MojAndroid

Japonský výrobca Panasonic síce na jeseň 2013 vyhlásil, že končí s výrobou smartfónov, zrejme však toto svoje rozhodnutie medzičasom prehodnotil a minimálne s dvomi modelmi sa na lukratívny trh vracia. Zaujímavé je, že výrobca ich nazýva malými tabletmi, hoci v skutočnosti ide o smartfóny.

Japanese electornic supplier Panasonic's new Toughpad handsets are displayed at the company's stand at the Mobile World Congress in Barcelona

Modely Panasonic Toughpad FZ-E1 a FZ-X1 disponujú 5 palcovými LCD displejmi s rozlíšením 1280 x 720 bodov, 2 GB pamäte RAM, 32 GB vnútorným úložiskom a nechýba ani slot na microSD kartu. Ponúkajú tiež široké možnosti konektivity, vrátane wi-fi a/b/g/n/ac, bluetooth 4.0, HSPA+, WCDMA, EV-DO, 3G a nechýba ani LTE. Zariadenia podporujú technológiu na zlepšenie kvality prenášaného hlasu HD Voice a na navigáciu poslúži GPS i Glonass. O výdrž sa stará skutočne silná 6200 mAh batéria.

Ako napovedá aj obrázok, v prípade oboch smartfónov výrobca kládol dôraz na odolnosť voči vplyvom prostredia a ich konštrukcia je skutočne robustná. Garantovaná je odolnosť voči vnikaniu vody a prachu podľa štandardov IP65, IP68 a MIL-810G. Bez ujmy by mali zvládnuť aj pád z výšky 3 metrov, ponorenie do hĺbky 1,5 metra na 30 minút a teploty v rozmedzí od -20 do 60 stupňov Celzia. Používateľ tak môže 8 Mpix zadný a 1,3 Mpix predný fotoaparát využiť aj v skutočne sťažených podmienkach. Veľká batéria a odolnosť si však vyžiadali daň v hrúbke zariadenia, ktorá sa pohybuje okolo 3 centimetrov.

Panasonic Toughpad FZ-E1 a FZ-X1 b

Rozdiel medzi týmito dvomi smartfónmi je v prípade použitého operačného systému. Zatiaľ čo E1 používa Windows 8 Embedded, X1 funguje s Androidom 4.2.2. Odlišný je však aj čipset, Windows verzia beží na 2,3 GHz Snapdragone 800, zatiaľ čo Android verzia používa 1,7 GHz Snapdragon 600.Cena zariadení nebola zverejnená, pri začiatku predaja sa však očakáva približne na úrovni 1300 dolárov.

Zdroj: cnet.com, engadget.com

25.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+