšie. Tu je jasne vidieť, že je to zariadenie, ktorého hlavnou úlohou je sledovanie filmov.

Philips TAB8505
Soundbar so subwooferom | Foto: Redakcia

Ak by som to mal porovnať so svojimi reproduktormi, tak filmy sa mi lepšie pozerali práve v kombinácii so soundbarom, zatiaľ čo na počúvanie hudby som radšej volil reprosústavu Logitech. Pokiaľ nie ste extrémne náročný poslucháč, tak vám tento soundbar určite postačí. Vie hrať poriadne nahlas a kvalitou zvuku je na tom veľmi dobre.

Na sledovanie filmov je tento soundbar ako stvorený. Priestorový efekt zvuku vás dokáže vtiahnuť do deja. Síce to nie je ako klasická 5.1 zostava, no bol som určite spokojný. Tu sa prejaví aj kvalita subwoofera, ktorý je na sledovanie filmov ako stvorený. Zvuk je vyladený práve na túto činnosť, čím síce trochu trpí prehrávanie hudby, no o to lepší budete mať zážitok zo sledovania filmov.

 • K dispozícii sú aj zvukové profily, mám si možnosť zvoliť sledovanie filmov aj počúvanie hudby.

Možnosti konektivity: Takto sa to má robiť

Priznám sa, že tu som trochu bojoval. Soundbar sa mi na prvýkrát síce podarilo spárovať a hudbu som prehral, no potom mi to akosi nešlo. Keď som bol zúfalý, vyskúšal som aj spárovane s iPhonom a nefungovalo tiež.

Philips TAB8505
Návod ako pripojiť k aplikácii | Foto: Redakcia

Návod je pomerne jednoduchý. Stačí dlhšie podržať príslušné tlačidlo na soundbare, ktorý ho prepne do párovacieho režimu. Následne stačí stiahnuť aplikáciu, ktorá vás prevedie procesom párovania. Soundbar som po niekoľkých neúspešných pokusoch zobral domov a tam sa mi ho bez problémov podarilo pripojiť. Žeby nejaké problémy s Wi-Fi?

Philips TAB8505
Široká ponuka vstupov | Foto: Redakcia

Najčastejšie som sa z aplikácie prepínal do služby Spotify, ktorú používam na prehrávanie hudby. To ale nie je potrebné, dá sa to aj inak. Pri prehrávaní hudby v Spotify kliknem na zariadenia, z ponuky vyberiem to správne a hotovo (Spotify Connect).

Philips TAB8505
Bluetooth pripojenie | Foto: Redakcia

Tu možnosti bezdrôtovej konektivity nekončia. Soundbar je možné používať aj ako klasický Bluetooth reproduktor. Na ovládači (alebo priamo na zariadení) stačí zvoliť Bluetooth ako vstup a pripojiť k smartfónu. Funguje to spoľahlivo a veľmi dobre. Hudbu som najčastejšie počúval práve takto.

Na jednoduché prepínanie medzi kanálmi a na prístup k reproduktorom v iných miestnostiach poslúži technológia Play-Fi.

Aplikácia je pomerne strohá a zišiel by sa jej modernejší dizajn. Soundbar v nej môžem priradiť ku miestnosti, v ktorej sa nachádza, obsahuje aj integrovaný prehrávač hudby. V aplikácii vidím, ktorý reproduktor momentálne hrá a v akej miestnosti sa nachádza.

Žiadne špeciálne funkcie navyše tu nie sú. Hodil by sa napríklad ekvalizér a privítal by som aj ďalšie možnosti nastavenia zvuku priamo pomocou aplikácie. V konečnom dôsledku som aplikáciu použil len na prvotné pripojenie cez Bluetooth, následne som sa zaobišiel aj bez nej. Hudbu som počúval cez Spotify, kde som si mohol jednoducho prepnúť zvukový výstup.

AirPlay a Apple TV

K dispozícii je aj prehrávanie prostredníctvom AirPlay 2, ktoré využijete, ak máte ekosystém od Applu. Ja som to skúšal prostredníctvom Apple TV a bol som spokojný. Dokonalé to ale bohužiaľ nie je. Najväčším problémom pre mňa bola pomerne dlhá odozva (latencia). To pri pozeraní videa či filmov vôbec nevadí, zvuk sa pekne synchronizuje s obrazom.

Lenže celkom mi prekáža, že začatie prehrávania každého videa, prípadne spustenie prehrávania po pozastavení nie je úplne plynulé a dosť ma to vyrušuje. Inak je AirPlay funkcia skvelá a ako majiteľ Apple TV by som inak riešené bezdrôtové prehrávanie hudby nechcel.

Chcelo by to ešte dotiahnuť detaily

Mať všetky tieto bezdrôtové technológie je síce super, no úplne spokojný nie som. Častokrát sa mi stávalo, že som sa nevedel pripojiť. Bluetooth fungoval takmer vždy stopercentne, za čo som rád. Pripojenie cez aplikáciu bolo skôr otázkou lotérie. Raz to išlo a raz nie. Hudbu som preto počúval prevažne cez Bluetooth. Pri prehrávaní z Apple TV som nejaké problémy s pripojením zaregistroval, no akonáhle bolo všetko pripojené, mohol som sa spoľahnúť, že to tak aj zostane.

Philips TAB8505: Záverečné hodnotenie

Testovanie soundbaru Philips TAB8505/10 som si užil. Ide o vyváženú strednú triedu s veľmi dobrým zvukom, ktorý sa hodí najmä na pozeranie filmov. Ani počúvanie hudby nebude problémom, no je cítiť že soundbar nebol vytvorený hlavne na túto činnosť. Tým ale určite nehovorím, že je to zlé, práve naopak. Spokojný bude určite aj náročnejší používateľ.

Oceňujem široké možnosti bezdrôtovej konektivity, no na druhú stranu, nie vždy to funguje tak, ako by som si predstavoval. Veľmi sa mi páčil dizajn, ktorý je moderný a jednoduchý. Ovládač je priemerný, ničím neprekvapí, ale ani nesklame.

Plusy

 • Atraktívny dizajn
 • Veľmi dobrý výkon
 • Subwoofer sa pripája bezdrôtovo
 • Pohodlné dotykové tlačidlá
 • Skvelý na pozeranie filmov
 • Široké možnosti pripojenia
 • Kvalitný zvuk

Mínusy

 • Soundbar sa hodí skôr k filmom, na počúvanie hudby existujú lepšie riešenia. Ako celok je to však veľmi dobré
 • Občasné problémy s bezdrôtovým pripojením
 • Aplikácia je pomerne chudobná
 • Kratšie napájacie káble

Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

21.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+