MojAndroid

Leto nám pomaly dáva svoje zbohom a aj keď ešte nebude chladno, už to nebude ono. Študenti asi budú viac času tráviť online, povedzme, že študovaním, a menej vonku. Preto sme porovnali dátové paušály a balíčky, ktoré ponúkajú slovenskí operátori cenovo citlivému zákazníkovi, ktorí je moderný a potrebuje veľa dát.

Prehľad sme rozdelili na dve skupiny, pretože vieme, že sú študenti, ktorí si všetko hradia sami a pre tých je každé euro mesačne zásadná vec. Ale sú aj študenti, ktorým pomáhajú rodičia či starí rodičia, a tak si môžu dovoliť trošku si priplatiť za väčší komfort služieb či viac dát.

Telekom – študent

V Telekome si môžete dokupovať dátové balíčky aj v prípade, že máte paušál a minuli sa vám predplatené dáta. Na výber je z dvoch pomerne príjemných možností. Balíky sa nazývajú Denné dáta 1 GB a Denné dáta neobmedzené. Prvý obsahuje 1000 MB za 1,50 € a tie vám platia 24 hodín od aktivácie. Ak potrebujete neobmedzené dáta, stojí to 3€, ale takisto si musíte všetko potrebné vybaviť do 24 hodín.

Oba balíky sú určené majiteľom všetky T paušálov, paušálov ÁNO a Happy okrem Happy XS mini, XS a S. Zaobstarať si ich možno cez SMS či aplikáciu, takže cena aj dostupnosť je dobrá.

Ak ste moderná osoba a vaša elektronická komunikácia pomaly nahrádza klasické volania cez mobilnú sieť, možno by sa vám hodil paušál T Dáta 25, ktorý za 25 € ponúka až 10 GB dát (pri dvojročnej viazanosti). To už je celkom slušná porcia aj na streamovanie videoobsahu a k tomu dostanete predplatených 100 minút volaní a SMS posielate za 7 centov. Tie však v časoch četovacích služieb ako Messenger, WhatsApp a podobne ako študent asi veľmi nepotrebujete.

Za zmienku stojí, že ak by ste napríklad presvedčili rodičov, aby si dali zaviesť niektorú zo služieb Magenta 1 (internet, pevná linka či TV), mali by ste vo svojom paušále T Dáta 25 až 15 GB dát. To už postačí aj tým náročnejším.

dátové paušály pre študentov na jeseň 2020 Telekom

Telekom – študent budget

Ak máte trošku hlbšie do vrecka a nemáte paušál, ale Easy kartu, dokupovanie dát nie je veľmi výhodné. Za 6 € pri balíku Vždy Giga dostanete na 30 dní 1 GB a za 8 € pri balíku Vždy 2 Giga zasa 2 GB na 30 dní. Obe ponuky sa navyšujú o 500 MB ako bonus, no pokiaľ často sledujete videoobsah, napríklad počas prestávok, asi viete, že ani 2 GB nie sú práve záplava dát.

Slovo „vždy“ v názvoch oboch balíkov znamená, že sa vám môžu po spotrebovaní dát automaticky obnoviť. Je tu aj možnosť zvaná Raz Giga, ktorá vám dá 1 GB dát na 7 dní, pričom cena je 3 €.

Bežne stojí využívanie internetu s Easy kartou maximálne 50 centov, ak sa zmestíte do 200 MB. To znamená, že to stačí povedzme na kontrolu e-mailov a základnú komunikáciu pomocou správ napr. cez Messenger. Ten, podobne ako Facebook existuje aj vo verzii Lite, ktorá spotrebúva menej dát.

Orange – študent

Spoločnosť Orange spustila presne so začiatkom školského roka paušál pre študentov s názvom Go Yoxo. Je v ňom 5 GB dát, čo je pomerne slušná porcia a k tomu neobmedzené volania a správy. Ešte lepšie je, že v tomto paušále budete mať neobmedzené tiež využívanie četovacích aplikácií a sociálnych sietí.

Paušál stojí prijateľných 15 € a na jeho využívanie treba mať 15 až 26 rokov a byť držiteľom preukazu ISIC, EURO<26 alebo ITIC karty. Unikátna je možno predávať nespotrebované dáta ostatným na Yoxo Markete, čím si možno znížiť faktúru. Predávať či kupovať budete balíčky s veľkosťou 1 GB za 1 €, no cena sa môže pohybovať aj podľa dopytu a ponuky. Háčik je iba v tom, že maximálne možno predať len 2 GB dát. Operátor však sľubuje možnosť zmeny aj tohto maxima podľa vývoja na Yoxo Markete.

V prípade, že budete kombinovať mobilný paušál s pevným internetom, môžete využiť paušály Love. V otázke mobilných dát sa poskytujú tri varianty – Go Data 15 €, 20 € a 30 €. Už v názve je prezradená cena takéhoto paušálu a množstvo dát, ktoré dostanete závisí aj od toho, či si balík skombinujete v rámci Love s pevným internetom či TV.

Bez Love tieto balíky obsahujú 3, 6 alebo 15 GB dát. Čo je samo o sebe dosť slušné, aj keď 3 GB pri 15-eurovom paušále neznie veľmi dobre. No pokiaľ by ste napríklad v rodine využili aj TV či pevný internet, dostanete v tých istých balíkoch 9, 18 alebo až 45 GB dát. A to už určite stojí za pozornosť.

dátové paušály pre študentov na jeseň 2020 Orange

Orange – študent budget

Ak ste cenovo citlivejší, môžete si v Orange vyskladať dátový paušál aj podľa seba. A to dosť podrobne, keďže sa tu nachádzajú tzv. Nonstop dátové balíky konkrétnych sociálnych sietí, mobilných hier, hudobných a videoslužieb a napokon aj četovacie aplikácie. Podľa toho, čo chcete využívať bez obmedzenia, si za každý balíček zaplatíte 2, 4, 6 alebo 10 € a čím viac balíkov, tým vyššia zľava.

