MojAndroid

Prezident OnePlus pre čínsky trh Li Jie oznámil, že smartfóny OnePlus 11, Ace 2 a Ace 2V dostanú až 4 hlavné aktualizácie Androidu. Ako uviedol portál gsmarena, okrem toho budú spomínané zariadenia dostávať bezpečnostné aktualizácie až 5 rokov. To znamená, že OnePlus 11 by sa mohol v budúcnosti dočkať aj operačného systému Android 17.

 

Vďaka takémuto plánu aktualizáciu má tak OnePlus po boku Samsungu a Google najdlhšiu podporu pre svoje vlajkové modely. Dôležité však je, že informácie pochádzajú od prezidenta čínskej pobočky. Od globálnych predstaviteľov OnePlus bude teda potrebné ešte počkať na ich oficiálne stanovisko. Podľa prezidenta pre čínsky trh by takáto podpora stála približne 14 miliónov €.

Plán aktualizácií by trval 5 rokov

Aktualizačný plán by tak pre vlajkové lode OnePlus trval 5 rokov po uvedení na trh. Čo sa týka modelov OnePlus Nord, tam sú aktualizácie prisľúbené nasledovne: 2 aktualizácie systému Android a 3 roky bezpečnostných aktualizácií. V porovnaní s inými výrobcami sú však aj tieto čísla pre majiteľov veľmi pozitívne.

OnePlus 11
OnePlus 11 | Zdroj: GSMArena.com

Značka Oppo bude ponúkať pre svoje vlajkové lode rovnakú podporu ako OnePlus. To znamená 4 aktualizácie systému Android a 5 rokov bezpečnostných aktualizácií.

OnePlus dobieha počtom aktualizácií aj Samsung

Ostatní výrobcovia poskytujú bežne pre svoje smartfóny dvojročnú záruku systémových aktualizácií a trojročnú záruku bezpečnostných aktualizácií. To platí pri niektorých značkách aj v prípade drahších zariadení alebo dokonca vlajkových modelov. Samsung oznámil 4 ročnú podporu pre vybrané modely ešte v roku 2021.

Táto zmena sa týkala iba niektorých modelov, ktoré sa ponúkali na trhu od roku 2019. Aktuálne Samsung poskytuje pre svoje zariadenia až 4 aktualizácie operačného systému a 5 rokov bezpečnostných aktualizácií pre vlajkové lode.

Ostatní výrobcovia sa väčšinou držia plánu 3 + 5 a menej

V prípade zariadení Google je podpora aktualizácií operačného systému 3 roky a bezpečnostných aktualizácií 5 rokov. Xiaomi, Redmi a Pocco budú rovnako ponúkať systémové aktualizácie iba 3, a podpora bezpečnostných aktualizácií bude trvať rovnako, 5 rokov. To platí aj v prípade vlajkových zariadení Honor a Motorola. Motorola však bezpečnostné aktualizácie bude poskytovať nie 5 rokov ale iba 4, aj to len v prípade modelov Ultra a ThinkPhone.

Podľa dostupných informácií budú ostatní výrobcovia ponúkať aktualizácie operačného systému menej ako 3, resp. podpora bezpečnostných aktualizácií bude trvať menej ako 3 roky.

Aktuálny trend aktualizácií však ešte môže zmeniť najnovší návrh Európskej komisie, ktorý bližšie určuje čas podpory, počas ktorého by mali výrobcovia poskytovať používateľom softvérové aktualizácie pre ich zariadenia. Ide konkrétne o 3 roky aktualizácií samotného operačného systému Android a 5 rokov bezpečnostných aktualizácií. Otázkou ostáva, či sa návrh podarí presadiť, resp. aké bude nakoniec schválené obdobie pre podporu Android zariadení zo strany výrobcov.

Náš tip
Samsung poriadne vylepší fotoaparát série Galaxy S23

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
13.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+