MojAndroid

Patenty výrobcov smartfónov sú často kuriózne, ale aspoň v nich vidieť snahu priniesť inovácie do konceptom totožných zariadení na trhu. Ďalší taký patent si podľa portálu PhoneArena podala čínska spoločnosť OPPO. Tá pritom len nedávno ukázala koncept smartfónu s rolovacím displejom.

Patent má konkurovať selfie fotoaparátu pod displejom

Patenty môžu často vyzerať  na prvý pohľad nereálne, ale občas sa niektoré z nich podarí zrealizovať. Príkladom sú napríklad skladacie smartfóny Samsungu, Motoroly a Huawei. Ďalším príkladom je spoločnosť ZTE, ktorá predstavila smartfón Axon 20 5G so selfie fotoaparátom pod displejom, čo bol tiež dlho nerealizovateľný patent. A možno aj v reakcii na to si jej čínsky konkurent OPPO patentoval smartfón s vymeniteľným fotomodulom, ktorý poslúži aj ako selfie fotoaparát.

V čase displejov s výrezmi, dierami alebo výsuvným mechanizmom pre selfie kamery už asi odnímateľný modul zadnej kamery neprekvapí. Tento ale za pozornosť stojí. Dokument k patentu spoločnosti OPPO objavil portál 91Mobiles. Dokumentácia zobrazuje smartfón s odnímateľným modulom fotoaparátu s dvoma snímačmi a možnosťou pripojenia cez rozhranie USB-C, WiFi alebo Bluetooth.

Patent má výhody aj nevýhody

Ak budete chcieť urobiť selfie fotografiu, budete musieť vymeniteľnú jednotku pripevniť k prednej časti zariadenia, čo neznie príliš pohodlne. Okamžité selfie snímky v tomto prípade asi neprichádzajú do úvahy. Dokumentácia ale tvrdí, že modul fotoaparátu by mal mať vlastnú lítium-iónovú batériu. S pomocou bezdrôtového pripojenia Wi-Fi alebo Bluetooth by sa tak mohol modul používať aj vzdialene. Prípadne by sa dal využiť aj ako akčná kamera.

Niektorí zákazníci by tomuto riešeniu mohli dať prednosť pred selfie fotoaparátom pod displejom. Technológia, ktorú nájdeme v smartfóne ZTE Axon 20 5G, môže totiž čiastočne skresľovať obraz scény a fotografia nemusí byť 100-percentná. V prípade patentu od OPPO má zákazník k dispozícii kvalitnejší zadný fotoaparát aj pre selfie snímky. Navyše s vymeniteľnými modulmi sa už mohol stretnúť aj u zariadení od spoločnosti Motorola.

Náš tip
Slovenská aplikácia Zaži Tatry | Nominácia Android Code
9.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+