MojAndroid

Konflikt na Ukrajine zasahuje aj do digitálneho sveta. Krajina čelí nie len znepokojujúcej vojenskej aktivite v separatistických oblastiach na východe, ale aj kybernetickým hrozbám zo strany Ruska. Na pomoc preto prichádza Európska únia, ktorá sa rozhodla aktivovať svoju kybernetickú jednotku rýchlej reakcie (CRRT), informuje denník SME.

Založená v roku 2019, Európska kybernetická jednotka rýchlej reakcie spája odborníkov z Chorvátska, Estónska, Litvy, Holandska, Poľska a Rumunska, ktorí sa zaviazali pomáhať brániť Ukrajinu pred kybernetickými útokmi. Rozhodnutie prijala Litva na žiadosť Ukrajiny.

Kybernetické útoky na Ukrajinu sa stupňujú

Na rastúcu hrozbu upozornil v pondelok ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, pričom prvé útoky na ukrajinské vládne webstránky už boli uskutočnené. Podľa BBC v polovici januára hackeri ovládli 70 vládnych webových stránok. Pred úplným vypnutím webov sa po ich otvorení objavila správa, ktorá Ukrajincov varovala, aby sa „pripravili na to najhoršie“.

Prístup bol vo väčšine prípadov obnovený v priebehu niekoľkých hodín, išlo však o je najväčší kyberútok na Ukrajinu za posledné štyri roky. Ukrajinská bezpečnostná služba taktiež uviedla, že len počas deviatich mesiacov zabránila 1 200 kybernetických útokov alebo incidentov.

„Sme svedkami dezinformačných kampaní, kybernetických útokov. Sme svedkami zjavne falošných správ o Ukrajine, ako aj zvýšenej vojenskej aktivity,” uviedol Kuleba.

Podľa neho útoky slúžia na eskaláciu situácie a chce, aby Európska únia dala Rusku najavo, že takáto eskalácia nebude tolerovaná.

Náš tip
AliExpress sa dostal na čiernu listinu USA

24.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+