MojAndroid

Selfie fotoaparát sa v posledných rokoch stal tŕňom v oku výrobcov, ktorí sa snažia dosiahnuť v smartfónoch displej úplne bez okrajov. Najlepším riešením tohto problému by mal byť selfie fotoaparát integrovaná priamo v displeji. Ako prvý by ho mal priniesť smartfón ZTE Axon 20 5G. Svoje prototypy už v minulosti ale prezentovali aj čínske Oppo alebo Xiaomi. A práve Xiaomi teraz podľa informácií portálu GSMarena predstavilo tretiu generáciu svojho riešenia selfie fotoaparátu v displeji.

Technológia je už pripravená pre masovú výrobu

Xiaomi prezentovalo technológiu videom, ktoré zverejnil jeho viceprezident na čínskej sociálnej sieti Weibo. Na videu vidieť identické smartfóny s displejmi rovnakej uhlopriečky. Jeden zo smartfónov má ale dieru pre selfie fotoaparát v ľavom hornom rohu a druhý je úplne bez dier alebo výrezov. Sledovatelia tak môžu vidieť, ako bude smartfón pôsobiť pri prezeraní obsahu bez tohto rušivého prvku v horizontálnej aj vertikálnej polohe. Viceprezident Xiaomi tiež prezradil, že ide už o tretiu generáciu tejto technológie selfie kamery. Zatiaľ čo prvé dve generácie boli určené len na testy v laboratóriách, tak tretia je už pripravená pre masovú výrobu.

Xiaomi selfie kamera v displeji titulka

Ako technológia funguje?

Podstatu technológie tvorí skôr displej než samotný selfie fotoaparát. Jeho panel v malom kruhu nad kamerou zdvojnásobuje počet pixelov, aby mal v tomto mieste rovnakú hustotu pixelov a presnosť farieb ako zvyšok obrazovky. V podstate si vypožičiava farby od susedných pixelov. Zároveň dokáže vypnúť čiernu časť pixelov, keď je selfie fotoaparát zapnutý. Vďaka originálnemu manažmentu usporiadania pixelov by sa aj v tomto režime nemala znížiť kvalita podania farieb. Aspoň na zverejnenom videu sa nedá postrehnúť, ktorá časť displeja patrí selfie fotoaparátu. Či to tak bude aj naživo, sa uvidí, keď pôjde produkt do predaja.

Zareagovalo Xiaomi na chystaný smartfón ZTE Axon 20 5G?

Predstavenie novej technológie spoločnosti Xiaomi je pravdepodobne reakciou na chystaný smartfón ZTE Axon 20 5G, ktorý by mal byť predstavený už 1. septembra. ZTE si vďaka tomu uchmatne prvenstvo, ktoré chceli získať jeho čínski konkurenti. Smartfóny museli doteraz pri displejoch bez rámčekov využívať buď výrez, dieru alebo výsuvný mechanizmus pre selfie fotoaparát. Prvé riešenie spopularizoval hlavne americký výrobca Apple, druhé juhokórejský Samsung a tretie čínska spoločnosť Vivo.

Náš tip
Motorola razr je teraz jednoznačne najlacnejší skladací smartfón, cena sa výrazne znížila
29.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+