Takže si napríklad môžete vytvoriť paušál, v ktorom budete mať neobmedzené dáta pre Messenger za 2 € a k tomu Spotify či Apple Music za 6 €. Balíčky v cene obsahujú aj obmedzené množstvo dát na všeobecné použitie (líši sa podľa typu obsahu) a operátor zvýhodňuje takéto balíčky aj vtedy, ak si k nim zakúpite nejaké zariadenie.

O2 – študent

Modrý operátor má základnú ponuku veľmi prehľadnú a máte tu na výber z troch dátových paušálov. Ak sa rozhodnete využiť cenové zvýhodnenie na zariadenie, dostanete 4 GB dát v paušále Modré O2 Dáta, Strieborné O2 Dáta ponúknu 8 GB a Zlaté O2 Dáta slušných 16 GB.

Ak však zariadenie nepotrebujete, porcia sa zvýši na 4, 8 či 20 GB dát. Paušály sú bez viazanosti a za hovory a SMSky zaplatíte koľko využijete. Tarifa je pritom spoločná pre všetky tri varianty – 10 centov za minútu a 6 centov za správu.

Napokon spomenieme cenu, ktorá bude určená aj podľa toho, či budete komunikovať elektronicky alebo nie. Ak si aktivujete elektronickú faktúru a budete tiež platiť cez internet, ceny sú 15 € za Modré O2 Dáta, 20 € za Strieborné O2 Dáta a 30 € za Zlaté O2 Dáta. Ak ste konzervatívni, bude to 17, 22 či 32 €, čo však asi nebude vyhovovať žiadnemu študentovi.

Po minutí predplateného objemu si môžete dokúpiť dáta v kapacite 1 GB za 3 €, bez ohľadu na to, ktorý O2 Dáta paušál máte. O2 po prečerpaní neobmedzuje rýchlosť, ale vaše pripojenie celkom zastaví.

dátové paušály pre študentov na jeseň 2020 O2

O2 – budget

Ak je pre vás každý cent dôležitý, môžete vyskúšať dobíjaciu kartu s názvom O2 Voľnosť. Pri nej je unikátna tarifikácia – 10 centov za hovor, nech trvá akokoľvek dlho, a to v rámci celej EÚ. Takže ak budete volať domov z intráku v zahraničí, toto je cesta.

Dáta sa k takejto karte dokupujú za cenu 1 € za 1 GB, alebo 250 MB za 50 centov, pričom je jasné, že každý využije skôr prvú ponuku. 250 MB je dnes už nedostatočná kapacita, nech má akúkoľvek cenu. Oba varianty platia na 1 deň, no je tu aj možnosť dokúpiť si 1 GB za 2 € na týždeň, 1 GB za 3 € na 4 týždne alebo 2 GB za 5 € na 4 týždne. Výhodnosť je v tomto prípade asi individuálna, no nakombinovať si z toho napríklad 4 GB za 8 € na mesiac znie pomerne dobre.

4ka – študent

Štvrtý mobilný operátor sa na prvý pohľad pri dátových paušáloch veľmi netrápi s diferencovaním ponúk. Na druhý už áno. S dátovým paušálom Sloboda Dáta dostanete neobmedzené dáta v rámci SR (čo si treba zvážiť, ak študujete v zahraničí), a to za 14 €. Ponuku možno využiť s dobíjacou kartou 4KA SIM aj s paušálom s telefónom a na faktúru.

Mimo Slovenska budete dátovať v EÚ za 1 cent za 1 MB. Zdôrazníme, že ide o 1 MB, nie GB, tak si to treba zvážiť, pretože to nie je lacné. Vychádza to vyše 10 € za GB.

Nevýhoda tiež striehne v tom, že Sloboda Dáta neobsahuje volania a SMSky. Takže sa asi bude hodiť hlavne tým, ktorí buď využívajú hlavne internet, alebo majú telefón na dve karty SIM a Sloboda Dáta bude pre nich sekundárna.

K paušálom Sloboda 100, Sloboda 300 a Sloboda ∞ si možno dokúpiť balíky Dáta Navyše. Tie sú 30-dňové a prinesú vám 10 GB, 15 GB alebo neobmedzené dáta (len v rámci SR, v EÚ to je iba 2,38 GB). Cena je pri všetkých troch rovnaká – 5 €. Je to však doplatok k paušálom, ktoré stoja 10, 14 a 22 €.

dátové paušály pre študentov na jeseň 2020 4ka

4ka – študent budget

Ak máte 4ka SIM kartu, alebo ju chcete mať, dátové balíky sú v základe dva. Denné Nekonečno, kde si možno dokúpiť 10 GB za 1 €, ale len na 1 deň. To je fakt zaujímavá ponuka, keďže minúť 10 GB za deň nie je až také ľahké, a pritom je cena dobrá. Alebo si zaobstaráte skromný 1GB na 30 dní za 2 € s názvom Giga s Obnovou.

Treba si však vždy dať pozor na to, kde sa pohybujete. Niektoré balíky a paušály 4ky ponúkajú v zahraničí len zlomok dát a ostatné musíte využiť na území SR.

Náš tip
Xiaomi ukázalo pokročilú technológiu, ktorá ukryje selfie fotoaparát do displeja. Blíži sa koniec výrezov?
5.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+