MojAndroid

Obchod Google Play je aj napriek snahám spoločnosti chrániť používateľov plný škodlivých aplikácií. Podľa portálu Phone Arena bola nedávno odhalená ďalšia nevinne vyzerajúca aplikácia, ktorá ohrozovala klientov 56 európskych bánk.

Aplikácia sľubovala zrýchlenie smartfónu, no v skutočnosti kradla prihlasovacie údaje

V obchode ju bolo možné nájsť pod názvom Fast Cleaner a pred odstránením stihla nazbierať 50 tisíc inštalácií. Najpopulárnejšia bola v Portugalsku a Španielsku, pričom prvýkrát sa v obchode objavila koncom januára 2022. Aplikácia sa tvárila ako užitočný čistič smartfónu, ktorý vám mal pomôcť zlepšiť výkon zariadenia a predĺžiť výdrž batérie.

Škodlivá aplikácia Fast Cleaner
Fast Cleaner v obchode Play | Zdroj: PhoneArena.com

V skutočnosti však zariadenia infikovala novým malvérom s označením Xenomorph. Napadnutým používateľom našťastie netrvalo dlho odhaliť skutočný zámer aplikácie a na prítomnosť malvéru a podozrivého správania upozornili v recenziách.

Mohlo by vás zaujímať:

✅ AliExpress sa dostal na čiernu listinu USA
✅ Slovenská pošta upravuje cenník, platiť budeme viac. Takto sa dá ušetriť
✅ SMS či volania zadarmo. Slovenskí operátori reagujú na situáciu na Ukrajine

Dobrou správou taktiež je, že malvér bol odhalený v rannom štádiu svojho vývoja, čo znamená, že niektoré z jeho škodlivých schopností neboli zatiaľ funkčné. Hrozí však, že jeho vyvinutejšia verzia v budúcnosti infikuje ďalšie smartfóny prostredníctvom iných napadnutých aplikácií. Vtedy môže dôjsť ku krádeži prihlasovacích údajov do internet bankingu používateľov, rovnako ako v prípade podobného malvéru Alien.

Ak ste si aplikáciu do svojho zariadenia nainštalovali, okamžite ju vymažte. Následne skontrolujte stav svojho účtu, či nedošlo k neoprávneným platbám. Taktiež sa odporúča zmeniť heslo ale PIN na prihlásenie do internet bankingu.

Náš tip
Pozor na tento malvér! Zneužije vaše telefónne číslo na registráciu cudzích účtov

24.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+