MojAndroid

Aktuálna situácia na východe Európy nenechala chladnými ani slovenských operátorov, ktorí vyjadrujú podporu Ukrajine. Zákazníci, ktorí majú svojich blízkych na Ukrajine, s nimi odteraz môžu telefonovať či esemeskovať lacnejšie.

Telekomunikačný operátor RadioLAN otvoril svoju sieť Wi-Fi hotspotov tak, aby ich mohli bezplatne využívať osoby utekajúce pred hrozbami vojny z Ukrajiny. Operátor o tejto skutočnosti informoval prostredníctvom tlačovej správy.

Bezplatný prístup majú aj organizátori pomoci a ďalšie osoby, ktoré to aktuálne potrebujú. RadioLAN tiež zriaďuje nové bezplatné hotspoty na miestach, kde sú ubytované matky s deťmi u Ukrajiny, aby im umožnil komunikáciu s najbližšími.

radiolan ukrajina
Zdroj: RadioLAN

Už od 25.2. operátor umožňuje bezplatné volania z jeho pevnej telekomunikačnej siete do všetkých ukrajinských telekomunikačných sietí. Okrem toho RadioLAN zareagoval aj na šírenie dezinformácií a zo svojej ponuky odstránil ruské televízne programy. Namiesto nich je v zozname umiestnená ukrajinská vlajka s výzvou “Stop vojne!”

1.3.2022

4ka znižuje cenu volaní a SMS na polovicu

Operátor 4ka až do odvolania znižuje cenu volaní a SMS zo Slovenska na Ukrajinu na polovicu. Cena za hovory na Ukrajinu je po novom 24 centov za minútu, SMS správa stojí 10 centov.

„Od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine sme zaznamenali niekoľkonásobné zvýšenie počtu hovorov smerujúcich na Ukrajinu. Je zrejmé, že v zložitej situácii sa ocitli aj rodiny našich zákazníkov. Aj preto sme sa rozhodli zareagovať a aj týmto spôsobom vyjadriť našu podporu a solidaritu občanom Ukrajiny.“

Roland Kyška, riaditeľ marketingu a komunikácie 4ka

4ka ďalej posilnila svoju podporu Ukrajine. Na ukrajinskú hranicu odviezla tisíce SIM kariet, ktoré bude distribuovať utečencom. Aby mohli byť v kontakte so svojimi blízkymi a mali prístup k online zdrojom získajú aj nekonečné mobilné dáta. Operátor taktiež vypravil prenosný vysielač do Vyšného Nemeckého, aby posilnil tamojšiu mobilnú sieť. O iniciatíve na sociálnej sieti LinkedIn informoval Ronald Kyška.

Zdroj: Ronald Kyška

Telekom ponúka viaceré formy pomoci

Pridal sa aj Telekom. Operátor na svojom Facebooku zverejnil informáciu o tom, že odchádzajúce medzinárodné hovory a SMS zo Slovenska na Ukrajinu sú od zajtra, 25.2.2022 bezplatné. Zákazníci, ktorí sa nachádzajú v roamingu na Ukrajine majú od uvedeného dátumu bezplatné roamingové prichádzajúce aj odchádzajúce hovory a SMS do všetkých. krajín sveta.

Zdroj: Telekom

Operátor tiež vytvoril ďalšie bezplatné linky, ktoré začínajú byť čoraz viac potrebné. Pridal číslo 0800 222 450 pre Ligu za duševné zdravie a 0800 188 610 pre inštitút dcér Márie pomocnice. Naďalej funguje aj bezplatná linka 0800 222 350 pre Ligu za duševné práva a 0800 222 500 pre Košický samosprávny kraj.

Telekom z dôvodu zvýšenej prevádzky posilnil 4G signál v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom. Wi-Fi fungujú aj naďalej v lokalitách Vyšné Nemecké, Veľké Slemence a Ubľa. Operátor pokračuje aj v ďalších formách pomoci:

  • Volania a SMS na Ukrajinu a z jej roamingu zadarmo
  • Rozdávanie SIM kariet pre utečencov na hraniciach a predajniach
  • Pomoc na hraniciach s nabíjaním telefónov
  • Finančné príspevky viacerým neziskovým organizáciám a zamestnaneckou zbierkou

O2 zaradí Ukrajinu medzi krajiny európskej zóny

O2 od dnešného dňa zaraďuje Ukrajinu medzi krajiny európskej zóny. Pre zákazníkov to bude znamenať, že do sietí ukrajinských operátorov budú telefonovať a posielať správy za ceny ako na Slovensku. Zákazníci operátora, ktorí sa práve nachádzajú na území Ukrajiny a využívajú roaming, volania, SMS a dátovanie bude pre nich rovnaké, ako keby sa nachádzali na území krajín EÚ.

Rovnaký princíp bude platiť aj pre zákazníkov Tesco mobile a operátora Radosť. O2 tiež pomôže humanitárnej organizácii MAGNA s bezplatnou distribúciou SMS správ s výzvou zameranou na pomoc ľuďom na Ukrajine.

Orange plánuje viaceré formy pomoci

V prvom kroku pomoci pre ľudí na Ukrajine sa operátor rozhodol vytvoriť transparentnú SMS zbierku. Informoval o tom na svojom Facebooku a zákazníkom rozposlal SMS správy. Pomôcť môžete zaslaním ľubovoľnej SMS správy na číslo 808, ktorou prispejete 1 €. Výťažok Orange venuje organizácii Človek v ohrození.

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Okrem špeciálnej SMS zbierky Orange upravil aj sadzby za medzinárodné hovory, SMS aj dáta na Ukrajine. Na 2 týždne poskytne bezplatne roamingové hovory, SMS aj dáta na Ukrajine, ako aj medzinárodné hovory zo Slovenska na Ukrajinu.

Operátor tiež pripravuje niekoľko iniciatív na podporu ľudí, ktorí sa snažia uniknúť z hranice Ukrajiny a dostať sa na Slovensko. Poskytne im špeciálnu predplatenú SIM kartu vybavenú dátami a hlasovými službami, aby mali možnosť spojiť sa so svojimi príbuznými a priateľmi po príchode na Slovensko.

RadioLAN: Hovory na Ukrajinu zadarmo, vyradenie ruských programov

Telekomunikačný operátor RadioLAN zareagoval na aktuálnu situáciu a upravil ceny za volania na Ukrajinu. S účinnosťou od 25.2.2022 až do odvolania sú všetky volania z pevnej telekomunikačnej siete RadioLAN do ukrajinských telekomunikačných sietí bezplatné.

Podobne v závere minulého týždňa RadioLAN zareagoval na aktuálne dianie v Ukrajine a šírenie dezinformácií stiahnutím ruských televíznych programov zo svojej ponuky. Na pozíciách ruských televíznych staníc umiestnil ukrajinskú vlajku s výzvou „Stop vojne!“. Svojim zákazníkom a rovnako aj všetkým televíznym divákom prostredníctvom sociálnych sietí odporučil, aby naďalej sledovali iba overené informácie a nepodliehali hoaxom. RadioLAN pridal do svojej ponuky spravodajskú televíziu CNN, kde diváci môžu sledovať aktuálnu situáciu online.

Náš tip
Európska únia pomôže Ukrajine bojovať s ruskými kyberútokmi

11.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+