MojAndroid

Prehliadač Opera je na predaj. Nie aplikácia pre mobilné zariadenia a počítače, ale celá spoločnosť. Opera sa po predošlom neúspechu predaja tentokrát dohodla so skupinou 2 čínskych spoločností, ktoré od nej odkúpia celý segment internetového prehliadača Opera pre mobilné zariadenia a PC za cenu $600 miliónov. Spoločnosť Opera si ponechá svoj biznis s reklamami, aby urýchlila celý proces predaja, ktorý v USA musí prejsť detailným procesom schvaľovania.

Medzi spoločnosťami, ktoré vytvorili skupinu kupujúcich, sa nachádza aj Kunlun Tech Co., firma, ktorá vlastní obchod s PC aplikáciami Brothersoft, mobilný obchod 1Mobile Android, ale aj zoznamku pre homosexuálov Grindr. Ďalším kupujúcim je spoločnosť Qinhoo 360, ktorá predáva vlastný antivírus a reklamu v ňom. Obe spoločnosti potvrdili, že sa chcú touto akvizíciou priblížiť spoločnostiam Alibaba a Tencent, ktoré považujú za priamych konkurentov.

Náš tip
Opera vracia úder a tvrdí, že jej prehliadač je lepší ako Microsoft Edge

Okrem samotného oddelenia internetových prehliadačov získajú Číňania kúpou aj technológie pre zvýšenie výkonu a bezpečnosti softvéru, ktoré Opera vyvíjala, niekoľko licencií a patentov, a taktiež podiel Opery v čínskej spoločnosti mHorizon, ktorá rovnako vyvíja vlastný internetový prehliadač. Opera chcela pôvodne predať celý svoj biznis (vrátane oddelenia na online reklamu) za 1,2 miliardy dolárov, no schvaľovanie americkými úradmi by trvalo niekoľko mesiacov až rokov. Aj preto sa Opera s kupujúcimi dohodla na polovičnej cene a oželení reklamného oddelenia, ktoré je v procese schvaľovania najväčším problémom. Kúpa polovice biznisu Opery musí aj napriek tomu prejsť detailným schvaľovaním, ktoré môže trvať aj do konca tohto roka a bude pojednávať o tom, ako sa produkty spoločnosti Opery zmenia po akvizícii čínskymi spoločnosťami.

Zdroj: Reuters

19.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+