MojAndroid

Keďže sú ľudia doma v dobrovoľnej karanténe kvôli koronavírusu, určite viac dátujú a smskujú a volajú. Oslovili sme našich štyroch operátorov, aby nám poskytli svoje dáta.

Telekom: dvojnásobná dátová prevádzka

Telekom priniesol radu benefitov pre svojich používateľov, aby im pomohol ľahšie zvládnuť túto náročnú situáciu. Tie zahŕňali neobmedzené dáta, televízne kanály zadarmo, viac kreditu a iné. Ružový operátor nám na otázku o aktuálnom využívaní služieb odpovedal takto:

“Registrujeme vyššiu hlasovú prevádzku a už od minulého týždňa postupne stúpa počet hovorov oproti bežným dňom. Napríklad vo štvrtok a piatok minulého týždňa už dosiahol nárast o 50 až 80% oproti bežnému pracovnému dňu, čo sa dá pripísať väčšiemu počtu ľudí v home office režime.

Počas víkendu dosiahla prevádzka úroveň pracovných dní či dokonca vyššiu, čo možno pripísať skôr súkromným hovorom. Tento týždeň už prekonávajú hodnoty aj minulý týždeň a prekročili už dvojnásobnú prevádzku oproti bežnému pracovnému dňu. Od utorka 17.3 je prevádzka štandardne vyššia, ale už nestúpa a drží sa na rovnakých hodnotách.”

“Zaznamenali sme približne dvojnásobne vyššiu dátovú prevádzku oproti štandardnému mesiacu v mobilných sieťach, ale tá je daná aj efektom balíka Nekonečných dát, ktorý máme počas celého marca a zákazníci si ho budú môcť aktivovať aj v apríli. Za posledné dni už stúpa iba miernym tempom. Na vyššiu dátovú prevádzku sme boli vopred pripravení, takže hodnoty nás neprekvapili.”

Najpredávanejšie Android smartfóny v Telekome

Samsung Galaxy A51

Huawei Y6S

Samsung Galaxy A71

Kompletný zoznam najpredávanejších Android smartfónov v Telekome nájdete v článku Telekom: Najpredávanejšie Android smartfóny za február 2020.

Orange rozdáva 10 GB zdarma

Aj Orange sa rozhodol pomôcť ľuďom rôznymi akciami – SMS a MMS zadarmo, 10 GB dát zadarmo a iné.

“Cítime maximálnu zodpovednosť za to, aby naše služby práve v tejto komplikovanej situácii, keď sú ľudia ešte viac odkázaní na komunikáciu prostredníctvom digitálnych technológií, plnohodnotne fungovali. V posledných dňoch sme zaznamenali výrazný nárast prevádzky vo viacerých oblastiach. Hlasová prevádzka v našej sieti stúpla o 47 % a naďalej pozorujeme jej rastúci trend.”

“Vzhľadom na takýto nápor na našu mobilnú sieť môžu niektorí zákazníci v určitých prípadoch pozorovať komplikácie s okamžitou dovolateľnosťou do iných sietí. Na ďalšom posilnení prepojovacej kapacity pracujeme.

Zaznamenali sme aj masívny, viac než 100% nárast volaní cez internetové aplikácie (Messenger, Skype, Whatsapp, Viber…). Tento trend oceňujeme, nakoľko využívanie chatovacích aplikácii na uskutočňovanie hovorov, resp. videohovorov pomáha zmierniť záťaž siete, ktorá tak zostane voľná pre hlasové hovory záchranných zložiek. Aj preto sme našim zákazníkov umožnili bezplatnú aktiváciu Nonstop dátového balíka Chat.”

“Mobilná dátová prevádzka nám stúpla o približne 12%, dátová prevádzka v pevnej sieti o cca 20%,  v prípade SMS ide o mierny nárast (8%).”

“Hoci naša sieť v súčasnosti tento nápor zvláda, žiadame zákazníkov o jej zodpovedné vyžívanie, aby operátori dokázali zabezpečiť dostatočnú kvalitu spojenia pre všetkých.”

Najpredávanejšie smartfóny v Orangei:

Samsung Galaxy A71

Huawei P30 Lite

Huawei P Smart 2019

Zoznam najpredávanejších Android smartfónov v Orangei vo februári nájdete v článku Orange: Najpredávanejšie Android smartfóny za február 2020.

V O2 hlavne telefonovanie

Aj O2 zažil veľký nárast dopytu hlavne v oblastí telefonovania a dát.

„V poslednom týždni evidujeme značný nárast prevádzky, ktorá sa blíži najexponovanejším obdobiam v roku. Mimoriadna situácia na Slovensku sa premietla do nárastu volaní, ktorých počet stúpol až o 10%,“ hovorí Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia.

„Podľa štatistík sa priemerná dĺžka hovoru za posledný týždeň predĺžila zhruba o tretinu a až o štvrtinu narástla aj dátová prevádzka v našej sieti. Podobný trend sme zaznamenali aj pri našom Internete na doma, a to najmä v množstve odosielaných dát a predovšetkým vo večerných hodinách,“ dopĺňa Tereza Molnár.

Graf vyťaženosti siete od O2.
Graf vyťaženosti siete od O2.

Modrý operátor žiada svojich zákazníkov, aby pre zdravie seba a ostatných ostali doma. Najväčším lákadlom je služba HBO GO zadarmo až na 5 zariadení, ktorú si zákazníci môžu aktivovať od 20. marca do 21. apríla. Aktivovať sa dá cez aplikáciu Moje O2, SMSkou v zákazníckej zóne alebo v e-shope O2.

Po prečerpaní dát v balíku Internet na doma nedôjde k zníženiu na 2 Mbit/s ale len na 10 Mbit/s. Táto služba je taktiež dostupná do 21. apríla. Rýchlosť 10 Mbit/s je dostačujúca na streamovanie HD obsahu a na zábavu, či prácu.

Taktiež do služby O2 TV pridali do 21. apríla aj najsledovanejšie dokumentárne, či filmové TV. Viac benefitov nájdete na stránke výzvy Ostaň doma.

4ka je pripravená na nárast

Ani 4-ka ako ďalší operátor neposkytol konkrétne štatistky, ale ubezpečil nás, že jeho sieť zvláda nároky svojich zákazníkov.

“Počiatočné nárasty prevádzky v mobilných sieťach, ktoré prekonali aj tradičné prevádzkové maximá počas Vianoc a Silvestra sa postupne stabilizovali. Sieť 4ky má dostatočné hardvérové kapacity.

Nebolo preto potrebné ju kapacitne navyšovať, ale vzhľadom na extrémny nárast prevádzky medzi sieťami jednotlivých operátorov sme posilnili hlasové prepojenie medzi našou sieťou a sieťami iných slovenských operátorov. V súčasnosti funguje sieť 4ky všade po Slovensku bez obmedzení a naši zákazníci môžu plnohodnotne využívať služby našej mobilnej siete.”

Operátori sa nám snažia aspoň na mesiac zlepšiť pobyt v dobrovoľnej karanténe skvelými ponukami. Aký máte názor? Zaujali vás? Osobne ma potešil každý, kto prispel niečím pretože každá pomoc sa ráta.

Zoznam opatrení a benefitov, ktoré v tomto čase ponúkajú slovenskí operátori nájdete v samostatnom zhrňujúcom článku Koronavírus: Operátori ponúkajú TV balíčky a viac dát zadarmo.

Náš tip
Ako koronavírus privial novej firme biznis za milióny EUR
23.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+